Slavný vynálezce spalovacího motoru měl obrovské dluhy, které nemohl splatit. Před cestou dal nic netušící manželce do ruky tašku s pokynem, aby ji otevřela až za týden. Později v ní našla dopis napsaný 25. září, kde bez bližšího vysvětlení popisoval, že je na něj vyvíjen velký tlak a že trpí depresemi. To nebyla žádná novinka, poprvé se léčil v mnichovském sanatoriu z „přepracování“ už v roce 1898.
Kromě dopisu byly v tašce také důležité dokumenty týkající se Dieselovy neutěšené finanční situace a dvacet tisíc německých marek v hotovosti. Zřejmě jeho poslední peníze, protože na účtech nic nezůstalo.
Rudolf Diesel se narodil se 18. března 1858 v Paříži bavorským přistěhovalcům – Elise a Theodorovi. Po vypuknutí prusko-francouzské války v roce 1870 byla německá rodina nucena opustit Francii a odjet do Anglie. Dvanáctiletého Rudolfa poslali rodiče do otcova rodného Augsburgu k příbuzným, Barbaře a Christophovi Barnickelovým. Bezdětní manželé chlapce láskyplně přijali. Zejména Christopha, středoškolského profesora, fascinovaly chlapcovy široké zájmy a touha po vědomostech. Umožnil mu proto s radostí přístup do své rozsáhlé knihovny.
Mladý Rudolf úspěšně odmaturoval na průmyslové škole v německém Augsburgu a poté vystudoval techniku v Mnichově s výborným prospěchem. Před ukončením však onemocněl tyfusem a závěrečné zkoušky složil až o šest měsíců později než jeho spolužáci.
S inženýrským titulem v kapse nastoupil do firmy Carla von Linde, který se specializoval na projekty chladicích zařízení. Ten schopného mladého muže vyslal do Paříže, aby tam řídil jednu z jeho továren. Diesela už v té době zajímaly především motory a jejich sestrojování. Začal se věnovat projektování spalovacích motorů, které se brzy staly konkurenty do té doby užívaných parních.
V Paříži potkal o dva roky mladší Marthu Flasche, dceru notáře z německého Remscheidu, se kterou se v roce 1883 oženil. Narodily se jim tři děti, synové Rudolf a Eugen a dcera Heddy. Když mu Carl Linde nabídl zaměstnání v Berlíně, přestěhovala se rodina v únoru 1890 do Německa.
Za společnost Linde podal Diesel několik patentů. V únoru 1892 si nechává patentovat sám za sebe vznětový motor na naftu. S výkonem 20 koňských sil hravě překonal dosavadní parní turbíny a plynové motory. O nový vynález byl velký zájem v mnoha zemích – kromě Německa. To Rudolfa Diesela velice mrzelo.
V lednu 1898 otevřel vlastní továrnu na výrobu naftových motorů. První loď s tímto motorem byla postavena o tři roky později, roku 1908 pak byla sestrojena i lokomotiva na spalovací motor.
Jak byl Diesel geniální vynálezce, tak byl špatný obchodník. Navíc se zhlédl v utopickém socialismu a vydal knihu Solidarismus. V tomto díle popisuje, jak si lidé musí pomáhat, tedy ti bohatí chudým, a být k sobě solidární. Sám šel příkladem a rozdal nemalé finance. Když se k tomu přidaly špatné investice do nemovitostí a k tomu navíc i hráčská vášeň, přišel logicky osobní bankrot.
V Londýně, kam už nedocestoval, se měl 1. října 1913 sejít s nespokojenými akcionáři jeho Consolidated Diesel Manufacturing.
Důkazy, že Diesel spáchal sebevraždu, nejsou. I když kombinace finančního krachu a depresivních sklonů tuto verzi podporují. Objevily se však i spekulace o vraždě. Zavražděn mohl být z konkurenčních důvodů – spalovací motor na naftu vytlačoval ostatní pohonné jednotky.
Údajně se také v předvečer 1. světové války Němcům nelíbilo, že se chystal prodat motory britskému námořnictvu. Na konci první světové války jeden z německých zajatců prohlásil, že na pokyn německé zpravodajské služby hodil Diesela do moře, aby zabránil jeho jednání s britskou admiralitou…
Pravda o smrti geniálního vynálezce navždy zůstane spolu s ním pochována v moři.
Zdroje informací: biography.com a history.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Začátek března 2014 byl v italské Lombardii docela chladný. Ranní teploty se v neděli 9. března…
Jejich smrt otřásla New Jersey a okolím. Lorraine Kelly a Mary Ann Pryor byly brutálně zavražděny v…
Ve skutečnosti to žádný hodný strýček nebyl. Přezdívka „strýček Tik ťak“ odkazovala k jeho povolání…
Bylo 1. října 1957. Když se nad Paříží rozednilo, vstoupil štíhlý tmavovlasý mladík dveřmi na…
Devatenáctiletá Jill Behrmanová byla ve špatnou dobu na špatném místě. Pachatel ji zastřelil…
Pod dálničním nadjezdem v Solně nedaleko Stockholmu 18. července 1984 byly objeveny v plastových…
5. září 1997 byl v Paříži zatčen Patrice Alègre, pohledný 32letý muž z jihofrancouzské Toulouse.…
Prožít život hollywoodské hvězdy, to byl sen mnoha mladých krásných dívek dvacátých a třicátých let…