Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 projevů přechodu, které zhoršuje alkohol
Shutterstock
Životní styl / Zdraví

6 projevů přechodu, které zhoršuje alkohol

datum: 26. 2. 2022 11:00 autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem
Období ženského i mužského přechodu je plné hormonálních změn, které bývají doprovázeny nepříjemnými projevy a zdravotními problémy, například výkyvy nálad, návaly horka, nespavostí či přibíráním na váze. K zintenzivnění těchto příznaků ve velké míře přispívá alkohol.

Alkohol je toxin, jenž dokáže v našem těle napáchat spoustu škod. Krátkodobě může zhoršit úsudek a motorické schopnosti, ještě horší jsou však zdravotní rizika, která přicházejí později. Navíc čím jsme starší, tím pomaleji náš organismus alkohol zpracovává. To znamená, že na vypití stejného množství alkoholu může naše tělo ve vyšším věku reagovat jinak než v mládí.


Alkohol: Co už je příliš?

„S přibývajícím věkem je pití alkoholu nebezpečnější. Ženy, ale i muži, kteří procházejí obdobám přechodu, by se měli kvůli zdravotním rizikům alkoholu raději vyhýbat. Suchý únor je sice prospěšná osvětová akce, ale zdravý životní styl související s omezením alkoholu by měl tímto měsícem nejen začít, ale také pokračovávat nadále,“ upozorňuje na zdravotní rizika renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.


Andropauza vs. menopauza aneb Co trápí ženy a muže „v přechodu“?

Kromě omezení alkoholu pomůže projevy menopauzy i andropauzy mírnit též vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Účinnou pomoc nabízejí rovněž kvalitní doplňky stravy s obsahem včelí mateří kašičky a dalších cenných látek, jako je například přípravek pro ženy Sarapis plus nebo Sarapis pro muže. Co alkohol zhoršuje?

