Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?
Freepik, stefamerpik
O čem se mluví

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

datum: 5. 2. 2024 0:05 autor: Hana Lorencová
Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc strávený bez kapky alkoholu letos oslaví dvanáctý rok. Loni výzvu přijalo více než 900 tisíc Čechů. Pár týdnů bez skleničky totiž přináší mnoho výhod, od zlepšení fyzického zdraví až po pozitivní dopady na náladu a duševní pohodu. Co to letos vyzkoušet taky?

Kvalita spánku

Přesně šest minut – tak dlouho trvá, než mozek začne reagovat na alkohol. V nižších dávkách zlepšuje náladu a působí povzbudivě, zvyšuje sebevědomí, časté jsou pocity euforie, uvolnění a ztráty zábran. Se zvyšujícím se počtem drinků ovšem dochází k poruchám koordinace pohybů, snížení soustředění, vnímání a úsudku. Co se ale stane, když se rozhodneme alkohol úplně vyřadit ze svého života alespoň na jeden měsíc?

I když nám na první pohled může připadat, že pár skleniček před spaním nám pomůže díky svému sedativnímu účinku na centrální nervový systém lépe a rychleji usnout, není tomu tak. Zhoršuje se totiž jeho kvalita. Alkohol narušuje REM fázi spánku (Rapid Eye Movement), tedy restorativní fázi, při které dochází nejen ke snění, ale i ke konsolidaci paměti. Alkohol ji může potlačit, zejména v prvních dvou cyklech, což vede k nerovnováze mezi jednotlivými fázemi. Zvýrazňuje se také spánková apnoe.


5 důvodů, proč špatně spíme

Poruchy paměti

Nekvalitní spánek pak následující den způsobuje neschopnost koncentrace a poruchy paměti – obzvlášť u jedinců s vyšší citlivostí na alkohol.

„Nesnášenlivost k alkoholu je způsobena poruchou jaterního enzymu, který je nezbytný pro metabolismus alkoholu. Vaše játra alkohol rozkládají ve dvou krocích, z nichž je každý katalyzován vlastním enzymem. Lidé s určitým genetickým polymorfismem nedokáží provádět druhý krok efektivně, takže se v jejich těle nahromadí toxická látka (acetaldehyd), která způsobuje ještě větší podráždění a pocit otravy. Pokud zjistíte, že tuto genetickou variantu máte, doporučuji se konzumaci alkoholu vyvarovat,“ vysvětluje Ing. et Ing. Barbora Procházková, PhD., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom.


Kryoterapie aneb Když mráz léčí

Bez alkoholu posílíte imunitu

Všichni to známe. Prohýřené noci spolu s nedostatkem spánku snižují schopnost těla bránit se proti virům, bakteriím a jiným patogenům. Důsledkem toho může být vyšší náchylnost k nachlazení, viróze či chřipce. Alkohol, mimo to, že ovlivňuje zažívání, vyvolává v těle reakci podobnou odezvě na infekci. Vyplavuje tzv. cytokiny způsobující chronické poškození orgánů. Dalším negativem při větší konzumaci alkoholu je jeho vliv na metabolismus dalších živin, vitamínů a minerálních látek.

Během pití alkoholu dochází navíc k dehydrataci organismu, která narušuje hospodaření těla s vodou. Kvůli tomu se snižuje produkce antidiuretického hormonu v mozku zodpovědného za ztrátu vody močí.

A takto z něj odvádí vitaminy, minerály a další prospěšné látky, zejména vápník, hořčík, mangan, fosfor, draslík nebo zinek. Funguje to ale i opačně. K některým vitamínům se organismus začne chovat tak, jako by jich měl nadbytek a začne je z těla ledvinami vylučovat, jako např. kyselinu listovou. Pokles vstřebávání kyseliny listové ve střevě může mít za následek celkové oslabení imunity.

Rozzáří se vám pleť

Když budete alespoň měsíc abstinovat, může to mít pozitivní efekt i na vaši pleť. Alkohol je diuretikum, což znamená, že zvyšuje produkci moči a může vést k dehydrataci.

Dehydratovaná pleť pak na první pohled vypadá unaveně a mdle, je také náchylnější k tvorbě vrásek. Alkohol je ovšem spojován s řadou kožních problémů včetně zvýšeného rizika vzniku určitých typů rakoviny kůže, rozšíření krevních cév což vede k viditelným pavoučím žilám, a vzniku volných radikálů v krvi, které zvyšují riziko poškození kůže sluncem.

Vaše pleť vám po měsíci bez alkoholu poděkuje. Vědecké studie navíc naznačují, že zlepšení hydratace kůže a snížení výskytu vrásek může být viditelné už po 1-2 týdnech abstinence. V plném rozsahu se však kůže zotaví až po šesti měsících až roce. V tomto čase může dojít ke zmírnění zánětu, což zlepšuje stav kožních onemocnění, jako jsou rosacea, psoriáza a akné.


Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Budete se cítit fit

Pokud na měsíc omezíte příjem tekutin jen na ty bezalkoholické, můžete očekávat nejen lepší fyzickou kondici, ale také snížení celkového příjmu kalorií. Například půl litru piva obsahuje přibližně 150 kalorií, sklenička bílého vína zhruba 128 kalorií a známý koktejl Pina Colada až 526 kalorií. Tím, že tělo nemusí metabolizovat alkohol, může efektivněji spalovat tuky a cukry.

Abstinence zároveň přispívá k lepší sebekontrole při jídle nebo v boji proti zadržování vody v těle, což se může na těle projevit poklesem hmotnosti.

Alkohol je navíc známý tím, že má negativní dopad na svalovou hmotu a funkci svalů. Tyto neblahé účinky zahrnují snížení syntézy bílkovin a zvýšení proteolýzy (rozkladu proteinů), což negativně ovlivňuje svalovou hmotu.


6 projevů přechodu, které zhoršuje alkohol

Vaše zdraví vám poděkuje

A to nejdůležitější na závěr? Abstinence může mít pozitivní dopad na celkový zdravotní stav. Alkohol totiž narušuje komunikační cesty mozku, což může vést ke změnám v náladě, chování a kognitivních funkcích. Poškozuje srdce, způsobuje vysoký krevní tlak, srdeční arytmii, mrtvice a jiné kardiovaskulární problémy.

Alkohol také zatěžuje játra, vede k problémům s pankreatitidou a může zvyšovat riziko několika druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu, jícnu a jater. Díky měsíci bez alkoholu se vám s velkou pravděpodobností sníží vyšší krevní tlak, klesne hladina cukru v krvi, uleví se játrům i ledvinám.


Zdroje informací:  healthline.com a chromozoom.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 7. 2024 0:05

Lékaři při pitvě těla Elvise Presleyho objevili šestnáct druhů léků! Oficiální příčinou smrti byl…

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Autor: -red-, Datum: 12. 7. 2024 14:57

Máte doma kočičího mazlíčka? Můžete se přihlásit do naší soutěže a vyhrát jeden ze tří balíčků…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Autor: -mav-, Datum: 4. 7. 2024 16:10

Naše soutěž tenktokrát určitě potěší všechny zahrádkáře, mohou vyhrát dárkové balení biostimulantů…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Jiřím Jemelkou, JPF Czech, Datum: 29. 6. 2024 11:00

Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z businessu potřebují…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-