Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 jednoduchých triků, jak vyzrát nad stresem
Pixabay
Životní styl / Psychologie

10 jednoduchých triků, jak vyzrát nad stresem

datum: 18. 5. 2020 10:00 autor: Mgr. Alžběta Protivanská, psycholožka
Když je toho moc, je těžké vymyslet i to, co si dát k večeři. Pracovní úkoly se zdají být těžší než obvykle a na plánované večerní cvičení nedojde ani omylem. Jenže tím to obvykle nekončí.

Přicházejí výčitky, pocit neúspěchu a prožitek tlaku se zvětšuje. Z práce, vztahů i volného času se stává víc úkol ke splnění než příležitost k radosti a kreativitě. Vypadá to jako začarovaný kruh, ale vy to můžete změnit! Tady je deset drobných každodenních kroků, díky kterým se to podaří.

  1. Zapisujte si úspěchy Všimli jste si někdy toho, že děti mají tendenci pamatovat si spíš to hezké? Jak přicházíme do dospělosti, naše paměť začíná fungovat jinak. Obecně máme větší tendenci soustředit se na překážky a na to, co se nepovedlo. Čím více máme zážitků, tím pohotověji vnitřně předpovídáme, jak věci asi dopadnou a taky se soustředíme více na nezdary. Přidává se k tomu fakt, že si vytváříme větší či vzdálenější cíle a nevidíme drobná vítězství. Založte si deník nebo jen papír nad pracovním stolem a zapisujte si své každodenní úspěchy. Od těch nejmenších až po ty opravdu velké. Už jen to, že se večer přeladíte na to, co se opravdu povedlo, začne dělat zázraky.
  2. Večer opravdu vypněte Podoba poslední hodiny před usnutím určuje hloubku spánku, kvalitu učení, a dokonce i to, jak odpočatí se probudíme. Z poslední hodiny dne udělejte svaté území. Vypněte všechny obrazovky a ztlumte i silné osvětlení. Zaměřte se na opečování těla a třeba se lehce protáhněte. Přečtěte si něco pěkného. Využijte večer k usazení celého dne.
  3. Zaměřte se na vděčnost Člověk má tu zvláštní vlastnost, že si ohromně rychle zvyká na nové podmínky. Cokoli, co je pro něj v danou chvíli nové a úžasné, se velmi snadno stává tak nějak samozřejmou součástí života. Mysl funguje tak, že co nejrychleji začleňuje nové věci do „svého“ vlastního prostoru. Mozek neustále vyhodnocuje okolí, jestli se z něj něco nevymyká, a tudíž nás neohrožuje. A tak úspěch rychle zařadí do své běžné reality a „jede dál“. Výsledkem je vystresovaný a unavený člověk. To, co nás může v takovém kolotoči opravdu zastavit, je vděčnost. Pamatujte, že důvod k ní je tu vždycky. Můžete být vděční za svoje rodiče, protože bez nich byste tu nebyli, ať jsou, jací jsou. Můžete být vděční za střechu nad hlavou a pitnou vodu. Můžete být vděční za svobodu a příležitosti, které máte. Zastavte se každý den na chviličku s vděčností a sledujte, co se bude dít.
  4. Proškrtejte diář Žijeme ve zrychlené a přeplněné době. Čím rychlejší tempo po sobě chceme, tím ve větším stresu se mozek ocitá. Dostáváme se až do módu „útoku nebo útěku“ a doslova přestáváme myslet. Kontrolu přebírá podvědomí, které bude vždy volit přímočařejší a automatičtější reakci. Zkrátka si přeje, aby byla situace rychle vyřešená. Už ovšem nemyslí na to, jaké to pro vás bude dlouhodobě. Chce to jistou dávku odvahy, abychom si přiznali, co děláme zbytečně. Přebírám za někoho zodpovědnost? Přijímám od někoho úkoly jen proto, že mám strach odmítnout? Dělám něco jen proto, aby měli radost druzí? Takové otázky vám mohou pomoci určit, kam vaše energie utíká zbytečně.
  5. Zkoušejte nové věci Jakýkoli stres nebo napětí, které jsou s vámi už dlouho, mají kořeny ve vašem podvědomí. Pravděpodobně opakujete nějakou strategii, která byla potřebná a úspěšná v dětství, ale dnes už vám neslouží. Jestliže chcete nové prožitky kreativity a radosti, potřebujete novou identitu. Klíčem je neustále zkoušet nové věci, které jsme ještě nikdy nedělali. Běžte do práce jinou cestou. Vezměte si na sebe kousek oblečení, který je pro vás úplně nezvyklý. Zažívat záměrně nové věci znamená vytvářet v mozku zcela nová spojení mezi neurony. Může to být nezvyklé a možná i přinášet nejistotu. Asi jako kdybyste se pokoušeli podepsat druhou rukou. Když si  uděláte ze zkoušení nových věcí zcela běžnou každodenní výzvu, váš mozek začne přemýšlet novým způsobem. Objeví se kreativita, radost a nová energie.
