
7 cest k dobrému usínání i spánku
Člověk prospí asi třetinu života. Potřeba spánku je však u každého jedince jiná – někomu stačí šest hodin, jinému nestačí ani devět. Je prokázáno, že spánkový deficit jeden a půl hodiny vede k poklesu pozornosti během dne o 32 %. Snižuje se přitom kvalita duševní práce, zhoršuje se paměť, usnout pak můžeme v tu nejnevhodnější dobu, třeba za volantem. Spánek je základní biologickou potřebou, během něj totiž dochází k regeneraci mozkových funkcí.
- Klid, pohoda a vyvětrat! Zdravý člověk usíná obvykle během 7 až 10 minut po ulehnutí na lůžko. Záleží však na mnoha okolnostech. Ze spánku nás může vyrušovat světlo, hluk, příliš vysoká teplota, nepohodlné lůžko atd. V zimním období by proto ložnice měla být vytopena na nižší teplotu než ostatní místnosti v bytě, v létě se doporučuje před spaním vyvětrat, případně nechat otevřené okno. Pokud je to možné, zatáhněte závěsy.
- Braňte se spánkovému deficitu Určitým spánkovým deficitem trpí většina z nás. Svědčí o tom skutečnost, že si lidé o víkendu rádi přispí, neobvykle dlouho spí i během prvních dnů na dovolené. Nedostatek spánku se negativně podepisuje na imunitě jedince. Kdo je nevyspalý, snáze podlehne rýmě, chřipce a dalším nachlazením a infekcím. Spánek prospívá pleti, nevyspání se projevuje typickými kruhy a váčky pod očima.
- Když máme poruchu spánku Ženy většinou v období kolem menopauzy trpí vážnějšími poruchami spánku. Buď nemohou dlouho usnout, nebo naopak usnou téměř okamžitě, a po dvou třech hodinách se probudí a dalších několik hodin se převalují a nemohou znovu zabrat. Je sice možné požádat lékaře o předpis na léky, po kterých spát budete. Většinou jde však o návykové medikamenty, které by se měly užívat jen opravdu výjimečně. Pomoci mohou bylinky, potravní doplňky pro lepší spánek nebo volně prodejné přípravky na klimakterní potíže.
- Na noc se nepřejídáme a nepřeháníme to s pitím alkoholu Těžký žaludek se pak zbytečně „ozývá“ celou noc. Před ulehnutím bychom se měli dostatečně uvolnit, nepřemýšlet o nepříjemných věcech. Jen tak se nám podaří podpořit vylučování uklidňujících hormonů – serotoninu a melatoninu. Přesto v psychicky náročném období nebo v době kolem menopauzy, se kvalita spánku často zhoršuje. Pokud máme problémy s usínáním nebo s nekvalitním, přerušovaným spánkem, můžeme jako první volbu zkusit přírodní prostředky. Ideální jsou ty, které v sobě obsahují esenciální aminokyselinu tryptofan, která uklidňuje organismus.
- Uklidňující nápoje Heřmánek bývá součástí nápojů, které utišují tělo i mysl. Blahodárně působí i jeho vůně. Šálek teplého mléka zase dodá tělu tryptofan. A navíc připomíná dětství!
- Med a banán uklidní Med má tišící účinky. Jedna až dvě lžičky před spaním (ale před vyčištěním zubů!) zklidní organismus. Banán zase obsahuje melatonin i serotonin. Najdeme v něm také hořčík, který uvolňuje svaly.
- Zdravé večerní zobání Místo slaných brambůrků či oříšků zobejte večer zdravě. Například mandle obsahují hořčík a je v nich ale také větší množství tryptofanu. Tyto látky zklidní tělo i mysl a navodí pocit spánku. Lněné semínko v jogurtu, které si dáme chvíli před spaním, zažene zlé myšlenky a zklidní nás. Ovesné vločky jsou zásobárnou melatoninu, takže menší porce na sladko nebo na slano k večeři, přinese pocit klidu a pohody.
Tak dobrou a ničím nerušenou noc!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Strašák jménem stárnutí
Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 20. 3. 2025 10:08Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…

Dobré ráno! Jak začít den, aby bylo dobré nejen ráno? Nezaspěte na startovní čáře
Autor: Vendula Presserová, Datum: 14. 3. 2025 0:05Jaká jsou vaše rána? Hektická? V jedné ruce káva, která vám opaří rty, v druhé ruce školní svačina…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 4. 3. 2025 10:56Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…

7 rad, jak zvládat cukrovku
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 4. 3. 2025 0:05Počet diabetiků v Česku překročil jeden milion, a to je číslo, které nelze ignorovat. Cukrovka je…

Jak se zbavit lupů?
Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2025 16:40Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…

4 účinné cviky proti vdovskému hrbu
Autor: Zuzana Rybářová, Datum: 27. 2. 2025 11:50Trápí vás tzv. vdovský hrb? Nevzhledný tukový útvar mezi hrudní a krční páteří už dávno není…