Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 projevů přechodu, které zhoršuje alkohol
Shutterstock
Životní styl / Zdraví

6 projevů přechodu, které zhoršuje alkohol

datum: 26. 2. 2022 11:00 autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem
Období ženského i mužského přechodu je plné hormonálních změn, které bývají doprovázeny nepříjemnými projevy a zdravotními problémy, například výkyvy nálad, návaly horka, nespavostí či přibíráním na váze. K zintenzivnění těchto příznaků ve velké míře přispívá alkohol.

Alkohol je toxin, jenž dokáže v našem těle napáchat spoustu škod. Krátkodobě může zhoršit úsudek a motorické schopnosti, ještě horší jsou však zdravotní rizika, která přicházejí později. Navíc čím jsme starší, tím pomaleji náš organismus alkohol zpracovává. To znamená, že na vypití stejného množství alkoholu může naše tělo ve vyšším věku reagovat jinak než v mládí.


Alkohol: Co už je příliš?

„S přibývajícím věkem je pití alkoholu nebezpečnější. Ženy, ale i muži, kteří procházejí obdobám přechodu, by se měli kvůli zdravotním rizikům alkoholu raději vyhýbat. Suchý únor je sice prospěšná osvětová akce, ale zdravý životní styl související s omezením alkoholu by měl tímto měsícem nejen začít, ale také pokračovávat nadále,“ upozorňuje na zdravotní rizika renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.


Andropauza vs. menopauza aneb Co trápí ženy a muže „v přechodu“?

Kromě omezení alkoholu pomůže projevy menopauzy i andropauzy mírnit též vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Účinnou pomoc nabízejí rovněž kvalitní doplňky stravy s obsahem včelí mateří kašičky a dalších cenných látek, jako je například přípravek pro ženy Sarapis plus nebo Sarapis pro muže. Co alkohol zhoršuje?

  1. Spánek Konzumace alkoholu přímo zhoršuje mnoho nepříjemných projevů, které k přechodu u mužů i žen patří. Například podle průzkumu z roku 2015, který se věnuje tématu poruch spánku v menopauze, je požívání alkoholu jedním z nejvýznamnějších faktorů, které snižují kvalitu spánku. Přitom spánek je důležitý pro dobrou psychickou pohodu, a když ho máme nedostatek, můžeme také přibírat na váze nebo se potýkat s kolísáním hladiny hormonů. „Nadměrné pití alkoholu může narušit spánkový režim, což snižuje schopnost těla produkovat testosteron. Mužům v andropauze hladina testosteronu v těle přirozeně klesá a dostatek kvalitního spánku je pro ně klíčový, protože tento hormon se nejvíce tvoří právě ve fázi hlubšího spánku,“ vysvětluje lékař.
  2. Osteoporózu Pití alkoholu snižuje aktivitu osteoblastů, tedy kostních buněk obnovujících kostní hmotu. Stejně tak alkohol v těle ovlivňuje hladinu vápníku či vitamínu D, které se na kvalitě kostí rovněž podílejí. Lidé, kteří alkohol pijí denně, tak mají nižší hustotu kostí než abstinenti. Přitom přirozeným projevem přechodu u mužů, a zejména u žen je osteoporóza. Jde o progresivní kostní poruchu, kdy dochází k úbytku kostní hmoty a kosti vlivem toho křehnou. Alkohol osteoporózu urychluje a prohlubuje, proto by se mu lidé v přechodu měli raději vyhýbat. Pití alkoholických nápojů však nejen zvyšuje riziko osteoporózy, ale zároveň může zvýšit riziko pádu a zlomenin, které jsou kvůli řídnutí kostí nebezpečnější.
  3. Deprese V přechodu dochází k prudkým změnám nálad, jež způsobuje hormonální nerovnováha. U žen i u mužů se projevuje podrážděností nebo naopak apatií, úzkostmi, či dokonce depresemi. Alkohol přitom může deprese spustit nebo prohloubit, proto je zvláště v období přechodu nebezpečný. Jak už bylo řečeno, alkohol narušuje i kvalitu našeho spánku a nedostatečný odpočinek pak depresivní a úzkostné stavy dále zhoršuje.
  4. Přibývání na váze Během menopauzy i andropauzy – opět vlivem hormonální změny – dochází ke zpomalování metabolismu. Ve vyšším věku se tudíž běžně potýkáme s přibývající hmotností a musíme si více hlídat kalorický příjem, proto se konzumace alkoholických nápojů nedoporučuje. Alkohol má totiž vysoký obsah cukru, může zvýšit chuť k jídlu a snižuje zábrany. To může mít za následek větší konzumaci méně výživných potravin. „Alkohol v těle může ovlivňovat hormony, které nám hlásí pocit sytosti a vést tak k nezdravému přejídání. Zároveň zvyšuje hladinu kortizolu, jenž podporuje ukládání břišního tuku. Nadměrná konzumace alkoholu je navíc spojena s větším hromaděním viscerálního tuku, tedy tuku, který obklopuje vnitřní orgány a může vést k řadě vážných onemocnění,“ varuje Pavel Turčan s tím, že v neposlední řadě se lidé, kteří pijí alkohol, hůře motivují k fyzické aktivitě.
  5. Kvalitu pleti Pokles tvorby estrogenu v menopauze zhoršuje kvalitu pleti, protože tento hormon stimuluje tvorbu kolagenu, jenž zajišťuje pružnost pokožky. Během prvních pěti let přechodu může žena kvůli snížené produkci estrogenu přijít téměř o třetinu obsahu kolagenu v pleti. Dochází k vysoušení kůže a pomalejší obnově kožních buněk. U žen i u mužů v přechodu dochází také ke ztrátě objemu vody v těle a schopnosti zadržovat vodu v pokožce. Naše pleť je poté vysušená a méně pružná. I tento projev přechodu zhoršuje alkohol, který naše tělo dehydratuje a kvalitu pokožky ještě více snižuje.
  6. Návaly horka Kolem tématu návalů horka, které jsou typickým projevem klimakteria u žen, panuje řada protichůdných názorů. Některé ženy tvrdí, že jim pití alkoholu od návalů horka dokonce ulevuje, protože rozšiřuje cévy. Naopak výzkum z roku 2009 prokázal, že každodenní konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko návalů horka a obtěžujícího nočního pocení. Stejně tak se ukazuje, že pokud ženy prožívají návaly horka a nadměrné pocení i po menopauze, stojí za tím právě pití alkoholu. Například červené víno je považováno za jeden z nejčastějších spouštěčů těchto nepříjemných projevů. Alkohol navíc nepůsobí na muže stejně jako na ženy, ty totiž mají obvykle nižší tělesnou hmotnost, a proto mají tendenci vstřebávat do krve mnohem více alkoholu než muži. Ženy mají menší množství enzymu, který metabolizuje alkohol v žaludku. I to vede k tomu, že ženské tělo vstřebává do krevního oběhu mnohem více alkoholu než to mužské.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Trápí vás křečové žíly? Tyto letní aktivity jsou pro vás nejlepší

