
5 mýtů o čištění zubů
- Špatná tvrdost kartáčku Zde platí pravidlo, že extrémy jsou špatné. Není dobré mít příliš tvrdý kartáček. Ten může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu. Naopak velmi měkký kartáček potřebuje precizní techniku a dostatek času k řádnému vyčištění, proto je pro část pacientů také nevhodný. Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku, nebudete tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti.
- Zbytečné utrácení za drahé pasty Mnoho lidí zbytečně utrácí za speciální pasty, které mají zuby zázračně vybělit či uzdravit. Zubní pasta je ale především doplněk k čištění. Důležitá je správná technika. Vlastně pokud zvládáme dobrou techniku čištění, tak pastu nemusíme ani používat a zubům tím neuškodíme. Pasta by nám měla být hlavně příjemná, nemusí být zbytečně drahá a stačí jí malé množství. Někomu mohou pomoci pasty proti citlivosti.
- Čistíte si zuby příliš často Všeho moc škodí. Pokud se o zuby postaráme správně ráno a večer, stačí to. Pokud mají lidé potřebu si vyčistit zuby po každém jídle, tak je dobré použít měkčí kartáček a je lepší chvilku počkat, než se ustálí pH v ústech. Zvláště časté čištění zubů po konzumaci kyselých potravin také není vhodné. Například ovoce obsahuje kyseliny, které leptají zubní sklovinu a následné čištění naopak zubům spíše uškodí.
- Nepoužíváte mezizubní kartáček nebo nit Zcela zásadní pomůcky při čištění jsou mezizubní kartáček a nit. Ty dokážou vyčistit místa, kam se s velkým kartáčkem nedostaneme. Mezizubní kartáček pak preferujeme před nití, protože vyčistí lépe všechna zákoutí mezi zuby. Používáním mezizubních pomůcek předcházíme zubnímu kazu, paradentóze a také zápachu z úst.
- Špatná technika čištění Správnou techniku čištění by měli pacienta naučit na dentální hygieně, nebo v ordinacizubního lékaře. K instruktáži patří i vyměření velikostí mezizubních kartáčků. Čištění zubů je individuální záležitost, ale obecně platí, že čistíme dvakrát denně velkým kartáčkem a jednou denně mezizubními. Dobré je čistit systematicky, abychom nevynechali žádné místo a po večerním čištění už nekonzumovat potraviny ani sladké nápoje.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jablečný ocet v kapslích pro lepší trávení i ladné křivky
Autor: -red-, Datum: 2. 7. 2025 9:52Usnadňuje trávení, podporuje metabolismus a pomáhá s udržením normální hladiny cukru v krvi.…

Vidíme, čemu věříme? Zaostřeno na 10 nejčastějších mýtů o zraku
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 1. 7. 2025 0:00„Nečti ve tmě, zkazíš si oči!“ Anebo „Brýle raději nenos, tím se ti zhorší zrak“. Jsou vám podobné…

Karel Dvořáček: Nová generace konzumentů preferuje nižší obsah alkoholu nebo nealkoholické koktejly
Autor: Jana Nováková, Datum: 30. 6. 2025 0:05K létu neodmyslitelně patří letní míchané drinky. O tom, jaké chuťové variace jsou letos trendy,…

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Co jíst a pít, když teploty lámou rekordy
Autor: Mgr. Kristýna Kubíková, nutriční poradkyně, Datum: 17. 6. 2025 0:05Vysoké letní teploty kladou na tělo speciální nároky, včetně těch stravovacích... Víte, jak se v…

Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu
Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 6. 2025 0:05Přerušovaný půst už dávno není jen o hladovění s vidinou rychlého úbytku kil. Dnes víme, že jde o…

Víte, že vitamin D může zpomalit stárnutí?
Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 12. 6. 2025 0:05Vitamin D hraje v celkovém zdraví organismu důležitou roli. Zatímco v létě jej čerpáme hlavně ze…

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem
Autor: Jaroslav Lachký, EasyLight - Mitochondriak®, Datum: 11. 6. 2025 11:54Slunce, moře a pohoda… ale také spáleniny, podrážděná pokožka a hektolitry opalovacích krémů?…