Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů, kam za vínem ve Znojmě a okolí
Freepik, freepik
Volný čas / Cestování

7 tipů, kam za vínem ve Znojmě a okolí

datum: 9. 8. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Znojemsko, přesněji Znojemská vinařská podoblast je sice nejmenší ze čtyř hlavních vinařských regionů na jižní Moravě, to ale určitě neznamená, že toho má nejméně co nabídnout. Možná naopak.

Kam se vypravit?

Každý, kdo ve vinařských krajích hledá kromě tradiční turistiky také cestu k vínu, zde najde nespočet možností, kde víno nejenom ochutnat, ale také se o něm mnohé dozvědět. Vybrali jsme sedm tipů, které by nikdo, kdo má rád víno, neměl při návštěvě Znojemska vynechat.

Centrem tohoto vinařského regionu je historické město Znojmo, podle kterého získala svůj název a které je zároveň druhým největším městem Jihomoravského kraje. Je to tedy ideální výchozí bod pro vinařskou turistiku na Znojemsku. Většina zajímavostí se nachází buď přímo ve městě nebo v jeho těsné blízkosti, což představuje ideální podmínky pro pěší i cyklisty. A co byste tedy měli vidět a navštívit?

1. Enotéka znojemských vín

Stále poměrně novou turistickou atrakcí a skutečným unikátem je tzv. Enotéka znojemských vín, která se nachází v prostorách bývalého pivovaru poblíž místního hradu v samém centru Znojma.

Ta umožňuje individuálně ochutnávat vína ze Znojemské vinařské podoblasti. Stačí si jen nabít degustační kartu a pak si u automatu vybrat konkrétní víno k ochutnání. Jedná se o největší degustační místnost se systémem „by the glass“ v České republice.

2. Informační centrum VOC ve Vlkově věži

Na Znojemsku vznikl první apelační systém (značení podle původu hroznů) v České republice VOC, tedy Vína originální certifikace, nesoucí název VOC Znojmo.

Místní vinaři jsou na to právem hrdí, a tak zřídili i vlastní informační centrum. To se nachází ve zrekonstruované Vlkově věži, těsně pod Masarykovým náměstím ve Znojmě. Kromě ochutnání a koupě vín, která se pyšní tímto označením, je také možné vystoupat nahoru na věž, kde je expozice VOC, a hlavně se rozhlédnout po městě a okolí. 

3. Vinice Šobes

Možná nejzajímavějším vinařským tipem na Znojemsku je vinice Šobes, mezi vinaři nazývaná také Šobeska. Jde o jednu z nejstarších, nejkvalitnějších a také nejznámějších viničních tratí v České republice.

Nachází se uprostřed Národního parku Podyjí a za svou jedinečnost zdejší vína vděčí právě její ideální poloze. Vinici v současnosti vlastní společnost Znovín Znojmo, která z jejích hroznů vyrábí vína známá ceněná i ve světě.

4. Malovaný sklep v Šatově

Nedaleko Znojma, směrem k rakouským hranicím, se nachází malá vinařská obec, která skrývá vyložený vinařský unikát. Tím je tzv. malovaný sklep.

Tento jedinečný prostor, který je vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera, ale nikdy jako sklep na výrobu a uskladnění vína nesloužil. Byla zde soukromá vinárna s možností posezení. Na návštěvníky zde ale dýchne spojení vína a lidového umění v unikátním prostředí.

5. Křížový sklep v Příměticích

Křížové sklepy jsou zvláštním druhem sklepů, které byly stavěny na půdorysu ve tvaru kříže. V Příměticích, na dohled Znojma, se pak nachází největší křížový vinný sklep u nás a jeden z největších v Evropě.

Hlavní chodba s obrovskými sudy po obou stranách je 110 metrů dlouhá a bezmála deset metrů široká, rameno kříže pak měří 56 metrů, klenby jsou šest a půl metru vysoké a v kopuli ještě o jeden a půl metru vyšší. Díky těmto impozantním rozměrům sem v minulosti pohodlně vjel povoz tažený koňmi. Unikátní je také zdejší akustika.