Trápí vás křečové žíly? Tyto letní aktivity jsou pro vás nejlepší

Autor: -an-, Datum: 4. 8. 2022 0:05

Na vznik a vývoj chronického žilního onemocnění má výrazný vliv životní styl. Jedním z…

Endometrióza: Nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku může vést až k neplodnosti

Endometrióza: Nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku může vést až k neplodnosti

Autor: -ket-, Datum: 31. 7. 2022 11:00

Trpí jím 1 žena z 10, přesto není toto onemocnění všeobecně příliš známé. Přitom endometrióza může…

Abeceda kontroly mateřských znamének

Abeceda kontroly mateřských znamének

Autor: redakce ve spolupráci s Pharma MKL, Datum: 20. 7. 2022 15:00

Znaménka krásy mají vlastní řeč: Co říkají ty vaše? Pokud jste si znaménka krásy nenechali…

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 19. 7. 2022 10:00

Inkontinence se netýká se jen starších ročníků. Nejčastější formou – stresovou inkontinencí – trpí…

Bez hořčíku strádá tělo i duše

Bez hořčíku strádá tělo i duše

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 18. 7. 2022 10:00

Časné vstávání, spousta pracovních a rodinných povinností, všudypřítomný spěch. Není divu, že večer…

6 letních rizik pro oči

6 letních rizik pro oči

Autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize, Datum: 17. 7. 2022 11:00

Kde jinde strávit horké měsíce než v blízkosti vody! Možná se i vy chystáte do bazénu, k rybníku…

Jak se vyhnout poporodní inkontinenci?

Jak se vyhnout poporodní inkontinenci?

, Datum: 14. 7. 2022 10:00

Jste v očekávání, ale děsíte se poporodních následků spojených s inkontinencí? Nebojte se. Porod…

Zrádné sluníčko

Zrádné sluníčko

Autor: -an-, Datum: 12. 7. 2022 15:00

Napadlo vás někdy, že sluneční paprsky mohou i nevratně poškodit nejen rohovku nebo čočku, ale i…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková