Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Alexandr Pičuškin: Šachovnicový vrah
pexels.com
Volný čas / Krimi čtení

Alexandr Pičuškin: Šachovnicový vrah

datum: 24. 7. 2020 0:05 autor: Matěj Vavřina
Toužil překonat nekorunovaného krále sovětských vrahů Andreje Čikatila. Po čtrnácti letech krvavých mordů v moskevské „Stromovce“ nakonec uspěl.

Alexandr Pičuškin se narodil v dubnu 1974 v Mytišči nedaleko Moskvy. Býval bezproblémové, normální dítě až do nepříjemného úrazu hlavy, který prodělal po pádu z houpačky. Od té chvíle začal být krutý ke svým vrstevníkům a jen stěží dokázal kontrolovat svou agresi. Kvůli tomu se nakonec jeho matka rozhodla přesunout jej do školy pro děti s poruchami učení, přestože Pičuškin odjakživa vynikal nadprůměrnou inteligencí.

Zamiloval si šachy

Výsledkem bylo, že byl malý Saša častým terčem šikany. V období Pičuškinova dospívání si dědeček z matčiny strany všiml, že namísto toho, aby byla Alexandrova inteligence rozvíjena, je naopak školou i rodiči potlačována. Svého vnuka si nakonec přestěhoval k sobě domů, kde s ním pravidelně hrával šachy.

Ukázalo se, že hoch má obrovský talent. Proto ho s sebou začal brávat do Bitcevského parku na jihu Moskvy, kde se obvykle scházeli nadšení šachisté a hrávali turnaje. Jak Pičuškin později uvedl, tehdy zjistil, jak blažený to je pocit, vyhrát nad někým, kdo je mnohonásobně starší a zkušenější než on sám.

Týrání dětí

Pocit triumfu dokázal po dlouhou dobu tlumit jeho vnitřní agresi. Pak ovšem dědeček zemřel a Alexandr se musel vrátit domů ke své matce. Aby svůj žal a smutek utlumil, začal ve velkém pít vodku, kterou obvykle hostil i své protihráče v Bitcevském parku. Jak se ukázalo, zatímco u něho neměl alkohol na kvalitu hry vliv, ostatní hráči rychle ztráceli své schopnosti, což Pičuškina neobyčejně bavilo.

Tehdy ale našel i jinou, krutější zábavu. Kdykoliv věděl, že bude v kontaktu s dětmi, brával si s sebou videokameru. Když pak nic netušící dítě dostal do pasti, uchopil je za jednu nohu, držel je hlavou dolů a strašil je tím, že je má zcela ve své moci a že sám rozhodne, jestli je nechá žít nebo je zabije. Natočený materiál si pak doma stále dokola přehrával a vzpomínal na své blažené pocity.

Vražda kamaráda

Po základní škole se začal učit truhlářem. Inspirován kauzou sériového vraha Andreje Čikatila se Pičuškin dohodl se spolužákem z učiliště Michailem Odijčukem, že spolu budou pro radost vraždit. Oběma bylo tehdy osmnáct let. Pičuškin ale brzy pochopil, že zatímco on sám bere celou věc vážně, pro Michaila je to jen hra. Tak nebezpečného svědka svého konání si nemohl dovolit, a proto se rozhodl Michaila zavraždit. 

Jednou společně procházeli Bitcevský park a přemýšleli, kam by mohli schovat nějakou budoucí oběť, když je napadla rozsáhlá síť kolektorů pod parkem. Michail neměl ani nejmenší tušení, že s kamarádem hledají svůj vlastní hrob. „První vražda je jako první láska, na to nikdy nezapomenete,“ prohlásil později Pičuškin. A dodal, že se Michail všemi silami bránil. Alexandra pak sice vyslýchala policie, ale nakonec nebyl shledán podezřelým.

Bezdomovci, vodka a šachy

Na vraždění se dlouho připravoval. Hrůznou sérii začal roku 2001. V následujících pěti letech byly vraždy tím jediným, co Pičuškina těšilo. Zaměřoval se obvykle na postarší muže bez domova. Pod příslibem šachové partie a láhve vodky na občerstvení je vylákal do svého oblíbeného Bitcevského parku. Vždy, když byl muž dost opilý na to, aby se mladému a silnému Pičuškinovi mohl ubránit, rozmlátil mu násilník hlavu kladivem a jeho tělo seslal do útrob nejbližšího kanálu.

Policie dlouhou dobu neměla nejmenší tušení, že po jednom z nejoblíbenějších moskevských parků běhá vrah, protože zmizelé muže považovala jen za další nezajímavé pohřešované bezdomovce. Ti ale nebyli jedinou skupinou, na kterou se Alexandr zaměřoval. Mezi jeho oběťmi figurovaly i ženy.