6. Moderní vinařská architektura

V posledních desetiletích začali vinaři opět stavět moderní vinařské stavby podle plánů špičkových architektů. Způsoby, jakými architekti nápaditě propojují budovu vinařství s ohledem na její provoz a výrobu vína s krajinou okolních vinohradů jsou sami o sobě atraktivním turistickým cílem.

V okolí Znojma se takové stavby vyskytují hned dvě. Tou patrně známější je reprezentativní centrum vinařství Lahofer, které je zakomponované do tradiční jihomoravské krajiny poseté vinohrady nad obcí Dobšice. Hlavní myšlenkou návrhu je motiv vinných řádků, jež se díky konstrukci přenáší i dovnitř budovy. Unikátní je i pochozí střecha, která zároveň slouží jako letní amfiteátr, kde se konají koncerty a další kulturní akce.

Druhou takovou stavbou je pak nový vinařský areál Thaya vinařství v obci Havraníky. Ten se sice teprve blíží dokončení, ale už teď je novou dominantou, která ctí region a zároveň také respektuje přírodu.

7. Znojemské historické vinobraní

Město Znojmo také hostí jeden z největších svátků vína v republice, a to Znojemské historické vinobraní. Pravidelně se koná v září a během třídenního veselí teče víno a zejména burčák proudem, podávají se různé kulinářské speciality a nechybí samozřejmě bohatý kulturní program. V

ystupují zde známé tuzemské hudební kapely, městem prochází historický průvod, konají se rytířské turnaje, hraje se divadlo, na náměstích jsou různé trhy a mnohá další lákadla. Každoročně se za touto akcí sjede do města několik desítek tisíc návštěvníků z Česka ale i zahraničí.


Zdroj informací a fotek: Vína z Moravy a Čech


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dovolená ve znamení babího léta

Dovolená ve znamení babího léta

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 9. 2022 16:20

Podzim už docela rázně nastoupil. Přesto není důvod, proč si ještě neužít dovolenou. Vyzkoušejte…

Neokoukaný Egypt: Nová destinace Marsa Matrouh

Neokoukaný Egypt: Nová destinace Marsa Matrouh

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2022 15:00

Pokud jste si mysleli, že už vás Egypt nemůže ničím překvapit, protože jste tu byli několikrát a…

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 9. 2022 0:05

Velkopavlovická vinařská podoblast je se svými bezmála 500 hektary vinic druhou největší na Moravě.…

5 menších, ale zajímavých vinobraní na Moravě i v Čechách

5 menších, ale zajímavých vinobraní na Moravě i v Čechách

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 9. 2022 0:05

Po celé republice se ale koná mnoho menších vinobraní, která se za roky svého konání stala v mnoha…

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

3 věci, na které si dát pozor při pronajímání bytu

Autor: -ket-, Datum: 31. 8. 2022 10:00

Láká vás výdělek z krátkodobého pronájmu? Krátkodobé pronájmy mohou být skvělým zdrojem dalších…

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 8. 2022 11:00

Vinobraní bývá největším svátkem vína jak pro samotné vinaře, tak pro milovníky jejich vín. Dříve…

5 tipů, jak cestovat sama bezpečně taxíkem

5 tipů, jak cestovat sama bezpečně taxíkem

Autor: redakce ve spolupráci se Štěpánem Šindelářem, Uber, Datum: 25. 8. 2022 10:00

Zábava, noční život, návštěvy přátel, ale i častější cesty do práce, vyzvedávání z dětských kroužků…

Vydejte se k sousedům do Rakouska – autem a bez stresu

Vydejte se k sousedům do Rakouska – autem a bez stresu

Autor: -vls-, Datum: 14. 8. 2022 11:00

Toužíte vyrazit ještě na podzim někam za zážitky, ale odrazuje vás chaos na letištích? Tak sedněte…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-