  6. Dejte si „žábu“ k snídani Angličtina má pořekadlo „Eat the frog!“ pro to, čemu by čeština asi řekla „spolknout hořkou pilulku“. Pusťte se hned po ránu do toho, co nejvíc odkládáte. Nečekejte s tím cvičením nebo vaším projektem až na večer nebo „až bude čas“. Jak se pohybujete svým dnem, každým krokem přicházíte o část ze zásoby vůle, která byla ještě ráno naplněná. Svou žábu si pro sebe naplánujte už večer před tím. Dejte si například běžecké boty k posteli. Překonat vnitřní odpor půjde po ránu snadněji. Čím častěji se takhle překonáte, tím volněji bude proudit vaše energie a stres nad vámi začne ztrácet moc.
  7. Začněte meditovat Každý den nás může do kontaktu se svým vnitřním hlasem přivést meditace. Najděte si pro sebe místo a čas, kde vás asi patnáct minut nebude nic a nikdo rušit. Sedněte si s rovnými zády, ruce jemně položte do klína nebo na kolena. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Pozvěte dech až hluboko do břicha a až nahoru pod klíční kosti. Zavřete oči a jen chvíli sledujte svůj dech. Všimněte si zvuků, které se kolem vás objevují a zase mizí. Všimněte si, že se objevují myšlenky a také je nechte odejít. A pak se zaměřte na své ruce a na ten pocit živosti, díky kterému víte, že je máte. Buďte trpěliví a chvíli u dlaní a rukou zůstaňte, ten pocit tam je. Vnímavější z vás ho ucítí už když čtou tyto řádky. Jakmile ho najdete, přesuňte se k chodidlům a prociťte ho tam. Pak ruce a chodidla zároveň. A nakonec i celé nohy, břicho, hrudník, celé paže a hlavu. I když se objeví myšlenky, znovu se vracejte k prožitku vnitřního života. Vidíte, není to nic složitého. A když se meditace stane součástí každého vašeho dne, začnete mít pocit, jako byste každý den zmáčkli restart. Zmizí stres i napětí. Objeví se radost, klid a vnitřní rovnováha.
  8. Začněte zase používat fantazii Když k sobě budete opravdu upřímní, zjistíte, že všechny cíle vycházejí ze stejné touhy po bezpečí a vnitřním naplnění. Pokud si tohle neuvědomujeme, můžeme se snadno chytit do pasti celoživotního usilování o dosažení cílů. V průběhu si totiž nevšimneme, že už máme dávno dostatek důvodů cítit se v bezpečí a vnitřně naplnění. Podléháme základní vnitřní iluzi, že je nejdřív potřeba věci dělat (třeba pracovat), abychom něco měli (třeba peníze) a někým se stali (třeba konečně klidným člověkem). Ve skutečnosti je to celé naopak. Nejdříve se vnitřně někým stáváme, abychom pak teprve věci dělali a nakonec měli. Tou skutečnou prací v životě je změnit svůj vnitřní svět, nikoli se upracovat v tom vnějším. Tím nejlepším nástrojem pro takovou účinnou vnitřní změnu je vaše fantazie a schopnost vizualizace. Představujte si každé ráno na pár minut, jaký by váš život byl, pokud už by váš cíl byl realitou. Jaký by byl váš život, když už by tu byla štíhlá postava? Jaký by byl, kdyby tu byla finanční hojnost? Zůstaňte u své představy tak dlouho, dokud se nedostaví emoce. Sledujte pak, jak se bude měnit váš přístup k danému cíli i chuť na něm pracovat.
  9. Hýbejte se  Ať už je to běhání, jóga, tanec nebo plavání. Najděte si pro sebe jakýkoli způsob, jak dopřát svému tělu pohyby, na které běžně není zvyklé. Čím zvláštněji se u toho budete cítit, tím větší kreativitu v sobě probouzíte. Zkuste něco neobvyklého a dopřejte svému tělu znovu ten pocit, že objevuje něco zcela nového. Pohyb celkově zlepšuje náladu a dostává z těla pozůstatky stresových reakcí, které si nabralo. Může to být i jen svižná procházka, ale pohybu se nikdy nevzdávejte. Zvlášť, jestli v práci hodně sedíte nebo strávíte celý den v těsné sukni. Pozvěte své tělo k tanci a mysl k odpočinku.
  10. Vezměte si zpět své ráno Jestliže se vaše ráno podobá výběhu ze startovacích bloků, je čas na změnu. Nejdůležitější je pocitově převzít kontrolu nad tím, jak vaše ráno probíhá. Hned po probuzení ještě nesahejte na telefon a určitě neotevírejte zprávy nebo e-maily. Prvních deset minut doslova udává tón celému dni, a tak si do nich nenechejte nic proniknout. Dejte si ještě minutku nebo dvě po budíku a vzpomeňte si, za co jste vděční nebo na co se těšíte. Nenechte sami sebe vstát z postele s mrzutou náladou. Jakmile vstanete, vypijte sklenici vody. Probudíte mozek, prospějete pleti a rozhýbete zažívání. Protáhněte se nebo si krátce zacvičte, a ještě na pár minut se posaďte k meditaci. Tohle celé může trvat patnáct minut. Patnáct minut, které nastartují váš den a naučí vaše podvědomí to nejdůležitější ve vašem životě: „Přebírám kontrolu nad svým ránem a nad svojí myslí a tím nad svým životem.“

