Výhody plavání pro nejmenší si v posledních letech uvědomuje stále více Čechů. Pro řadu z nich je snaha naučit dítě co nejdříve plavat dokonce motivací pořídit si na zahradu vlastní zapuštěný bazén.
„Mezi zákazníky máme celou řadu rodin s malými dětmi, pro které je zapuštěný plastový bazén alternativou ke kurzům plavání ve veřejných zařízeních, kam musí mnohokrát dojíždět i několik desítek kilometrů,“ popisuje Daniel Bareš ze společnosti Albixon, jež se zaměřuje na výrobu a montáž zapuštěných plastových bazénů a jejich zastřešení.
Silně chlorovaná voda ve veřejných koupalištích navíc není šetrná k jemné dětské pokožce. Řešením může být slaná úprava vody přímo ve vašem zapuštěném bazénu. Solnička vám zajistí průzračně čistou vodu, která vám ani vašim dětem nevysušuje pokožku a je antiseptická. Podle Bareše se často stává, že si rodina pořídí vlastní bazén hlavně kvůli dětem, vyžití a relaxaci v něm ale nakonec najdou všichni.
Nezastupitelnou roli má výuka plavání dětí z mateřských škol a žáků 1. stupně základních škol. Děti z mateřských škol se mají naučit „pohybovat ve vodě“, u žáků prvního stupně základních škol je obsah toho, co by měl žák zvládnout, přesně dán.
„Jednotlivé kroky výuky na sebe logicky navazují a výsledkem společného snažení škol, učitelů a instruktorů plavání, samotných žáků a jejich rodičů by měl být žák, který dodržuje hygienu plavání, umí se orientovat na hladině a pod hladinou, umí splývat na břichu a na zádech, zvládá plavecké dýchání, zvládá skočit bezpečně do vody. Vše směřuje k tomu, aby žák zvládl alespoň jeden plavecký způsob,“ vysvětluje Ladislav Botek předseda České unie školního plavání.
Botek potvrzuje, že je při výuce kladen důraz na prvky bezpečnosti a sebezáchrany. Děti jsou navíc připravovány na koupání ve volné přírodě, které má svá specifika a úskalí.
Při pohybu dětí u jakékoli vody je vždy potřeba dbát také na bezpečnost. Kromě samotného plavání je proto vhodné děti naučit i sebezáchranu. V rámci kvalitních plaveckých kurzů se tato dovednost vyučuje v oblečení – dostat se do potíží v oděvu, který nasákne vodou a komplikuje pohyb, je úplně jiný pocit.
Zkusit si ho je možné pod dohledem dospělých také doma v zahradním bazénu. Když se s ním děti seznámí v bezpečí a včas, může to pak ve skutečné nouzové situaci představovat rozhodující faktor.
„Pro děti paradoxně nejsou největším nebezpečím veřejná koupaliště nebo jezera, ale zahradní bazény, kterých v Česku výrazně přibylo. Nejčastěji se malé děti v zahradním bazénu topí, když si rodiče myslí, že dělají něco úplně jiného. Stačí, aby jim do vody spadla hračka, něco je zaujalo nebo uklouzly. I když se pak podaří dítě oživit, může dojít k rozsáhlému poškození mozku a trvalým následkům nebo úmrtí,“ říká lékař oddělení urgentního příjmu Marek Dvořák.
Zahradní bazény proto doporučuje vždy zakrývat tak, aby se dítě k vodě nedostalo. Bublinkové fólie přitom nestačí, musí jít o pevný kryt. V případě zapuštěných bazénů tuto funkci spolehlivě plní zastřešení.
Zdroj informací: Albixon
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Mezi nejčastější příčiny zhoršování zraku patří dědičnost, rostoucí věk nebo onemocnění. Spousta…
Odměňovat či neodměňovat? Tato otázka běží hlavou většině rodičů, zvláště nyní s blížícím se…
Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…
Přemýšlíte, jak dodržet novoroční předsevzetí, že budete pravidelně cvičit? Pokud se vám nechce…
Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?
Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…
Novoroční slevy jsou v plném proudu. Velké nápisy ve výlohách lákají na snížené ceny, a tak…
Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…
Komentáře