Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Kateřiny (36): Miminko jako žhavá rozbuška v rodině
Pixabay
Příběhy ze života

Příběh Kateřiny (36): Miminko jako žhavá rozbuška v rodině

datum: 25. 10. 2019 0:05 autor: podle příběhu Kateřiny S. napsala Lada Sychrovská
První vnouče je kouzelný dar pro celou rodinu. U nás ale jeho příchod na svět rozpoutal nevraživost a až nezdravou soutěživost vedoucí až k ‚souboji‘ obou babiček.

„Fu, fu, fu,“ prodýchávala jsem pravidelně se opakující kontrakce. Manžel Jirka nesl naditou tašku připravenou do porodnice, a když jsme scházeli ze schodů dolů k autu, pevně mě podpíral. Zastavil před nemocnicí a já jsem se v předklonu došourala k příjmu. První porod trvá déle. Uložili mě do pokoje. Čas se vlekl. Jirka seděl chvíli vedle mě, pak se šel projít na chodbu.

Bude to Karel. Ne Jirka!

„Jsou tady,“ vrátil se za chvilku s očima na vrch hlavy, „obě,“ vydechl, jako by právě odložil tunový balvan. Moc jsem ho nevnímala. „Hašteří se tam jako slepice na dvorku,“ krčil rameny. „Kdo, naše mámy?“ ptala jsem se a alespoň na chvilku mě to odvedlo od děsivého tlaku v břiše. „Bude to Karel, po dědečkovi, tvrdí tchyně. Kdepak, Jirka, to je po generace naše rodové mužské jméno, kontruje máma,“ přibližoval mi jejich spor manžel.

První strkanice

Tak tohle dilema jsme my dva už dávno vyřešili. Když se konečně místností ozýval hurónský řev právě narozeného Filípka a novopečené babičky byly vpuštěny, aby se na mimčo podívaly, srazily (co srazily, obě naráz se vpasovaly) mezi dveřmi. První fotku ukořistila tchyně. Moje máma stála potupně krok za ní a v jejích očích jsem zahlédla lítost a zlost. „Máma je máma! Ta má mít přece k rodičce blíž,“ konečně odstrčila druhou babičku. Jejich ne zrovna diplomatické chování jsem tehdy přisoudila nervozitě a napětí, které jsme ten den všichni prožívali.

Ale to byl jen začátek!

O tom, že tím začne vzájemné soupeření, jsme ještě neměli ani potuchy. V těhotenství jsem s maminkou okukovala kočárky. Ne, že bych byla tak moc pověrčivá, ale přece… Říká se, že před narozením mimča by kočárek neměl být doma (podobně jako, že by neměl ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem). Jasně – pověra. Ale… Kočárek jsme si proto jen zamluvily a máma s Jirkou pak ho pár dní po Filípkově narození vyzvedli.

„Tohle tedy vraťte,“ drcla do něj opovržlivě tchyně, když k nám přišla na návštěvu a viděla ho. „Já koupila Filípkovi mnohem, m n o h e m (vystřelovala písmenka) lepší.“ Byla jsem pochopitelně proti, a nakonec jsme se všichni pohádali.

Stále nažhavená rozbuška

Během šestinedělí ‚souboj‘ babiček pokračoval. Vím, že to v jádru obě svým způsobem myslely dobře, ale výsledek byl katastrofální. Po porodu jsem byla slabá. Byla jsem ráda, když mi někdo občas poradil a pomohl. Zdůrazňuji slovo OBČAS. Ale u nás se netrhly dveře. Jedna babička si podávala kliku s druhou, a když se doma na delší čas střetly obě, pokaždé to vyústilo v poučování a vzájemné zvyšování hlasů. „To já přece měla kluka, tak snad musím vědět líp, jak mu rozehnat ‚prdíky‘,“ cvičila vnoučkovi, který se kroutil jako žížala, s nožičkama tchyně. „No, no!“ odporovala jí moje máma, „dávejte přece bacha! Rumplujete s chudáčkem, jako by to byla hadrová panna.“ Fildu bolelo bříško, vycítil to napětí v hlase obou žen a řičel, jako když ho na nože berou.

Tahaly se o něj

Tchyně ho držela za nožičky, moje máma za ručičky, oběma se nafukovaly tváře a Filda rudnul jako rajče. „Dost,“ rozbrečela jsem se do toho já, „nebo z něj uděláte dva. Pak už budete spokojený?!“ Babičky se nejprve lekly, pak urazily a beze slova odkráčely každá jiným směrem. Mrzelo mě to, sama jsem ještě měla hormony na houpačce. Z každé maličkosti jsem měla ‚na krajíčku‘, a rozhádat se ještě s babičkami bylo to poslední, na co jsem měla chuť. Ale konečně byly obě z dohledu i doslechu.