Dokonce ani kladivu jakožto vražedné zbrani nebyl zcela věrný: v několika případech použil střelnou zbraň, jednu ze svých obětí dokonce vyhodil ze šestnáctého patra paneláku. Oběti obvykle přepadal zezadu – přitom totiž skoro nehrozilo, že by mu krvácející kořist zašpinila oblečení.

Na první pohled Alexander Pičuškin jako sériový vrah nevypadal. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Vraždil podle šachovnice?

Vyšetřování nakonec zahájila Pičuškinova lenost. Když zjistil, že se ani po desítkách vražd stále nic neděje, přestal si dávat práci se schováváním těl do stoky a nechával je ležet přímo v parku. Teprve tehdy začali policisté tušit, že se jim v revíru potuluje sériový vrah.

Marija Moskaljová byla 13. června 2006 Alexandrovou poslední obětí. Když ji ubil šesti ranami kladivem do hlavy, neměl nejmenší tušení, že u ní najdou lístek z moskevského metra, které je doslova prošpikované kamerami. Ze záběrů pak vyšetřovatelé bez větších potíží identifikovali Pičuškina a tři dny po vraždě ho zatkli. Vrah se jim nakonec ke všemu přiznal. I ty nejotrlejší ale nakonec šokovalo, když jim řekl, že měl promyšlený plán – chtěl, aby každá z jeho vražd zaplnila políčko na pomyslné šachovnici. Ta jich má čtyřiašedesát. „Chybělo mi už jenom pár,“ prohlásil Pičuškin zklamaně na služebně.

Obětí je možná víc

Policisté postupně našli osmačtyřicet mrtvých těl, ačkoliv sám Pičuškin mluvil alespoň o šedesáti. A veřejnost dále šokoval svými vyjádřeními, že se chtěl stát nejkrutějším sériovým vrahem ruských dějin. Když byl dotazován, z jakého důvodu do hlav svých obětí častokrát zapichoval střepy nebo různé větve, odpověděl lakonicky: „V noci bývá v lesích obvykle ticho a z člověka s rozbitou hlavou vychází hlasitý, nepříjemný chrapot. Když se vám podaří pohnout mu s mozkem, přestane to…“

I když si díky nápadu s šachovnicí vysloužil od médií přezdívku Šachovnicový vrah, u soudu své předchozí tvrzení o políčcích popřel. Celé trestní řízení považoval především za šanci se zviditelnit, takže jednou dokonce přiznal, že by se čtyřiašedesáti vraždami ve skutečnosti nenechal limitovat a pokračoval by v zabíjení dál.

Porota se o Pičuškinově osudu radila přes dvě a půl hodiny, ale nakonec se jednohlasně shodla na jeho vině. Protože bylo v Rusku na trest smrti uvaleno moratorium, dostal Pičuškin v souladu s návrhem prokurátora doživotní trest, přičemž prvních patnáct let z trestu musí být vykonáno na samotce. Prokázáno mu bylo „pouhých“ osmačtyřicet vražd, i když existují i divoké teorie hovořící až o osmi desítkách.


Další články z rubriky

Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho

Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 3. 2023 0:05

Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…

Oldřich Filipín: Zahradník, který vraždil kvůli čtyřem korunám

Oldřich Filipín: Zahradník, který vraždil kvůli čtyřem korunám

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 3. 2023 0:05

Brutálního trojnásobného vraha z Náměšti nad Oslavou hledal i slavný jasnovidec Jan Eric Hanussen.…

John Martin Crawford: Vrah domorodých žen

John Martin Crawford: Vrah domorodých žen

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 3. 2023 0:05

Podle poznatků FBI většina sériových vrahů pochází z problematických rodin, v dětství byli…

Mathias Kneissl: Nejznámější bavorský lupič

Mathias Kneissl: Nejznámější bavorský lupič

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 3. 2023 0:05

Životní příběh Mathiase Kneissla byl zaznamenán v mnoha knihách a bylo o něm natočeno několik filmů…

Peter Lundin: Psychopat, který do konce života zůstane v dánském vězení

Peter Lundin: Psychopat, který do konce života zůstane v dánském vězení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 3. 2023 0:05

Měl neshody s matkou, tak ji zabil. Milenku Marianne Pederson a její dva syny zavraždil a rozřezal.…

Willem van Eijk: Bestie z Harkstede

Willem van Eijk: Bestie z Harkstede

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 3. 2023 0:05

Holandský sériový vrah byl dvakrát odsouzen za celkem pět vražd.

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 2. 2023 0:05

Dlouhých 37 let čekaly rodiny Helen Scottové a Christina Eadieové na spravedlnost. Dívkám bylo…

Martina Posch (†17): Odešla na autobus a už se nikdy nevrátila

Martina Posch (†17): Odešla na autobus a už se nikdy nevrátila

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 2. 2023 0:05

Vražda mladičké Martiny patří k nejznámějším dosud nevyřešeným případům rakouské policie. Mezi…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-