Alkohol: Co už je příliš?
Sklenka vína večer je nejen balzám pro duši, ale také prospívá srdci! Tento mýtus přetrvává celé roky. Pomáhá skutečně alkohol při prevenci kardiovaskulárních chorob? Nedávné výsledky studie online časopisu The Lancet to zpochybňují. Riziko rakoviny a ohrožení dalšími nemocemi, způsobenými nadměrnou konzumací alkoholu, převažuje nad pozitivními přínosy pití alkoholických nápojů.
Jediný doušek ...
... může zkrátit délku našeho života! Rakovina, cirhóza jater, vysoký krevní tlak, tuberkulóza, to jsou nemoci, které prokazatelně souvisí s nadměrným holdováním alkoholu. Víte, že už deset gramů alkoholu denně (což odpovídá asi lahvi piva nebo sklenici vína) zvýšuje riziko těchto chorob o půl procenta? Dvacet gramů o sedm procent!
Pozitivní efekt?
V posledních letech také bylo provedeno mnoho studií, které ukazují, že malé množství alkoholu snižuje hladinu lipidů v krvi a hladinu cholesterolu a pomáhá předcházet osteoporóze a kardiovaskulárním onemocněním. Ale za jakou cenu? Přestože alkohol může mít na tělo skutečně pozitivní účinky, negativní vlivy jednoznačně převažují. To ukazují výsledky již zmíněné studie, která shromážila údaje od 28 milionů osob. Vědci se zaměřili zejména na 23 běžných chorob. Z těch, kteří nepili, onemocnělo jednou z nich 914 lidí ze sta tisíc každý rok. Mezi těmi, kteří pili průměrně jedno pivo nebo sklenku vína denně, to bylo 918. Ale u těch, kteří denně konzumovali dvojnásobné množství, to bylo 977 osob. Z těch, co si denně dopřávali pět sklenic vína nebo pět piv, onemocnělo 1252 ze sta tisíc.
Pije jak Dán
Každý třetí muž a každá čtvrtá žena na světě pije alkohol pravidelně. Mimochodem, nejvíce pijí Dánové: 95 procent žen a 97 procent mužů!
Studie rovněž uvádí, že alkohol je zodpovědný za 2,2 procent všech úmrtí u žen a 6,8 procent všech úmrtí u mužů. Ve skupině 15 až 49letých je to dokonce až 12 procent.
Stručně řečeno, studie dospěla k tomuto závěru: Neexistuje bezpečné množství alkoholu. Proto až si připijete na zdraví, s alkoholem to nepřehánějte!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2024 10:30Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…
Víte, kdy je Mezinárodní den čistého ovzduší?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 9. 2024 0:05Každý rok se 7. září slaví Mezinárodní den čistého ovzduší, který byl ustanoven Valným shromážděním…
Linka bezpečí pomáhá už 30 let
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
9 tipů, jak si udržet zdravý zrak
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 7. 8. 2024 0:05Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…
Bez dioptrií za deset vteřin
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 3. 8. 2024 0:05Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…
Zdraví začíná v ústech: Víte, že zuby ovlivňují zdraví celého těla?
Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Janou Prchal Křepelkovou, Datum: 2. 8. 2024 0:05Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména…