Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 nových trendů, jak se hýbat
Xero Shoes
Životní styl

7 nových trendů, jak se hýbat

datum: 1. 2. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Ne každý je fanouškem klasického cvičení ve fitku či běhání. Vyzkoušejte něco nového. Může vám to oživit mix vašich sportovních aktivit či navrátit chuť pravidelně se hýbat. A ještě vás to může začít bavit.

5 sportů, které prospívají kloubům

  1. HIIT trénink HIIT, tedy high-intensity interval training je forma intervalového tréninku, který obecně kombinuje krátké úseky intenzivního cvičení s krátkými fázemi odpočinku nebo cvičení s nižší intenzitou. Například cvičení v rámci HIIT programu Tabata zahrnuje 20 sekund maximálního úsilí a následně 10 sekund odpočinku. Jeden okruh tabaty tak trvá pouze čtyři minuty. Jedním z benefitů může být dosažení výsledků v relativně krátkém čase. Jednou z nejuznávanějších výhod vysoce intervalového tréninku je kromě budování síly také jeho pozitivní přínos pro zdraví srdce, stejně tak může také pomoci zlepšit funkce metabolismu.
  2. Pilates Chtěli jste někdy vyzkoušet pilates, ale nebyli jste si přesně jisti, co to obnáší a zda by to pro vás bylo vhodné? Pilates je forma cvičení, které se zaměřuje na sílu, držení těla a flexibilitu. To pomáhá zlepšit celkovou kondici a pohodu. Při cvičení hrozí daleko nižší riziko zranění než u jiných namáhavějších forem cvičení. Pilates je vhodné pro úplné začátečníky, ale i pro pravidelně cvičící. Cvičení vynalezl a postupně zdokonalil Němec Josef Pilates. Popisuje jej jako metodu kontrologie (od slovesa kontrolovat nebo také řídit – angl. to control – a řecké přípony – logia); byl totiž přesvědčen, že je možné využít mysl k tomu, aby kontrolovala (a řídila) svaly. Cílem Pilatesovy metody je zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost.
  3. CrossFit CrossFit si získal na oblíbenosti v Kalifornii už v roce 2000 a za celou dobu existence si má již mnoho milionů příznivců po celém světě. Jedná se o fitness režim, který po dobu několika desetiletí vyvíjel Greg Glassman. Hlavním cílem CrossFitu je postupně navyšovat kapacitu cvičení na maximum. Glassmanův program byl tedy speciálně navržen pro zlepšení kondice a zdraví. Jedná se o vysoce intenzivní cvičení, které zahrnuje kardio cvičení, zvedání těžkých závaží i trénink flexibility. CrossFit se stal hodně populární, protože zahrnuje neustále se měnící funkční pohyby prováděné v poměrně vysoké intenzitě. Všechny tréninky jsou založeny právě na funkčních pohybech. Odráží tak nejlepší aspekty gymnastiky, vzpírání, běhu, veslování a dalších disciplín, označované taktéž jako klíčové pohyby života.
  4. Trailový běh Běh je fenoménem posledních let i v Česku. Ne každého ale baví běhání po silnici, chodnících či asfaltových stezkách. I proto je v posledních letech stále populárnější jeho terénní varianta, tedy trail. Trailový běh, nebo také běh v terénu, přináší do světa běhu další rozměr. Trailový běh můžete provozovat na horách, ale i kdekoliv v terénu kousek za městem či přímo ve městě. Navíc nejde jenom o běh, ale i pohyb venku v přírodě na čerstvém vzduchu. Kdo jej vyzkoušel, miluje právě tu rozmanitost, překážky a neustále se měnící terén. A můžete si jej přizpůsobit svým potřebám a preferencím. Výhodou je, že nebudete zatěžovat stále stejné svaly na nohách, jako při stejnoměrném a rovnoměrném běhu po asfaltu. Při trailovém běhu budete také zaměstnávat větší počet svalů. 
  5. Běh s kočárkem Tento druh fitness ocení rodiče, kteří chtějí využít svůj čas efektivně. Sportovat a zároveň trávit čas se svým dítětem. Ne každý navíc má možnosti hlídání dětí kdykoliv. Navíc zde opravdu nepotřebujete žádné speciální vybavení, ale jen vhodný kočárek. Můžete se však také zastavit na kardio cvičení, včetně dřepů a leh-sedů. To že tento trend se dostává i k nám, můžeme vidět v parcích či na stezkách, kde mnoho maminek i tatínků sportuje tímto způsobem.
  6. 12-3-30 trénink Tento trend se stal v roce 2022 celosvětově velmi populární zejména díky sociální síti TikTok. Čísla 12-3-30 určují základní pravidlo, kterým se vyplatí řídit. Cvičení probíhá na běžícím pásu, kdy si nastavíte pás na 12 % sklon, jdete rychlostí 3 míle (tedy cca 4,8 km) za hodinu po dobu 30 minut. Že to zní jednoduše a vypadá jako procházka v parku? Cvičení je mnohem náročnější, než se zdá. 12-3-30 je ideální pro zvýšení tepové frekvence, jde vlastně o typ kardio cvičení, přičemž chůze do kopce nutí tělo pracovat intenzivněji. Je také šetrnější pro vaše klouby než běh, takže je vynikající volbou pro různé věkové skupiny i úplné začátečníky. Na druhou stranu sklon 12 % není malý a 30 minut není krátká doba. V úplných začátcích je vhodné několik prvních tréninků snížit sklon, tempo i čas tak, aby odpovídaly vaší současné kondici.
  7. 75denní výzva Poslední nemíří přímo na cvičení, ale na celkovou změnu životního stylu. Pokud totiž budete pravidelně sportovat, ale budete zatěžovat tělo špatnou životosprávou a nebudete se starat i psychickou stránku, výsledky nemusí být zdaleka tak dobré. Jedná se o zdravotní a fitness výzvu s pravidly, které je potřeba dodržovat po dobu 75 dnů. Je o vytváření nových návyků, které nezahrnují žádná nebezpečná omezení nebo extrémní změny životního stylu. Tato „wellness“ výzva doporučuje pití alkoholu pouze při společenských příležitostech a v omezeném množství, zdravější stravování, 45minutové cvičení denně. Dále pití minimálně 3 litrů vody každý den a aktivní regeneraci jeden den v týdnu. Kromě toho doporučuje každý den přečíst 10 stran jakékoliv knihy.

