Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci
freepik.com
Životní styl

7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci

datum: 7. 12. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Petrou Pitoňákovou, majitelkou a manažerkou firmy Easydiet.
Zvládnout všechny povinnosti, a ještě si i najít čas pro sebe? To je někdy opravdu nemožné. I tak bychom se o to však měli pokusit.
  1. Žijte v rovnováze V současné době se stále častěji setkáváme s propagací zdravého životního stylu a stále více se hovoří o vyrovnaném pracovně-soukromém životě. Pokud chceme být při své práci opravdu výkonní a soustředění, musíme občas i vypnout a načerpat energii se svou rodinou, kamarády nebo při volnočasových aktivitách. Platí, že odpočatá mysl toho zvládne i za poloviční čas mnohem více než mysl, která pracuje bez přestávky a nemá žádný prostor na „vypnutí“.
  2. Určete si priority Jedna z největších výzev v rámci time-managementu je naučit se pracovat na tom, co je nejdůležitější, a ne na tom, co právě „nejvíce hoří“. Na to, abychom věděli, co je důležité, si v první řadě musíme umět stanovit své cíle. Při určování cílů si musíme položit otázky: Jaké jsou mé profesní cíle? Jaké jsou mé duševní cíle (jaké schopnosti se chci naučit, co chci vědět či ovládat)? Jaké jsou mé rodinné a sociální cíle? Jaké jsou mé finanční cíle? Jaké jsou mé ostatní osobní cíle (například zaběhnout maraton, cestovat do Číny apod.)? Všechny tyto otázky slouží k tomu, abychom díky jednotlivým úkolům věděli, které jsou pro nás důležité, a bylo tak jednodušší určit pořadí priorit. Dosažení cílů je vždy velkou motivací a dodá energii k překonávání dalších, možná ještě větších cílů.
  3. Naučte se říkat NE Základní pravidlo managementu: Mluvte NE vždy, když je to možné, a mluvte ANO, jen když je to nutné. Jedním z nejčastějších důvodů, proč pravidelně trpíme nedostatkem času, je skutečnost, že od nás někdo něco stále chce. Neříkáme, že od nynějška už nikomu s ničím nepomůžeme. Je ale potřeba vždy zvážit, zda nás dané úlohy jen neobírají o čas a energii, zda je skutečně nezbytné je provést a zda by nebylo lepší je delegovat.
  4. Plánování šetří čas Odpůrci podrobného plánování jsou přesvědčeni, že zabírá příliš mnoho času, který by mohli použít na práci. Pokud jsme však zavaleni prací nebo jinými povinnostmi, které řešíme jen operativně, bez plánu, budeme mít mnohem větší problém soustředit se na jednotlivé úkoly. Navíc zmatek a chaos nás vždy bude jen demotivovat a v konečném důsledku nás obere ještě o velkou část energie. I jednoduchý plán přitom může přinést do myšlenek značný klid, a dokonce i lepší spánek.
  5. Nechávejte si rezervu Nikdy bychom neměli plánovat sto procent svého pracovního i volného času. Je třeba si nechávat rezervu na tzv. požírače času a řešení nečekaných situací. Pokud si tuto rezervu nenecháme, byť jen malé vyrušení nám zcela nabourá kalendář. Doporučeno je plánovat šedesát procent svého času a čtyřicet procent si nechat jako rezervu. Když nám zůstane volný čas, jednoduše přesuneme úkol z následujícího dne nebo si dopřejeme o to delší odpočinek.
  6. Vypořádejte se žrouty času Všichni musíme během dne řešit několik malých, neustále se opakujících úloh, které nás neustále otravují a v konečném důsledku zaberou stejný čas jako velké a podstatné úkoly. Jednou z možností, jak se těchto žroutů času zbavit, je jejich sdružování. Sdružování znamená, že všechny úkoly stejného typu řešíme v jeden moment. Příkladem může být pořízení jednoho velkého nákupu přes víkend namísto čtyř malých během týdne. Dalším příkladem mohou být telefonáty nebo e-maily, které musíme každodenně řešit. Je dobré si na tyto úkoly vyhradit například určitou hodinu během dne a pokusit se všechny telefonáty i emaily vyřešit v daném čase.
  7. Naučte se delegovat Přenesení úkolu a odpovědnosti není jen pracovní záležitostí, ačkoli právě tam to můžeme využít nejčastěji. Mnozí lidé, zejména manažeři ve firmách, mají zásadní problém s přenesením úkolů. Buď to nevědí jak, nenapadne je to nebo si řeknou, že si to raději udělají sami a dobře. Ani jeden z těchto přístupů není správný.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak se zbavit bolesti bez prášků a mastí? Tejpováním!

Jak se zbavit bolesti bez prášků a mastí? Tejpováním!

Autor: -an-, Datum: 5. 8. 2022 0:05

Kinesiotape umí ochránit před úrazy, tlumit bolest i urychlit hojení. Už dávno není doménou jen…

Kolik kroků za den je dost?

Kolik kroků za den je dost?

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2022 0:05

10 000 kroků denně – je to málo, nebo moc? I odborníci se přou, zda je toto často propagované číslo…

Historie krajky aneb Stvořena pro ženu

Historie krajky aneb Stvořena pro ženu

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 1. 8. 2022 10:00

Krajky a výšivky jsou obrazy snů, fantazie a touhy. Jemná krajka a smyslná výšivka nás zdobí už pár…

Trendy plavky pro celou rodinu na rok 2022

Trendy plavky pro celou rodinu na rok 2022

, Datum: 29. 7. 2022 9:00

Jaké plavky jsou tento rok mimořádně trendy? Jaké vybírat, když potřebujete doplnit svoji sbírku?…

Skryté hrozby na talíři

Skryté hrozby na talíři

Autor: -an-, Datum: 28. 7. 2022 15:00

Pozor na potravinovou alergii či intoleranci. Dokážou pěkně potrápit!

5 rad, jak konečně začít hubnout a nepřestat

5 rad, jak konečně začít hubnout a nepřestat

Autor: -an-, Datum: 26. 7. 2022 15:00

Snaha zhubnout v nějaké fázi života provází většinu z nás. A ať už za tím stojí jakákoli motivace,…

Abeceda kontroly mateřských znamének

Abeceda kontroly mateřských znamének

Autor: redakce ve spolupráci s Pharma MKL, Datum: 20. 7. 2022 15:00

Znaménka krásy mají vlastní řeč: Co říkají ty vaše? Pokud jste si znaménka krásy nenechali…

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 19. 7. 2022 10:00

Inkontinence se netýká se jen starších ročníků. Nejčastější formou – stresovou inkontinencí – trpí…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková