Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak shodit přebytečná kila?
Freepik, rawpixel.com
Životní styl

Jak shodit přebytečná kila?

datum: 3. 3. 2023 15:00 autor: -an-
4. března je Světový den obezity. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně varuje před nárůstem počtu lidí trpících obezitou, patří Češi stále k nejobéznějším národům v Evropě. Velký počet lidí v Česku umí zhubnout, dokonce opakovaně i desítky kilogramů, značný problém ale mají si novou váhu dlouhodobě udržet. Zapojení lékařů či dalších odborníků přitom může výrazně zvýšit šanci na trvalý úspěch.

Obézních přibývá

Obezitou trpí v současnosti v Česku pětina dospělé populace a téměř polovina žije s nadváhou. Jde o podceňované závažné metabolické onemocnění, které může vést k rozvoji těžkých komplikací, a dokonce i k předčasnému úmrtí.

„Základním problémem, který cítíme my, co se obezitou zabýváme, je to, že obezita zatím není společensky přijatá jako nemoc a ona nemocí je, protože vyvolává celou řadu vážných změn v organismu, které se většinou zahrnují pod takový všeobjímající pojem metabolický syndrom. Ale obézní lidé mají v důsledku své obezity i velkou spoustu doprovodných chorob, které velmi vážně ohrožují jejich zdravotní stav a jejich zdraví,“ říká MUDr. Martin Hrubý, primář oddělení chirurgie, nemocnice Turnov.


6 top trendů životního stylu

Zhubnout se opravdu dá

Příkladem, že s lékařskou pomocí je možné obezitu porazit je i paní Eva, která při léčbě obezity s lékařem zhubla 70 kilogramů. Eva se s nadváhou a počínající obezitou potýkala již od dětství.

Většina žen v její rodině, ať už ze strany otce, tak i matky, byly dle Evy, jak se říká, krev a mléko. V té době Eva svá kila neřešila, nechávala vše plynout s tím, že to tak prostě asi má být, že každý jsme nějaký a ona holt bude „ta větší“.

Změna v uvažování a potřeby řešení kil navíc nastala u paní Evy po druhém těhotenství, kdy se její váha dostala až na 120–125 kilogramů. Následovalo zkoušení všemožných diet, o kterých si někde přečetla nebo jí je doporučily kamarádky, rodiče apod. Ačkoliv se jí pokaždé podařilo shodit několik kilogramů, vždy následoval jojo efekt a váha šla ještě výše, než tomu bylo původně.

Po všech nepovedených pokusech zhubnout se paní Eva, jejíž váha se tou dobou vyšplhala ke 130 kilogramům, obrátila na lékaře. „Kdybych jen věděla, co všechno mi snížení váhy přinese a jak bezproblémová pro mě ta pomoc od toho lékaře bude, tak bych se nerozmýšlela tak dlouho a vyhledala bych lékaře mnohem dřív. Takovéto rozhodnutí bych doporučila všem. Není na co čekat, život máme jenom jeden.“


Příběh Ely (44): Buď zhubneš, nebo se s tebou rozvedu!

Odborníci poradí

„V řešení řady problémů a v problematice nadváhy a obezity možná ještě více platí pravidlo, že každý jsme jiný a pro dosažení dlouhodobého úspěchu je velmi důležité pracovat primárně s validními a komplexními informacemi, které se týkají konkrétně vaší osoby. Ty ale nenajdete v žádných časopisech, online serverech, ani vám je bohužel nemohou předat vaši nejbližší. Přesto je máte na dosah ruky,“ komentuje MUDr. Klaudia Hálová Karoliová, specialistka na diabetologii, endokrinologii a obezitologii a dodává:

„Stačí se jen obrátit na lékaře ve vašem okolí, jejich seznam najdete například na netloustneme.cz, kteří díky svým možnostem zhodnotí váš aktuální zdravotní stav a za pomoci využití všech možností moderní medicíny včetně případných léků nastaví váš léčebný plán tak, aby přinesl dlouhodobý efekt a vy jste si mohli opět užívat život bez zbytečných kil navíc.“

Jde o lékaře, kteří této problematice rozumí a při vzájemné spolupráci s pacientem tak dosáhnou společného cíle, tzn. pomohou vám zhubnout, a to i dlouhodobě. S nimi se opravdu o tomto problému nemusíte bát mluvit.


Nehubněte, ale zhubněte!

Týmová práce

Léčba obezity je týmová práce, na které se podílí celá řada odborníků. Samozřejmě je to lékař, který se zabývá léčbou obezity, takzvaný obezitolog, ale samozřejmě v tom týmu jsou dietologové, endokrinologové, diabetologové i fyzioterapeuti.

„Základem vždycky bývá nějaká změna režimu, změna životního stylu, změna stravovacích návyků, ale samozřejmě máme i možnosti podpory léčby pomocí léků. Pacientům, kteří si nevědí rady se svou nadváhou a obezitou, můžu jenom doporučit, aby navštívili některé ze specializovaných pracovišť, která vědí, co dělat, jak pacientovi pomoci. A vědí, taky jak s pacientem jednat a co mu doporučit,“ doplňuje primář Hrubý.


Naše rada

Nejste si jisti, zda se vás nadváha či obezita vůbec týká nebo jste již vyzkoušeli vše a nevíte, jak svůj aktuální stav řešit? Navštivte netloustneme.cz.

V rámci tohoto edukačního portálu vytvořeného ve spolupráci s týmem špičkových českých lékařů je k dispozici jak originálně pojatá BMI kalkulačka spolu s řadou užitečných informací k problematice nadváhy a obezity a zajímavých a inspirativních příběhů, tak ucelený přehled kontaktů na specializovaná lékařská pracoviště a lékaře po České republice, kteří se léčbou nadváhy či obezity zabývají.


Zdroj informací a foto: netloustneme.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

Autor: -mav-, Datum: 30. 3. 2023 9:30

Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…

Když jsou nohy ploché...

Když jsou nohy ploché...

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 3. 2023 0:05

Nohy jsou velice důležitou částí těla. Kromě toho, že jejich pomocí chodíme (či běháme), musí…

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 3. 2023 0:05

Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…

5 rad, jak vytřídit šatník

5 rad, jak vytřídit šatník

Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 19. 3. 2023 11:00

Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…

Dnes je Světový den spánku

Dnes je Světový den spánku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00

Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Odhalte 5+1 nešvar, který vám kazí klidné spaní!

Odhalte 5+1 nešvar, který vám kazí klidné spaní!

Autor: -gul-, Datum: 17. 3. 2023 8:00

Poslední pátek před jarní rovnodenností se každoročně připomíná Světový den spánku. Letos připadá…

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

Autor: -an-, Datum: 13. 3. 2023 15:30

Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…

Bradu zasunout a narovnat se

Bradu zasunout a narovnat se

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 23. 2. 2023 0:05

Akutní blokáda krční páteře patří k častým problémům všech věkových kategorií. Stačí se špatně…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

30. 3. 2023 9:30 autor -mav-