Výhody plavání pro nejmenší si v posledních letech uvědomuje stále více Čechů. Pro řadu z nich je snaha naučit dítě co nejdříve plavat dokonce motivací pořídit si na zahradu vlastní zapuštěný bazén.
„Mezi zákazníky máme celou řadu rodin s malými dětmi, pro které je zapuštěný plastový bazén alternativou ke kurzům plavání ve veřejných zařízeních, kam musí mnohokrát dojíždět i několik desítek kilometrů,“ popisuje Daniel Bareš ze společnosti Albixon, jež se zaměřuje na výrobu a montáž zapuštěných plastových bazénů a jejich zastřešení.
Silně chlorovaná voda ve veřejných koupalištích navíc není šetrná k jemné dětské pokožce. Řešením může být slaná úprava vody přímo ve vašem zapuštěném bazénu. Solnička vám zajistí průzračně čistou vodu, která vám ani vašim dětem nevysušuje pokožku a je antiseptická. Podle Bareše se často stává, že si rodina pořídí vlastní bazén hlavně kvůli dětem, vyžití a relaxaci v něm ale nakonec najdou všichni.
Nezastupitelnou roli má výuka plavání dětí z mateřských škol a žáků 1. stupně základních škol. Děti z mateřských škol se mají naučit „pohybovat ve vodě“, u žáků prvního stupně základních škol je obsah toho, co by měl žák zvládnout, přesně dán.
„Jednotlivé kroky výuky na sebe logicky navazují a výsledkem společného snažení škol, učitelů a instruktorů plavání, samotných žáků a jejich rodičů by měl být žák, který dodržuje hygienu plavání, umí se orientovat na hladině a pod hladinou, umí splývat na břichu a na zádech, zvládá plavecké dýchání, zvládá skočit bezpečně do vody. Vše směřuje k tomu, aby žák zvládl alespoň jeden plavecký způsob,“ vysvětluje Ladislav Botek předseda České unie školního plavání.
Botek potvrzuje, že je při výuce kladen důraz na prvky bezpečnosti a sebezáchrany. Děti jsou navíc připravovány na koupání ve volné přírodě, které má svá specifika a úskalí.
Při pohybu dětí u jakékoli vody je vždy potřeba dbát také na bezpečnost. Kromě samotného plavání je proto vhodné děti naučit i sebezáchranu. V rámci kvalitních plaveckých kurzů se tato dovednost vyučuje v oblečení – dostat se do potíží v oděvu, který nasákne vodou a komplikuje pohyb, je úplně jiný pocit.
Zkusit si ho je možné pod dohledem dospělých také doma v zahradním bazénu. Když se s ním děti seznámí v bezpečí a včas, může to pak ve skutečné nouzové situaci představovat rozhodující faktor.
„Pro děti paradoxně nejsou největším nebezpečím veřejná koupaliště nebo jezera, ale zahradní bazény, kterých v Česku výrazně přibylo. Nejčastěji se malé děti v zahradním bazénu topí, když si rodiče myslí, že dělají něco úplně jiného. Stačí, aby jim do vody spadla hračka, něco je zaujalo nebo uklouzly. I když se pak podaří dítě oživit, může dojít k rozsáhlému poškození mozku a trvalým následkům nebo úmrtí,“ říká lékař oddělení urgentního příjmu Marek Dvořák.
Zahradní bazény proto doporučuje vždy zakrývat tak, aby se dítě k vodě nedostalo. Bublinkové fólie přitom nestačí, musí jít o pevný kryt. V případě zapuštěných bazénů tuto funkci spolehlivě plní zastřešení.
Zdroj informací: Albixon
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Často i během dovolené lidé onemocní a musí v zahraničí vyhledat lékaře. O to víc to platí pro…
Letní tábor. Pro jedno dítě vzrušující dobrodružství, pro jiné nejistý skok do neznáma. Jako rodiče…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Karlovy Vary opět ožívají festivalovou energií. Od 4. do 12. července 2025 se tu koná 59. ročník…
Vysoké teploty vytvářejí ideální prostředí pro rychlé množení mikroorganismů v potravinách a roste…
Online lékárna.cz funguje stejně jako ta kamenná. O vaše zdraví se starají farmaceuti s…
Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…
Přerušovaný půst už dávno není jen o hladovění s vidinou rychlého úbytku kil. Dnes víme, že jde o…