Tatínek zemřel a macecha ji chtěla vystrnadit. Stejně jako starší sestra se vdávala hned v osmnácti. Jenomže zatímco Marie se vdala z lásky, Milada z rozumu. Václav byl o deset let starší, pocházel z docela bohatého statku. Jenže za pár let museli většinu polí a majetku dát do družstva.
V domě s Miladou a Václavem žil ještě jeho otec a svobodný starší bratr. Milada si vlastně vůbec nepomohla. Ráno brzy vstávala, aby se postarala o kozu, slepice a králíky, pak všem přichystala snídani a běžela do práce. Po návratu zase pracovní kolotoč v domácnosti, od jara do podzimu k tomu zahrada a políčko. Pak se narodil můj táta Vašek.
Děda Václav sice nebyl zlý, ale žena podle něj prostě patřila do kuchyně a měla se starat o domácnost, chlap vydělávat a několikrát do týdne zajít do hospody.
Milada takhle prožila více než třicet let. Nebylo jí ani padesát, když děda náhle zemřel. Dlouhá léta dřiny se na babičce podepsala. Hlavně se jí vracely bolesti zad. Teprve po dědově smrti ji moji rodiče přesvědčili, aby zašla k doktorovi. Za pár měsíců už byla po operaci páteře! Prý za pět minut dvanáct, hrozilo nebezpečí ochrnutí pravé nohy.
A pak dostala poukaz do lázní. „Přece nepojedu do lázní, jak nějaká panička,“ brblala, ale nechala se přesvědčit. Já si to nepamatuji, protože jsem byla malá, ale naši vždycky říkali, že z Luhačovic přijela celá rozkvetlá!
„Mami, že ty se se nám tam zamilovala?“ smál se prý můj táta. – Na to babička odpověděla: „Já se stydím, Vašíku, ale asi ano. Je to ostuda, taková jsem stará ženská…“ – „Jaká stará?“ reagovala moje mamka. „Jste v těch nejlepších letech.“
Babička se nechala chvíli přemlouvat a pak přiznala, že si v lázních moc dobře rozuměla s jedním takovým podle ní „nóbl“ pánem. „Vždyť já se k němu ani nehodím, jsem taková obyčejná.“
Rodiče byli zvědaví, a tak babička nového přítele pozvala. Děda Ruda, jak jsme mu s bratrem říkali, byl strojní inženýr a celý život jezdil po montážích. Nějak „zapomněl“ zakotvit a zůstal sám. „Do Miládky jsem se zamiloval na první pohled,“ šibalsky říkal. „A když jsem ochutnal její švestkové knedlíky, musel jsem si jí vzít!“
Prožili spolu dalších pětatřicet let plných lásky a porozumění. Miládka Rudovi s láskou vařila a pekla a on jí dopřál to, co předtím nezažila. Kino, divadlo, dovolené nejdřív v Čechách a na Slovensku a po revoluci i u moře. „Nevím čím jsem si to zasloužila, že mi pánbůh nadělil Rudíčka,“ usmívala se vždycky babička a láskyplně dědu hladila po rukách.
Láska prostě kvete v každém věku!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Dneska se nikdo nedivá, když si žena najde mladšího partnera. Před dvaceti lety to ale na malém…
Zvonění mě probudilo přesně v šest. Ostrý tón domovního zvonku se nesl tichým ránem, jako by někdo…
Když jsem se na začátku ledna dívala do zrcadla, sevřel mě stejný tíživý pocit, který mě provázel…
Když jsem se poprvé setkala s Honzou, připadala jsem si zase živá. Sama po rozvodu už druhým rokem,…
Dvanáct let. Tak dlouho byl Lukáš součástí Klářina života. Byli spolu od prahu dospělosti, prošli…
Když se řekne devadesátá léta, vybaví se mi hlavně svoboda a obrovský svět, který se po sametové…
Staré přísloví říká, že nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky. Je to pravda, nebo jen okřídlený…
Byl to víkend, na který jsem se těšila. Já a Jakub, jen my dva, daleko od všeho na Šumavě. Počasí…