Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu
Flickr
Volný čas / Krimi čtení

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

datum: 16. 7. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Muž, který unesl letadlo a cestující propustil po vyplacení 200 000 dolarů, se jednoduše „vypařil“. Jeho pravou identitu se nikdy nepodařilo vypátrat. Nikdo neví, o koho šlo, ani co se s ním pak stalo. Tento záhadný příběh asi navždy zůstane tajemstvím.

Měl to být úplně obyčejný let společnosti Northwest Orient z Portlandu do Seattlu. V kalendáři bylo datum 24. listopadu 1971 a většina cestujících letěla oslavit jeden z největších amerických svátků Den díkůvzdání.

Cestující na sedadle 18 C

Do letadla nastoupil i nenápadný, konzervativně oblečený asi pětačtyřicetiletý muž. Na letence bylo jméno Dan Cooper. Usadil se na sedadlo 18 C a krátce po startu požádal letušku o bourbon. Když mu třiadvacetiletá Florence Schaffner sklenku přinesla, vložil jí do kapsy lístek. Dívka na to nereagovala. Každý den se s ní chtělo mnoho mužů podobným způsobem seznámit – do kapsy jí dali své telefonní číslo.

„Slečno, měla byste si přečíst můj vzkaz,“ naklonil se k Florence, když šla opět kolem. Ta sáhla do kapsy a nevěřila vlastním očím. Na lístečku bylo hůlkovým písmem napsáno: „V kufříku mám bombu. Pokud to bude nutné, jsem připraven vyhodit letadlo do vzduchu. Chci, abyste si sedla vedle mě. Je to únos.“

200 000 dolarů a čtyři padáky

Vyděšená Florence poslechla a muž jí klidně oznámil, co chce. 200 000 dolarů ve dvacetidolarových neoznačených bankovkách a čtyři padáky. Florence o požadavcích únosce ihned informovala kapitána letadla. Na jeho přání se vrátila k cestujícímu a požádala ho, aby jí bombu ukázal. Neprotestoval a s naprostým klidem otevřel příruční zavazadlo – letuška uviděla nálože, hromadu drátů a baterii.

Piloti vše ohlásili řídícímu středisku a bezpečnostní složky v Seattlu se rozhodly neriskovat životy cestujících. Po přistání na okraji přistávací dráhy Cooper dostal vše, co požadoval. Pak propustil všech 36 cestujících i Florence. Na palubě zůstal kapitán Scott a další tři členové posádky.

Policie se zatím snažila o tajemném únosci něco zjistit. Muž oficiálně neexistoval. V souvislosti s jeho požadavkem na padáky se spekulovalo, jestli nemá v letadle komplice.

Ztratil se za letu

Cooper si nadiktoval další požadavky. Po natankování přikázal odletět směrem na Mexico City, a to ve výšce maximálně 3000 metrů (varoval, že si to bude kontrolovat pomocí příručního výškoměru), rychlostí 320 km/h. Posádce nařídil zůstat v kabině.

V doprovodu dvou vojenských letounů se Boeing 727 vznesl. Po nějaké době zablikala v kokpitu kontrolka, která signalizuje otevření zadního nouzového východu. Posádka vběhla do prostoru pro cestující. Nikdo tam nebyl! Po tzv. Cooperovi zůstalo jen osm nedopalků cigaret značky Raleigh a kravata s perleťovou jehlicí. Bylo jasné, že muž vyskočil padákem.

Je zajímavé, že dva vojenské letouny, které tento podivný let doprovázely, nic nezaznamenaly. Při rozsáhlém pátrání v místě možného seskoku – odlehlé oblasti pokryté lesy a horami se zasněženými vrcholky – se nic nenašlo. Nikde se neobjevila ani jedna z bankovek, jejichž čísla měla FBI k dispozici.

Téměř po deseti letech, v roce 1980, se západně od Portlandu našel balíček starých vybledlých dvacetidolarových bankovek v hodnotě 5800 dolarů. Zjistilo se, že jsou to ty, které obdržel Cooper.

Policie se domnívala, že Cooper pravděpodobně seskok nepřežil. Tehdejší špatné povětrnostní podmínky a obtížný terén této verzi nahrávaly.

Policejní portrét údajného Dana Coopera. (zdroj: Wikimedia Commons)

„To byl můj bratr!“

V lednu 2007 bývalý poštovní úředník Lyle Christiansen z nudy přepínal televizní kanály a najednou zůstal jako opařený! Na jednom z programů běžel pořad Neznámé zločiny. V dokumentu o tajemném únosci letadla uviděl policejní portrét muže, který se nápadně podobal jeho již mrtvému bratru Kenovi! Okamžitě kontaktoval policii.

Kenneth Christiansen v armádě cvičil výsadkáře a uměl zacházet s výbušninami. Bydlel ve státě Washington, tedy v místech záhadného výskoku z letadla. Do té doby nemajetný Ken si roku 1972 pořídil dům v horách a později koupil další pozemek. Z alkoholu měl nejraději bourbon a kouřil cigarety značky Raleigh! Před svou smrtí údajně řekl bratrovi: „Měl bych ti říct něco o mé minulosti, ale raději to neudělám!“

Zda byl Ken opravdu oním legendárním únoscem, se nepodařilo prokázat.

Cooperův únos měl vliv na bezpečnost letecké dopravy. Na letištích se postupně zavedly detektory kovů a Boeingy 727 byly vybaveny mechanickým aerodynamickým klínem, který brání otevření zadních dveří během letu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Hugo Schenk (†35): Sňatkový podvodník a vrah služek

Hugo Schenk (†35): Sňatkový podvodník a vrah služek

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 9. 2021 0:05

Ani slušná a bohatá rodina není zárukou, že se v ní neobjeví „černá ovce“ v podobě kriminálníka a…

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 9. 2021 0:05

Takový příběh by zřejmě nevymyslel ani Jo Nesbø. Na první pohled obyčejný, milý a příjemný ředitel…

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 9. 2021 17:24

Byl známý jako Happy Face Killer. Řidič kamiónu a sériový vrah Keith Hunter Jesperson měl potřebu…

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 8. 2021 0:05

O vraždě tříčlenné anglické rodiny na francouzském venkově byl roku 1973 natočen film Případ…

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 8. 2021 0:05

Po více než třiceti letech zůstává krádež uměleckých děl v Muzeu Isabelly Stewart Garden záhadou.…

Kdo zabil Černou Dahlii?

Kdo zabil Černou Dahlii?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 8. 2021 0:05

Od vraždy mladé Američanky Elizabeth Short, známé pod přezdívkou Černá Dahlia (Black Dahlia)…

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 8. 2021 0:05

V úterý 27. února vtrhla policie do domu číslo 29 na ulici Ponent v Barceloně. Stalo se tak na…

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 7. 2021 0:05

Když mu dcera se slzami v očích oznámila, že někdo zavraždil její učitelku hudební výchovy, podivil…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-