Únos!!!

Týden bylo ‚ticho po pěšině‘. Přiznávám, moje máma mi je bližší, když tedy zavolala, že by vzala Fildu s kočárkem na procházku, neprotestovala jsem. Jen co se mi ztratili za obzorem: „Crrr, crrr,“ zvonila za dveřmi tchyně. Doma byl vzduch čistý – Filda s mojí mámou byli pryč – nehrozil konflikt, tak jsem ji pozvala na kafe. Chtěla jsem vše v klidu urovnat. „Kdepak, Katko,“ koukla na hodinky, jako že spěchá, „šla jsem…,“ nedořekla to a seběhla ze schodů dolů.

Za půl hodiny přiběhla celá uřícená moje máma. „F, F, …“ sotva popadala dech a pokoušel se o ni infarkt, „Filípek i s kočárkem zmizel.“ Nevím, jak jsem dokázala zachovat chladnou hlavu a zavolat policii. „Ukradené miminko?“ Dorazili hned. Popisovaly jsme kočárek, oblečení dítěte a dala jsem jim i fotku. Seběhli jsme před dům, oni něco diktovali do vysílaček a… směrem k nám se šinula s vnukem tchyně. Zastavili ji, legitimovali a ona, že prý tam ten kočárek jen tak stál… „Tak, dámy,“ promlouval k nim policista, „udělejte si v tom jasno. Planý policejní výjezd není žádná legrace.“

Ten večer jsme si já, Jirka a obě ‚soupeřící‘ babičky sedli a všechno si vyříkali.

Dnes je Filípkovi rok a hrany babičkovského soupeření se už obrousily.

Jsem zvědavá, budou-li se o Fildu ženský takhle prát, až vyroste.

 


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Další články z rubriky

Příběh Jitky (53): Podivná loupež

Příběh Jitky (53): Podivná loupež

Autor: podle příběhu Jitky K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 13. 8. 2022 0:05

U nejbližších přátel neočekáváme, že by nás podrazili. Naše čtenářka až po dlouhé době zjistila,…

Příběh Jolany (42): Láska bez papíru

Příběh Jolany (42): Láska bez papíru

Autor: podle příběhu Jolany P. napsala Alžběta Morávková, Datum: 7. 8. 2022 0:05

Většina dívek si od dětství představuje, jak kráčí svatební uličkou v nádherných dlouhých šatech s…

Příběh Lenky (56): Vnučka není očkovaná

Příběh Lenky (56): Vnučka není očkovaná

Autor: podle příběhu Lenky S. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 8. 2022 0:05

„Můj život se doslova obrátil naruby před třemi lety, krátce poté, co si dcera našla nového přítele…

Příběh Evy (55): Vnoučata bych prý zkazila

Příběh Evy (55): Vnoučata bych prý zkazila

Autor: podle příběhu Evy T. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 7. 2022 0:05

Když děti vyletí z domova, většinou se těšíme, až se staneme prarodiči. Vnoučata přinášejí do…

Příběh Slávky (51): Je můj syn nemocný, nebo jen zlý?

Příběh Slávky (51): Je můj syn nemocný, nebo jen zlý?

Autor: podle příběhu Slávky Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 30. 7. 2022 0:05

„Těžko se o tom mluví. Mám dva syny a jako každá máma je miluji oba. Jenže u jednoho je to úplně…

Příběh Katky (49:) Matkou proti své vůli

Příběh Katky (49:) Matkou proti své vůli

Autor: podle příběhu čtenářky Kateřiny J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 24. 7. 2022 0:05

Vždycky jsem říkala, že studuji proto, abych nebyla závislá na žádném chlapovi. Nechtěla jsem…

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

Autor: podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová, Datum: 23. 7. 2022 0:05

Některá zvířata mají zvláštní dar. Umí předvídat. Taková varování bychom neměli brát na lehkou váhu…

Příběh Anežky (53): Když zdravý rozum ustoupí fanatismu

Příběh Anežky (53): Když zdravý rozum ustoupí fanatismu

Autor: podle příběhu Anežky B. připravila Alžběta Morávková, Datum: 17. 7. 2022 0:05

Anežka od malička slýchávala, že děti jsou dar. A jejím rodičům „dary“ přibývaly jeden za druhým.…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová