Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tajemství pokoje 1046: Kdo byl neznámý muž a kdo ho zavraždil?
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Tajemství pokoje 1046: Kdo byl neznámý muž a kdo ho zavraždil?

datum: 3. 11. 2019 0:05 autor: Hana Lorencová
2. ledna 1935 kolem poledne přišel do hotelu President v Kansas City mladý muž, který se přihlásil pod jménem Roland T. Owen a jako trvalé bydliště uvedl adresu v Los Angeles. Požádal o pokoj s výhledem do vnitrobloku.

Hotelový sluha Randolph Propst, který ho do pokoje číslo 1046 doprovodil, si všiml, že tmavovlasý muž má viditelnou jizvu na hlavě a deformovaný ušní lalůček – ten připomínal květák. Byl bez zavazadel. Z kapsy černého kabátu vyndal kartáček na zuby, zubní pastu a hřeben a položil vše do koupelny.

Vyděšený host sedí potmě

Když pokojská Mary Soptic téhož dne přišla uklízet, zdál se jí Owen vyděšený. Závěsy v pokoji byly zatažené, všude tma a mladík si svítil jen malou lampičkou blízko postele. Po úklidu ji požádal, aby nechala dveře otevřené, že čeká přítele.  

Pokojská se pak vrátila s čistými ručníky. Owen ležel na posteli oblečený a nekomunikoval. Mary uviděla, že se na stole objevil ručně psaný vzkaz: „Done, vrátím se za 15 minut, počkej na mě.“

Kdo byl ten druhý muž?

Následující den, ve čtvrtek 3. ledna, byl pokoj číslo 1046 v době úklidu zamčený. Mary si otevřela univerzálním klíčem – což mohla udělat jen tehdy, zavřel-li někdo zvenku. Bylo pro ni tedy velkým překvapením, když v pokoji spatřila potmě sedět Owena! V té chvíli mu zazvonil telefon. Owen ho zvedl, naslouchal volajícímu a pak řekl: „Ne, Done, já nebudu jíst. Nemám hlad. Právě jsem snídal.“ Pak znovu zopakoval: „Ne, opravdu nemám hlad.“

Kolem čtvrté odpoledne roznášela čisté ručníky. Zaklepala na pokoj číslo 1046 a uvnitř slyšela dva mužské hlasy. Ten hrubší z nich, který rozhodně nepatřil Owenovi, zareagoval na zaklepání: „Kdo je?“

„Nesu čisté ručníky,“ odpověděla Mary. – „Žádné nepotřebujeme,“ odpověděl ten neznámý muž. Mary ale dobře věděla, že na pokoji žádné ručníky nejsou.

Hádka a divný spolucestující

Toho dne odpoledne přicestovala třicetiletá Jean Owen (pouhá shoda jmen se záhadným hostem) do Kansas City, aby si tu vyřídila nějaké nákupy, a především, aby se sešla se svým přítelem Joe Reinertem, který tu pracoval v květinářství. O Jean se však pokoušela nějaká chřipka, tak po nákupech zašla za Joem do květinářství a řekla mu, že se necítí jít večer ven. Oznámila mu, že se ubytuje v hotelu President a dá mu vědět, na kterém pokoji je. Později mu zavolala, že má pokoj číslo 1048.

Reinert tam večer přišel kolem desáté a zdržel se asi dvě hodiny. Oba později potvrdili, že z vedlejšího pokoje číslo 1046 slyšeli hluk, údajně mužský a ženský hlas. Když pak Joe odešel, zaznamenala Jean hádku a zvuky, které připomínaly rvačku, a pak cosi jako zachroptění.

Podivnou událost později nahlásil také místní dělník Roland Lane. Tu noc se vracel kolem 23. hodiny autem domů. V centru města na něho mával muž bez kabátu, oblečený jen v tílku, i když venku byla zima. Spletl si jeho vůz s taxíkem. Robert přesto zastavil a nabídl mu, že ho odveze na stanoviště taxíků. Všiml si i hlubokých škrábanců na paži neznámého. Později podivného spolucestujícího identifikoval jako Rolanda Owena!

