
Alkohol: Co už je příliš?
Sklenka vína večer je nejen balzám pro duši, ale také prospívá srdci! Tento mýtus přetrvává celé roky. Pomáhá skutečně alkohol při prevenci kardiovaskulárních chorob? Nedávné výsledky studie online časopisu The Lancet to zpochybňují. Riziko rakoviny a ohrožení dalšími nemocemi, způsobenými nadměrnou konzumací alkoholu, převažuje nad pozitivními přínosy pití alkoholických nápojů.
Jediný doušek ...
... může zkrátit délku našeho života! Rakovina, cirhóza jater, vysoký krevní tlak, tuberkulóza, to jsou nemoci, které prokazatelně souvisí s nadměrným holdováním alkoholu. Víte, že už deset gramů alkoholu denně (což odpovídá asi lahvi piva nebo sklenici vína) zvýšuje riziko těchto chorob o půl procenta? Dvacet gramů o sedm procent!
Pozitivní efekt?
V posledních letech také bylo provedeno mnoho studií, které ukazují, že malé množství alkoholu snižuje hladinu lipidů v krvi a hladinu cholesterolu a pomáhá předcházet osteoporóze a kardiovaskulárním onemocněním. Ale za jakou cenu? Přestože alkohol může mít na tělo skutečně pozitivní účinky, negativní vlivy jednoznačně převažují. To ukazují výsledky již zmíněné studie, která shromážila údaje od 28 milionů osob. Vědci se zaměřili zejména na 23 běžných chorob. Z těch, kteří nepili, onemocnělo jednou z nich 914 lidí ze sta tisíc každý rok. Mezi těmi, kteří pili průměrně jedno pivo nebo sklenku vína denně, to bylo 918. Ale u těch, kteří denně konzumovali dvojnásobné množství, to bylo 977 osob. Z těch, co si denně dopřávali pět sklenic vína nebo pět piv, onemocnělo 1252 ze sta tisíc.
Pije jak Dán
Každý třetí muž a každá čtvrtá žena na světě pije alkohol pravidelně. Mimochodem, nejvíce pijí Dánové: 95 procent žen a 97 procent mužů!
Studie rovněž uvádí, že alkohol je zodpovědný za 2,2 procent všech úmrtí u žen a 6,8 procent všech úmrtí u mužů. Ve skupině 15 až 49letých je to dokonce až 12 procent.
Stručně řečeno, studie dospěla k tomuto závěru: Neexistuje bezpečné množství alkoholu. Proto až si připijete na zdraví, s alkoholem to nepřehánějte!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze
Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2023 14:36Chladné období podzimu je pro mnohé náročným časem, co se týče udržení zdravého životního stylu a…

Kryoterapie aneb Když mráz léčí
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 11. 2023 20:08Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženou zeleninou? Pak jste lehce okusili zázrak…

Jak posílit imunitu během podzimu?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

Podzimní vinařské akce ve středních Čechách, které vám zlepší náladu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2023 0:05Pojďme si zkusit podzim užít už jenom proto, že nabízí řadu zajímavých vinařských akcí. Nejen na…

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 3. 11. 2023 0:05Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…

Jak bojovat s vypadáváním vlasů?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 10. 2023 13:00Padající vlasy jsou nepříjemným problémem, který trápí mnoho lidí. Běžně ztratí člověk okolo 50 až…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu
Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…
Komentáře