Na první pohled se může zdát, že se chřest bude s víny kombinovat poměrně náročně, nicméně většinou se nějak tepelně upravuje (např. ve vodě, v páře či na grilu), čímž se utlumí jeho výrazně svěží chuť. Jaká vína ze Salonu vín zaujala pro párování s chřestem národní sommelierku Kláru Kollárovou?
S láskou míváme spojený nejen Valentýn, ale především první máj. Tento den je nejen v našich končinách považovaný za svátek zamilovaných, kdy se páry líbají ideálně pod rozkvetlou třešní, případně i pod břízou nebo jabloní. Dívka, která dostane polibek, bude v následujícím roce krásná a přitažlivá.
K tomuto měsíci se váže i řada dalších tradic, jako je třeba stavění májky (symbol jara) nebo Majáles (kořeny sahají až od středověku), studentské slavnosti oslavující krásu této životní etapy. Nicméně lásce je zasvěcený celý květen. Jaké vína pro romantické chvíle vybrala Klára Kollárová?
Růžová vína neboli rosé postupně dobývají svět. Každý rok se po celém světě vyrobí zhruba 20 milionů hektolitrů, u nás v průměru přes 6 milionů litrů, tedy lehce pod 10 % celkové produkce.
Moravská rosé se řadí mezi světovou špičku, což dokazuje i mnoho úspěchů na mezinárodních zahraničních soutěžích vín. Vyrábí se z hroznů modrých odrůd a důležité je, aby rozmačkané hrozny byly v kontaktu se slupkami jen pár hodin (3–24) – ty totiž obarvují nápoj. A protože jsou rosé skvěle kombinovatelná, můžete je perfektně párovat s pokrmy.
Slyšeli jste už o sv. Urbanovi? Jde se o patrona vinařů, bývalého papeže. Často ho vídáme vyobrazeného ve sklípcích s hroznem vína. Jeho památka se uctívá 25. května, kdy byl pohřbem (v roce 230).
V našich krajích slavíme v květnu také narození MUDr. Milana Šamánka, DrSc., FESC., což byl náš světoznámý dětský kardiolog a podporovatel zdravého životního stylu, k němuž podle něj jednoznačně patřilo také kvalitní moravské a české víno. U nás se tedy 25. května slaví Národní den vína a zdraví, jehož symbolem je květ vinné růže.
Víno je nedílnou součástí rodinných oslav, svateb a setkání přátel. A tak je to naprosto v pořádku.
Oslava maminek se koná po celém světě, většinou tento den připadá na druhou květnovou neděli. Původ se datuje až do starověku, kdy v Řecku a Římě pořádali obřady na počest univerzální matky bohů, lidí zvířat i rostlin – Rhey (v Řecku) neboli Cybely (v Římě).
Později tento svátek získal křesťanský nádech, proto se konaly speciální bohoslužby na oslavu návratu věřících do svého „mateřského“ kostela. Nicméně časem, zhruba ve 30. a 40. letech 20. století, svátek získal více světský charakter. Potomci odměňovali své maminky květinami a dalšími dary. A čím potěšíte maminku vy? Lahví lahodného vína ze Salonu vín?
Zdroj informací: Salón vín, Vinařský fond a Národní vinařské centrum
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Pokud se chystáte prožít léto aktivně, ať už na dovolené spojené s turistikou, na výletech v…
Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…
Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…
Nohy, a především chodidla jsou často opomíjenou částí těla. Přitom právě ony si zaslouží…
Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…
Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale…
Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…
Nohy jsou velice důležitou částí těla. Kromě toho, že jejich pomocí chodíme (či běháme), musí…
Komentáře