Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf
Wikimedia Commons, Mathew Benjamin Brady, Public Domain
Inspirace / Retro

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

datum: 10. 1. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Nejprve si vybudoval pověst vynikajícího malíře-portrétisty. Ve čtyřiceti letech se Samuel Morse začal zajímat o telegrafní systém a podílel se na vytvoření „morseovky“, abecedy, která změnila způsob komunikace po celém světě.

Studium ho moc nebvilo

Samuel F. B. Morse přišel na svět 27. dubna 1791 v Massachusetts. Narodil se do rodiny pastora, geografa a autora učebnic Jedidiaha Morse a jeho ženy Elisabeth. Rodiče ho vedli v duchu kalvínské víry a zároveň podporovali jeho vzdělávání.

Mladík ale víc než po vzdělání toužil malovat. Nejprve s podprůměrnými výsledky navštěvoval Phillipsovu akademii. Pak ho rodiče poslali na Yale College. Samuelovy výsledky na Yale nebyly o mnoho lepší, zajímaly ho pouze přednášky o elektřině a intenzivně se věnoval malování. Doslova s odřenýma ušima dokončil bakalářský program a měl představu, že bude malovat.

Jeho představy se ale lišily od těch otcových. Ten usoudil, že mladý muž by měl mít seriózní zaměstnání a zařídil mu nástup do významného bostonského vydavatelství a knihkupectví. Když ale viděl, že Samuel touží pouze po malování, změnil své rozhodnutí a umožnil synovi studovat umění v Anglii.


Benjamin Franklin (†84): Opravdu vyzkoušel funkční hromosvod?

Potulný umělec

Tam se na Královské akademii učil malovat pod vedením britských mistrů a uznávaného amerického umělce Benjamina Westa. Morse si osvojil „romantický“ malířský styl velkých, rozmáchlých pláten, na nichž zobrazoval hrdinské životopisy a epické události ve velkých pózách a zářivých barvách.

V roce 1815 se Morse vrátil do Ameriky a otevřel si ateliér v Bostonu. V roce 1818 se oženil s Lucretií Walkerovou a brzy se jim narodily tři děti – dcera Susan a synové Charles a James. 

Morse brzy zjistil, že jeho rozměrné obrazy přitahují značnou pozornost, ale málo se prodávají. Největší oblibě se v té době těšily portréty, nikoli rozsáhlá historická vyobrazení, a tak byl nucen stát se potulným umělcem, který cestoval po východním pobřeží a hledal zakázky.

Jakkoli to bylo obtížné, Morse v tomto období namaloval některá ze svých nejpozoruhodnějších děl, mezi nimiž byly portréty markýze de Lafayetta a George Washingtona. V jeho díle se spojovala technická zručnost s nádechem romantismu, což vedlo k pozoruhodně dramatickému ztvárnění jeho objektů.


František Křižík (†93): Slovutnému vynálezci zemřela většina dětí

Osobní tragédie

V únoru 1825, po porodu třetího dítěte, zemřela milovaná Lucretia. Morse byl zrovna mimo domov a pracoval na zakázce, když se dozvěděl, že jeho žena je těžce nemocná. Než dorazil domů, byla už pohřbena.

Následujícího roku zemřel Morseův otec a o tři roky později zemřela i jeho matka. Morse se utápěl v žalu a v roce 1829 se vydal do Evropy, aby se zotavil.

Při návratu v roce 1832 se setkal s vynálezcem Charlesem Thomasem Jacksonem a společně diskutovali o tom, jak by se dal elektronický impuls přenášet po drátech na velké vzdálenosti. Morse to okamžitě zaujalo a vytvořil několik náčrtů mechanického zařízení, které by podle něj tento úkol splnilo.


Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Vynález telegrafu

Po prostudování práce amerického fyzika Josepha Henryho Morse vyvinul prototyp telegrafu. V roce 1836 na tomto vynálezu pracovali i další lidé v Evropě a je možné, že o nich Morse věděl, ale nikdo ještě nevyvinul plně funkční zařízení, které by mohlo přenášet na velké vzdálenosti.

V roce 1838 Morse navázal spolupráci s dalším vynálezcem Alfredem Vailem, který přispěl finančními prostředky a pomohl vyvinout systém teček a čárek pro vysílání signálů, který se nakonec stal známým jako Morseova abeceda.

Morseova abeceda. (zdroj: Public Domain Pictures, CC0 Public Domain)

Po několik let se dvojice snažila najít investory. Teprve roku 1842 Morse získal pozornost kongresmana státu Maine Francise Ormanda Jonathana Smithe. V prosinci téhož roku Morse natáhl dráty mezi dvěma místnostmi výboru v Kapitolu a posílal zprávy tam a zpět.

Díky Smithově podpoře získal Morse za tuto názornou prezentaci telegrafu od Kongresu 30 000 dolarů na výstavbu experimentální telegrafní linky dlouhé 38 mil mezi Washingtonem a Baltimorem ve státě Maryland. Dne 24. května 1844 Morse vyťukal svou dnes již proslulou první zprávu „What hath God wrought!“ (Co učinil Bůh!)

Téměř ihned poté, co Morse v roce 1847 obdržel patent na telegraf, začal čelit soudním sporům ze strany svých partnerů a konkurenčních vynálezců. Právní bitvy vyvrcholily rozhodnutím Nejvyššího soudu USA ve věci O'Reilly v. Morse (1854), podle kterého Morse jako první vyvinul funkční telegraf. Navzdory jasnému rozhodnutí soudu se Morseovi nedostalo žádného oficiálního uznání od americké vlády.


15 zajímavostí ze života Alberta Einsteina

Nová žena a nový život

V roce 1848 se Morse oženil se Sarah Griswoldovou, s níž měl čtyři děti, chlapce Samuela, Williama a Edwarda a dceru Cornelii. Poté, co byl uznán za „vynálezce telegrafu“, si začal užívat bohatý, filantropický a rodinný život.

Morse si nechal narůst dlouhé vousy, které mu zbělely a dodávaly mu vzhled moudrého mudrce. V posledních letech svého života pomáhal zakládat a štědře finančně podporoval Vassar College a přispíval své alma mater, Yale College, a také náboženským organizacím a spolkům pro mírnost. Podporoval také několik umělců, jejichž díla obdivoval.

Morse zemřel na zápal plic 2. dubna 1872 ve svém domě v New Yorku ve věku 80 let.


Zdroje informací: history.com a biography.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Červený kříž a jeho historie

Červený kříž a jeho historie

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 1. 2023 0:05

Kořeny Červeného kříže sahají až do roku 1859, kdy se obchodník Henry Dunant stal svědkem krvavých…

Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním

Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2023 0:05

Lidé v průběhu let používali parfémy mnoha různými způsoby. V mnoha kulturách měly k parfémovaným…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2023 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 1. 2023 0:05

Byla nejmladší první dámou v americké historii, první nevěstou, která se provdala za úřadujícího…

Po stopách internetu: Může za to Sputnik

Po stopách internetu: Může za to Sputnik

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 1. 2023 0:05

Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Historie čištění zubů, jak ji neznáte

Historie čištění zubů, jak ji neznáte

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 15. 12. 2022 0:05

Větvičky s roztřepenými konci, kartáčky ze zvířecích štětin nebo ultrazvuková technologie vyvinutá…

Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky

Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 12. 2022 0:05

Proslavila ji především výrazná rudá rtěnka, kterou během druhé světové války uvedla na trh, aby…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová