Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci
freepik.com
Životní styl

7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci

datum: 7. 12. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Petrou Pitoňákovou, majitelkou a manažerkou firmy Easydiet.
Zvládnout všechny povinnosti, a ještě si i najít čas pro sebe? To je někdy opravdu nemožné. I tak bychom se o to však měli pokusit.
  1. Žijte v rovnováze V současné době se stále častěji setkáváme s propagací zdravého životního stylu a stále více se hovoří o vyrovnaném pracovně-soukromém životě. Pokud chceme být při své práci opravdu výkonní a soustředění, musíme občas i vypnout a načerpat energii se svou rodinou, kamarády nebo při volnočasových aktivitách. Platí, že odpočatá mysl toho zvládne i za poloviční čas mnohem více než mysl, která pracuje bez přestávky a nemá žádný prostor na „vypnutí“.
  2. Určete si priority Jedna z největších výzev v rámci time-managementu je naučit se pracovat na tom, co je nejdůležitější, a ne na tom, co právě „nejvíce hoří“. Na to, abychom věděli, co je důležité, si v první řadě musíme umět stanovit své cíle. Při určování cílů si musíme položit otázky: Jaké jsou mé profesní cíle? Jaké jsou mé duševní cíle (jaké schopnosti se chci naučit, co chci vědět či ovládat)? Jaké jsou mé rodinné a sociální cíle? Jaké jsou mé finanční cíle? Jaké jsou mé ostatní osobní cíle (například zaběhnout maraton, cestovat do Číny apod.)? Všechny tyto otázky slouží k tomu, abychom díky jednotlivým úkolům věděli, které jsou pro nás důležité, a bylo tak jednodušší určit pořadí priorit. Dosažení cílů je vždy velkou motivací a dodá energii k překonávání dalších, možná ještě větších cílů.
  3. Naučte se říkat NE Základní pravidlo managementu: Mluvte NE vždy, když je to možné, a mluvte ANO, jen když je to nutné. Jedním z nejčastějších důvodů, proč pravidelně trpíme nedostatkem času, je skutečnost, že od nás někdo něco stále chce. Neříkáme, že od nynějška už nikomu s ničím nepomůžeme. Je ale potřeba vždy zvážit, zda nás dané úlohy jen neobírají o čas a energii, zda je skutečně nezbytné je provést a zda by nebylo lepší je delegovat.
  4. Plánování šetří čas Odpůrci podrobného plánování jsou přesvědčeni, že zabírá příliš mnoho času, který by mohli použít na práci. Pokud jsme však zavaleni prací nebo jinými povinnostmi, které řešíme jen operativně, bez plánu, budeme mít mnohem větší problém soustředit se na jednotlivé úkoly. Navíc zmatek a chaos nás vždy bude jen demotivovat a v konečném důsledku nás obere ještě o velkou část energie. I jednoduchý plán přitom může přinést do myšlenek značný klid, a dokonce i lepší spánek.
  5. Nechávejte si rezervu Nikdy bychom neměli plánovat sto procent svého pracovního i volného času. Je třeba si nechávat rezervu na tzv. požírače času a řešení nečekaných situací. Pokud si tuto rezervu nenecháme, byť jen malé vyrušení nám zcela nabourá kalendář. Doporučeno je plánovat šedesát procent svého času a čtyřicet procent si nechat jako rezervu. Když nám zůstane volný čas, jednoduše přesuneme úkol z následujícího dne nebo si dopřejeme o to delší odpočinek.
  6. Vypořádejte se žrouty času Všichni musíme během dne řešit několik malých, neustále se opakujících úloh, které nás neustále otravují a v konečném důsledku zaberou stejný čas jako velké a podstatné úkoly. Jednou z možností, jak se těchto žroutů času zbavit, je jejich sdružování. Sdružování znamená, že všechny úkoly stejného typu řešíme v jeden moment. Příkladem může být pořízení jednoho velkého nákupu přes víkend namísto čtyř malých během týdne. Dalším příkladem mohou být telefonáty nebo e-maily, které musíme každodenně řešit. Je dobré si na tyto úkoly vyhradit například určitou hodinu během dne a pokusit se všechny telefonáty i emaily vyřešit v daném čase.
  7. Naučte se delegovat Přenesení úkolu a odpovědnosti není jen pracovní záležitostí, ačkoli právě tam to můžeme využít nejčastěji. Mnozí lidé, zejména manažeři ve firmách, mají zásadní problém s přenesením úkolů. Buď to nevědí jak, nenapadne je to nebo si řeknou, že si to raději udělají sami a dobře. Ani jeden z těchto přístupů není správný.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vody, co nás drží nad vodou

Vody, co nás drží nad vodou

Autor: -ava-, Datum: 13. 6. 2024 16:42

Funkční prádlo dnes znají a používají nejenom sportovci. Znáte ale funkční vody a víte, proč je…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 6. 2024 9:55

Rovné vlasy působí elegantně a zároveň z nich lze vytvořit pestrá škála účesů. Pokud se vám…

Nadváha pod lupou

Nadváha pod lupou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 6. 2024 0:05

Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou, příjem ovoce a zeleniny…

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 6. 2024 0:05

S celulitidou žije 90 procent žen bez ohledu na věk či typ postavy, hubené i plnoštíhlé. Když už se…

Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu

Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 5. 2024 0:05

Alergie postihují až 30 % dospělé populace a 40 % dětí na celém světě, což z nich činí jedno z…

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Autor: MUDr. Jana Ježková, vedoucí asistenční služby OZP, a Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu., Datum: 22. 5. 2024 0:05

Zhoršená termoregulace, vyšší riziko vzniku zánětu močových cest či vzniku krevních sraženin, ale i…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-