Tip navíc

„Pro CrossFit, ale i HIIT, je vhodná lehká barefootová obuv. Má totiž pružnou a velmi tenkou podešev, která dává možnost pevně cítit zem pod nohama. Dále pak může zlepšit rovnováhu a stabilitu, což je velmi důležité pro každý trénink. Díky zero-drop podrážce udržují paty a prsty ve stejné vzdálenosti od země a tělo se tak dostává do přirozeného postoje,“ říká za české zastoupení Aryna Levchenko z Xero Shoes.


Jak sportovat podle věku?

Zdroj informací: Xero Shoes


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

Autor: -mav-, Datum: 30. 3. 2023 9:30

Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…

Když jsou nohy ploché...

Když jsou nohy ploché...

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 3. 2023 0:05

Nohy jsou velice důležitou částí těla. Kromě toho, že jejich pomocí chodíme (či běháme), musí…

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 3. 2023 0:05

Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…

5 rad, jak vytřídit šatník

5 rad, jak vytřídit šatník

Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 19. 3. 2023 11:00

Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…

Dnes je Světový den spánku

Dnes je Světový den spánku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00

Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Odhalte 5+1 nešvar, který vám kazí klidné spaní!

Odhalte 5+1 nešvar, který vám kazí klidné spaní!

Autor: -gul-, Datum: 17. 3. 2023 8:00

Poslední pátek před jarní rovnodenností se každoročně připomíná Světový den spánku. Letos připadá…

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

Autor: -an-, Datum: 13. 3. 2023 15:30

Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…

Jak shodit přebytečná kila?

Jak shodit přebytečná kila?

Autor: -an-, Datum: 3. 3. 2023 15:00

4. března je Světový den obezity. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně varuje…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

30. 3. 2023 9:30 autor -mav-