Na přírodovědecké fakultě, kam po maturitě nastoupila, se seznámila s Jakubem. Měl podobný přístup k životu. Trochu jsem se ho lekla, když ho prvně přivedla domů. Dlouhé vlasy a neupravené vousy, no, budiž. Horší bylo, že si podle mě moc nepotrpěl na hygienu. Prostě jsem ho doslova cítila celou návštěvu.
„Lucko, to ti nevadí, že tak smrdí?“ bez obalu jsem se zeptala, když za ním zaklaply dveře. – „Zvykám si,“ odpověděla. – „A proč?“ nechápavě jsem se na ni podívala. „Stačí ho upozornit, že by se měl umýt a použít deodorant.“
„Ale mami, tomu ty nemůžeš rozumět! Rozhodli jsme se žít v symbióze s přírodou. Člověk se přece nepotřebuje jednou nebo dokonce dvakrát denně sprchovat, používat k tomu chemické prostředky a pak se ještě natřít nějakým svinstvem proti pocení,“ rozhorlila se. – „Ale s tím mezi lidmi někde v zaměstnání nepochodíte. Přece nechceš, aby se o vás říkalo, že nedodržujete hygienu!“ – „My si to vyřešíme, bude lepší, kdy se o nás přestaneš starat!“ ukončila Lucka diskusi.
Školu oba zakončili bakalářskou zkouškou. Podle Lucky jim to stačí, protože víc nepotřebují. To už bydleli spolu ve staré chalupě na šumavské samotě, kterou zdědil Jakub po babičce.
Kromě pár drobných úprav dům nijak nerekonstruovali, ani nechtěli. Záchod samozřejmě suchý, voda nebyla zavedená. Jedinou vymožeností byla studna u domu a kupodivu elektřina, která tam byla zavedená. Takže si dokonce nechali jeden mobilní telefon.
On nastoupil do práce jako lesní dělník, ona zůstala doma. Nechápala jsem to, ale respektovala. Celé dny se starala o domácnost a o malé políčko. Pořídili si postupně slepice, prase a kozu. Jakub chodil do práce proto, aby si mohli kupovat ty nezbytné věci, které sami nevypěstují či nevyrobí.
Do toho se narodila malá Lucinka – doma bez porodníka. Už v těhotenství jsem se s Luckou kvůli tomu chytila. Naštěstí se holčička narodila zdravá a její narození nahlásili na úřady.
Občas jsem tam přijela, ale Lucka mi Lucinku nepůjčila ani pochovat. Já jsem zase byla ve stresu, když jsem viděla, v jakém prostředí moje vnučka vyrůstá.
Po necelém roce a půl Lucie otěhotněla podruhé. Tentokrát domácí porod nevyšel, Jakub musel volat záchranku. Záchranáři prý nešetřili nelichotivými slovy na adresu Lucie a Jakuba a mluvili o hazardu s lidským zdravím a životem.
Malý Kubíček se narodil v nemocnici a porodník i dětský lékař Lucii řekli, že to bylo za vteřinu dvanáct. Umřít mohli oba. Po komplikovaném porodu už Lucie nebude mít další děti.
Malé Lucince už je pět, Kubíčkovi tři. Vidím je jen občas. Ke mně je mladí nepustí, protože bych je prý zkazila. Zatím jsou to šťastné děti, ale rve mi srdce, když vidím, jak vyrůstají. Jejich rodiče jim zatím nedali žádnou šanci podívat se jinam, jet na výlet do města, pohrát si s jinými dětmi na hřišti a jít třeba do cukrárny na zmrzlinu.
Lucinka by měla jít příští rok k zápisu, ale Lucie jasně řekla, že si zařídí, aby ji mohla učit sama. Takže šance, aby se děti seznámily s normálním životem, se o pár let odkládá.
Lucie a Jakub jsou dospělí a svou cestu si vybrali. Ale mají právo svůj způsob života vnucovat těm malým dětem?
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kdo by neznal pohádky o zlých macechách, které ubližují nevlastním dětem! Macechy nemusejí být…
Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Rodina, to jsou lidé, kteří si mají pomáhat. Aspoň by to tak mělo být. Ale co když vás ti nejbližší…
„Dodnes si nedovedu tu záhadu vysvětlit,“ píše čtenářka Soňa. „V tom mlýně jsme se schovali před…
Šestatřicetileté Janě Forst byla diagnostikována rakovina prsu zhruba před dvěma lety, kdy si našla…
Po 35 letech od porodu císařským řezem paní Táňa vyřešila záhadu, proč její jaterní testy…
„Vím, že naše rodina je trochu netradiční, ale vyrůstala jsem obklopena láskou, kterou řada mých…
„Rozhodla jsem se napsat příběh své matky a vlastně také svůj. Příběh mé maminky se odehrál na…