Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Rozežeňte „mozkovou mlhu“
freepik.com
Životní styl

Rozežeňte „mozkovou mlhu“

datum: 25. 2. 2022 15:00 autor: -nic-
Výpadky paměti, zpomalené myšlení, zmatenost a pocit „zakaleného vědomí“ – i tak mohou vypadat dlouhodobé následky po prodělání covidu. Můžou se objevit i v případě, že byl samotný průběh nemoci docela lehký, takže si člověk nedá svoje potíže s onemocněním vůbec dohromady.

To, co jste dřív zvládali s úplnou samozřejmostí, je najednou problém. E-mail musíte číst třikrát, abyste pochopili jeho smysl. Bez nákupního seznamu popojíždíte nerozhodně supermarketem a nejste schopní si uvědomit, cože jste to vlastně potřebovali.

Zničehonic si nedokážete vybavit jména lidí, se kterými běžně přicházíte do kontaktu. Podobně jako vaše babička, jenže té bude brzy devadesát! „To tedy začalo brzy,“ říkáte si možná a děsíte se toho, že takovéhle už to teď bude pořád. To, co se vám děje, ale není normální a nemusí to být nevratný proces. Je to porucha, se kterou je možné bojovat.

Co mozku prospívá a co mu škodí

Paměť, schopnost přemýšlení, koncentrace a plánování patří mezi takzvané kognitivní funkce mozku. Jejich prostřednictvím vnímáme svět kolem sebe a reagujeme na něj, řešíme problémy, učíme se a rozhodujeme. Kognitivní funkce je možné posilovat tréninkem stejně jako svaly; prospívá jim časté střídání různorodých činností (multitasking), kreativní zábava, slovní hry (třeba v současné době tak populární wordle) a učení se novým věcem.


Víte, jak povzbudit mozek?

Ke zhoršení kognitivních schopností naopak přispívá dlouhodobý stres, nedostatek spánku, ale třeba i stereotypní, na podněty chudý způsob života a nedostatek sociálních kontaktů. Příčinou samozřejmě může být i nějaké závažné onemocnění, jako je třeba roztroušená skleróza nebo deprese. Anebo, což je v současné době jednoznačně nejčastější příčina, prodělaný covid. V této souvislosti se mluví o takzvané „mozkové mlze“ (z anglického brain fog). Potíže, které mají lékaři už poměrně dobře zmapované, mohou přetrvávat i měsíce po odeznění vlastní infekce.

Nakrmte nervové buňky

V ideálním případě se podaří mozkovou mlhu odstranit úpravou denního režimu. Jsou to vlastně pořád stejné věci, o kterých určitě dávno víte, že vám – a vlastně každému – udělají dobře: pořádně spěte, dopřejte si hodně pohybu na čerstvém vzduchu (místo tréninku v klimatizovaném fitku si raději vyjděte na dlouhou procházku do lesa nebo k řece), jezte hodně barevné zeleniny.


Všechno, co jste (ne)věděli o zelenině

A dopřejte svému mozku pořádný přísun živin, které potřebuje. Jaké to jsou? Vedle ovoce a zeleniny je dobré si občas vzpomenout také na oříšky a mořské ryby, které jsou nejlepším zdrojem omega 3 mastných kyselin. Ty vstupují do řady procesů v lidském těle a mají vliv nejen na činnost mozku, ale i na zdraví zraku nebo srdce.

V našich končinách je tradiční jídelníček na ryby spíš chudý, takže není divu, že česká populace často trpí nedostatkem těchto pro organismus velice důležitých látek. Ne každému ryby chutnají, navíc, v každodenním shonu je obtížné, ne-li nemožné zajistit jejich pravidelný přísun bez větších výkyvů. Právě to je ale pro podporu mozkových funkcí nejlepší.

Náš tip

Bohužel, náš organismus si nedokáže omega 3 mastné kyseliny sám vyrobit a je závislý na jejich přísunu zvenčí. V těchto případech se osvědčují kvalitní a prověřené doplňky stravy, mozkové „boostery“, které spolehlivě zajistí mozku pravidelné doplňování nejen omega 3 mastných kyselin, ale i dalších látek potřebných pro jeho bezchybné fungování.

Vyzkoušejte například doplňky stravy značek Flora Natura nebo Vitar.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Když srdce bije na poplach...

Když srdce bije na poplach...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. et. Ing. Barborou Procházkovou, vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom, Datum: 27. 9. 2022 10:00

Na kardiovaskulární onemocnění zemře každý třetí Čech. Onemocnění srdce patří nejen u nás, ale i ve…

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

, Datum: 22. 9. 2022 15:00

V lásce jsou samozřejmě velmi důležité city, vzájemné porozumění, tolerance a důvěra. Buďme ale k…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

Začne Evropský týden sportu

Začne Evropský týden sportu

Autor: -ket-, Datum: 19. 9. 2022 15:00

V pátek 23. 9. 2022 začne Evropský týden sportu, do kterého se prostřednictvím projektu BEACTIVE…

5 tipů, aby děti jedly správně

5 tipů, aby děti jedly správně

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2022 15:00

Samé jedničky začínají na talíři! Vhodný jídelníček pomůže překonat nápor učení, testů a zkoušek. S…

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 12. 9. 2022 10:00

Výhřez ploténky může vznikat pomalu a plíživě nebo naopak náhle, jedním špatným pohybem. Zkušenost…

Podzimní trendy ve spodním prádle

Podzimní trendy ve spodním prádle

Autor: -lym-, Datum: 8. 9. 2022 10:00

Jaké spodní prádlo právě letí? Malá procházka posledními novinkami!

Telemedicína „jede“

Telemedicína „jede“

Autor: -an-, Datum: 6. 9. 2022 10:00

Výstava v Praze představí nové technologie na hubnutí!

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-