Autorka Mgr. Alžběta Protivanská je psychoterapeutka a lektorka. Na svých meditačních setkání předává, podle jakých pravidel se řídí naše mysl a jak začít s meditací. Vydává nahrávky s meditacemi a každodenními nástroji, jak nacházet vnitřní rovnováhu – www.alzbetaprotivanska.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dopřejme si na dovolené trochu nudy

Dopřejme si na dovolené trochu nudy

Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 25. 7. 2024 0:05

V létě na dovolené si chceme většinou odpočinout od práce a každodenních starostí. Těšíme se na…

Vážné úrazy v létě

Vážné úrazy v létě

Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05

Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…

Když je žena starší...?

Když je žena starší...?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2024 0:05

Mladá žena po boku staršího zajištěného muže. To byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V…

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 31. 5. 2024 0:05

Žijí a vyrovnávají se s duševním onemocněním a k tomu s mýty a tabu, které kolují ve společnosti.…

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 5. 2024 0:05

S nepříjemnými fyzickými či psychickými stavy vyvolanými stresem se setkává většina z nás.

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 5. 2024 0:05

Alkohol, prášky na uklidnění, ale třeba i kokain... U některých látek jako je alkohol, předpisové…

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 14. 4. 2024 0:05

Česká společnost čelí dlouhodobému problému stigmatizace duševních onemocnění, která mnoha lidem…

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 12. 2023 0:05

Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-