Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci
freepik.com
Životní styl

7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci

datum: 7. 12. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Petrou Pitoňákovou, majitelkou a manažerkou firmy Easydiet.
Zvládnout všechny povinnosti, a ještě si i najít čas pro sebe? To je někdy opravdu nemožné. I tak bychom se o to však měli pokusit.
  1. Žijte v rovnováze V současné době se stále častěji setkáváme s propagací zdravého životního stylu a stále více se hovoří o vyrovnaném pracovně-soukromém životě. Pokud chceme být při své práci opravdu výkonní a soustředění, musíme občas i vypnout a načerpat energii se svou rodinou, kamarády nebo při volnočasových aktivitách. Platí, že odpočatá mysl toho zvládne i za poloviční čas mnohem více než mysl, která pracuje bez přestávky a nemá žádný prostor na „vypnutí“.
  2. Určete si priority Jedna z největších výzev v rámci time-managementu je naučit se pracovat na tom, co je nejdůležitější, a ne na tom, co právě „nejvíce hoří“. Na to, abychom věděli, co je důležité, si v první řadě musíme umět stanovit své cíle. Při určování cílů si musíme položit otázky: Jaké jsou mé profesní cíle? Jaké jsou mé duševní cíle (jaké schopnosti se chci naučit, co chci vědět či ovládat)? Jaké jsou mé rodinné a sociální cíle? Jaké jsou mé finanční cíle? Jaké jsou mé ostatní osobní cíle (například zaběhnout maraton, cestovat do Číny apod.)? Všechny tyto otázky slouží k tomu, abychom díky jednotlivým úkolům věděli, které jsou pro nás důležité, a bylo tak jednodušší určit pořadí priorit. Dosažení cílů je vždy velkou motivací a dodá energii k překonávání dalších, možná ještě větších cílů.
  3. Naučte se říkat NE Základní pravidlo managementu: Mluvte NE vždy, když je to možné, a mluvte ANO, jen když je to nutné. Jedním z nejčastějších důvodů, proč pravidelně trpíme nedostatkem času, je skutečnost, že od nás někdo něco stále chce. Neříkáme, že od nynějška už nikomu s ničím nepomůžeme. Je ale potřeba vždy zvážit, zda nás dané úlohy jen neobírají o čas a energii, zda je skutečně nezbytné je provést a zda by nebylo lepší je delegovat.
  4. Plánování šetří čas Odpůrci podrobného plánování jsou přesvědčeni, že zabírá příliš mnoho času, který by mohli použít na práci. Pokud jsme však zavaleni prací nebo jinými povinnostmi, které řešíme jen operativně, bez plánu, budeme mít mnohem větší problém soustředit se na jednotlivé úkoly. Navíc zmatek a chaos nás vždy bude jen demotivovat a v konečném důsledku nás obere ještě o velkou část energie. I jednoduchý plán přitom může přinést do myšlenek značný klid, a dokonce i lepší spánek.
  5. Nechávejte si rezervu Nikdy bychom neměli plánovat sto procent svého pracovního i volného času. Je třeba si nechávat rezervu na tzv. požírače času a řešení nečekaných situací. Pokud si tuto rezervu nenecháme, byť jen malé vyrušení nám zcela nabourá kalendář. Doporučeno je plánovat šedesát procent svého času a čtyřicet procent si nechat jako rezervu. Když nám zůstane volný čas, jednoduše přesuneme úkol z následujícího dne nebo si dopřejeme o to delší odpočinek.
  6. Vypořádejte se žrouty času Všichni musíme během dne řešit několik malých, neustále se opakujících úloh, které nás neustále otravují a v konečném důsledku zaberou stejný čas jako velké a podstatné úkoly. Jednou z možností, jak se těchto žroutů času zbavit, je jejich sdružování. Sdružování znamená, že všechny úkoly stejného typu řešíme v jeden moment. Příkladem může být pořízení jednoho velkého nákupu přes víkend namísto čtyř malých během týdne. Dalším příkladem mohou být telefonáty nebo e-maily, které musíme každodenně řešit. Je dobré si na tyto úkoly vyhradit například určitou hodinu během dne a pokusit se všechny telefonáty i emaily vyřešit v daném čase.
  7. Naučte se delegovat Přenesení úkolu a odpovědnosti není jen pracovní záležitostí, ačkoli právě tam to můžeme využít nejčastěji. Mnozí lidé, zejména manažeři ve firmách, mají zásadní problém s přenesením úkolů. Buď to nevědí jak, nenapadne je to nebo si řeknou, že si to raději udělají sami a dobře. Ani jeden z těchto přístupů není správný.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Není neřest jako neřest. Co s tělem dělá alkohol, cigarety nebo nedostatek pohybu?

Není neřest jako neřest. Co s tělem dělá alkohol, cigarety nebo nedostatek pohybu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 6. 2023 0:05

Neutuchající chuť po cigaretě, alkoholu či sladkém. Každý z nás si občas dopřeje nějaký ten svůj…

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

Autor: -lym-, Datum: 28. 5. 2023 15:11

Pokud se chystáte prožít léto aktivně, ať už na dovolené spojené s turistikou, na výletech v…

Pozor na infarkt v létě

Pozor na infarkt v létě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05

Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Máj, lásky i vína čas

Máj, lásky i vína čas

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 5. 2023 0:05

Rozkvetlé stromy plné narůžovělých květů, sezóna chřestu, lásky čas, Den matek i Národní den vína a…

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2023 0:05

Nohy, a především chodidla jsou často opomíjenou částí těla. Přitom právě ony si zaslouží…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 4. 2023 0:05

Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-