Hrůzný objev na pokoji

4. ledna před 11. hodinou pracovník telefonní centrály v hotelu zaregistroval, že v pokoji číslo 1046 je vyvěšený telefon. Poslal nahoru hotelového sluhu Randolpha Propsta. Na dveřích pokoje visela cedulka: Nerušit. Propst třikrát hlasitě zaklepal, pak odemkl a vstoupil. „Když jsem vešel, muž se plazil ke dveřím,“ vypověděl později Randolph. „Rozsvítil jsem a uviděl všude kolem sebe krev…“ Mladík však žil!

Přivolaný lékař i policie potvrdili, že muž byl mučen. Byl svázán na krku, zápěstí a kotnících. Měl zlomenou lebku a četná bodná zranění včetně propíchnuté plíce. Podle lékaře šlo o zranění stará šest až sedm hodin. Owenovono oblečení bylo pryč. Policie na pokoji našla sponku do vlasů, nezapálenou cigaretu a u telefonu čtyři drobné otisky prstů – nevyloučili možnost, že jsou ženské.

Owen se krátce probral z bezvědomí. „Spadl jsem na vanu,“ odpověděl na dotaz, co se mu stalo. „Byl jsem tu sám.“ Pak upadl do kómatu a krátce po půlnoci zemřel v místní nemocnici.

Nevyřešené záhady

Policie poté zjistila, že Owen není mladíkovo pravé jméno. Kresba oběti byla uveřejněna v několika novinách s titulkem: „Poznáváte tohoto muže?“ Pár čtenářů se ozvalo, ale ukázalo se, že šlo o falešné stopy.

Mladý muž, oběť záhadné vraždy, měl být pohřben na místním hřbitově Memorial Park. Těsně před pohřbem zaslal neznámý anonymní dárce peníze pohřební službě. V den pohřbu došla kytice růží s nápisem: Navždy s láskou. Louise.

O rok později objevila Ruby Ogletree v jenom časopise článek o záhadné vraždě včetně obrázku oběti. V šoku volala na polici, že jde o jejího syna! Artemus Ogletree prý zmizel z domova v Birminghamu v Alabamě v dubnu 1934. Bylo mu tehdy pouhých 17 let a chtěl cestovat! Mladíka poznala také jeho sestra Eleanor. Od té doby, co zmizel, od něj prý občas chodily stručné pohledy a dopisy z Ameriky i Evropy, ale rukopis se matce nezdál. Nevypadal jako od jejího syna.

Pokud byl Roland T. Owen skutečně Artemus Ogletree, co dělal v Kansas City? Proč měl fiktivní jméno? Kdo byli Don a Louise? Kdo zaplatil pohřeb? Na tyto otázky už asi nedostaneme odpověď.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 9. 2021 0:05

Takový příběh by zřejmě nevymyslel ani Jo Nesbø. Na první pohled obyčejný, milý a příjemný ředitel…

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 9. 2021 17:24

Byl známý jako Happy Face Killer. Řidič kamiónu a sériový vrah Keith Hunter Jesperson měl potřebu…

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 8. 2021 0:05

O vraždě tříčlenné anglické rodiny na francouzském venkově byl roku 1973 natočen film Případ…

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 8. 2021 0:05

Po více než třiceti letech zůstává krádež uměleckých děl v Muzeu Isabelly Stewart Garden záhadou.…

Kdo zabil Černou Dahlii?

Kdo zabil Černou Dahlii?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 8. 2021 0:05

Od vraždy mladé Američanky Elizabeth Short, známé pod přezdívkou Černá Dahlia (Black Dahlia)…

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 8. 2021 0:05

V úterý 27. února vtrhla policie do domu číslo 29 na ulici Ponent v Barceloně. Stalo se tak na…

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 7. 2021 0:05

Když mu dcera se slzami v očích oznámila, že někdo zavraždil její učitelku hudební výchovy, podivil…

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 7. 2021 0:05

Byla poslední ženou, která byla ve Švédsku popravena. Příběh Anny Månsdotter měl ve své době velkou…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-