  1. Spánek Konzumace alkoholu přímo zhoršuje mnoho nepříjemných projevů, které k přechodu u mužů i žen patří. Například podle průzkumu z roku 2015, který se věnuje tématu poruch spánku v menopauze, je požívání alkoholu jedním z nejvýznamnějších faktorů, které snižují kvalitu spánku. Přitom spánek je důležitý pro dobrou psychickou pohodu, a když ho máme nedostatek, můžeme také přibírat na váze nebo se potýkat s kolísáním hladiny hormonů. „Nadměrné pití alkoholu může narušit spánkový režim, což snižuje schopnost těla produkovat testosteron. Mužům v andropauze hladina testosteronu v těle přirozeně klesá a dostatek kvalitního spánku je pro ně klíčový, protože tento hormon se nejvíce tvoří právě ve fázi hlubšího spánku,“ vysvětluje lékař.
  2. Osteoporózu Pití alkoholu snižuje aktivitu osteoblastů, tedy kostních buněk obnovujících kostní hmotu. Stejně tak alkohol v těle ovlivňuje hladinu vápníku či vitamínu D, které se na kvalitě kostí rovněž podílejí. Lidé, kteří alkohol pijí denně, tak mají nižší hustotu kostí než abstinenti. Přitom přirozeným projevem přechodu u mužů, a zejména u žen je osteoporóza. Jde o progresivní kostní poruchu, kdy dochází k úbytku kostní hmoty a kosti vlivem toho křehnou. Alkohol osteoporózu urychluje a prohlubuje, proto by se mu lidé v přechodu měli raději vyhýbat. Pití alkoholických nápojů však nejen zvyšuje riziko osteoporózy, ale zároveň může zvýšit riziko pádu a zlomenin, které jsou kvůli řídnutí kostí nebezpečnější.
  3. Deprese V přechodu dochází k prudkým změnám nálad, jež způsobuje hormonální nerovnováha. U žen i u mužů se projevuje podrážděností nebo naopak apatií, úzkostmi, či dokonce depresemi. Alkohol přitom může deprese spustit nebo prohloubit, proto je zvláště v období přechodu nebezpečný. Jak už bylo řečeno, alkohol narušuje i kvalitu našeho spánku a nedostatečný odpočinek pak depresivní a úzkostné stavy dále zhoršuje.
  4. Přibývání na váze Během menopauzy i andropauzy – opět vlivem hormonální změny – dochází ke zpomalování metabolismu. Ve vyšším věku se tudíž běžně potýkáme s přibývající hmotností a musíme si více hlídat kalorický příjem, proto se konzumace alkoholických nápojů nedoporučuje. Alkohol má totiž vysoký obsah cukru, může zvýšit chuť k jídlu a snižuje zábrany. To může mít za následek větší konzumaci méně výživných potravin. „Alkohol v těle může ovlivňovat hormony, které nám hlásí pocit sytosti a vést tak k nezdravému přejídání. Zároveň zvyšuje hladinu kortizolu, jenž podporuje ukládání břišního tuku. Nadměrná konzumace alkoholu je navíc spojena s větším hromaděním viscerálního tuku, tedy tuku, který obklopuje vnitřní orgány a může vést k řadě vážných onemocnění,“ varuje Pavel Turčan s tím, že v neposlední řadě se lidé, kteří pijí alkohol, hůře motivují k fyzické aktivitě.
  5. Kvalitu pleti Pokles tvorby estrogenu v menopauze zhoršuje kvalitu pleti, protože tento hormon stimuluje tvorbu kolagenu, jenž zajišťuje pružnost pokožky. Během prvních pěti let přechodu může žena kvůli snížené produkci estrogenu přijít téměř o třetinu obsahu kolagenu v pleti. Dochází k vysoušení kůže a pomalejší obnově kožních buněk. U žen i u mužů v přechodu dochází také ke ztrátě objemu vody v těle a schopnosti zadržovat vodu v pokožce. Naše pleť je poté vysušená a méně pružná. I tento projev přechodu zhoršuje alkohol, který naše tělo dehydratuje a kvalitu pokožky ještě více snižuje.
  6. Návaly horka Kolem tématu návalů horka, které jsou typickým projevem klimakteria u žen, panuje řada protichůdných názorů. Některé ženy tvrdí, že jim pití alkoholu od návalů horka dokonce ulevuje, protože rozšiřuje cévy. Naopak výzkum z roku 2009 prokázal, že každodenní konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko návalů horka a obtěžujícího nočního pocení. Stejně tak se ukazuje, že pokud ženy prožívají návaly horka a nadměrné pocení i po menopauze, stojí za tím právě pití alkoholu. Například červené víno je považováno za jeden z nejčastějších spouštěčů těchto nepříjemných projevů. Alkohol navíc nepůsobí na muže stejně jako na ženy, ty totiž mají obvykle nižší tělesnou hmotnost, a proto mají tendenci vstřebávat do krve mnohem více alkoholu než muži. Ženy mají menší množství enzymu, který metabolizuje alkohol v žaludku. I to vede k tomu, že ženské tělo vstřebává do krevního oběhu mnohem více alkoholu než to mužské.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05

Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05

Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05

Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

6 mýtů o antibiotikách

6 mýtů o antibiotikách

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole, Datum: 19. 1. 2023 11:00

Víte, že na důsledky odolnosti bakterií na antibiotika zemře v ČR víc lidí než na autonehody? A že…

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05

Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

Bolest hlavy a oči

Bolest hlavy a oči

Autor: redakce ve spolupráci s optometristkou Lucie Macháčkovou, Lentiamo, Datum: 6. 1. 2023 15:00

Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia…

4 novoroční předsevzetí, za která vám poděkuje vaše srdce

4 novoroční předsevzetí, za která vám poděkuje vaše srdce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 1. 2023 14:29

Se začátkem nového roku mnoho z nás rekapituluje svůj život a dává si novoroční předsevzetí. Pokud…

5 silvestrovských pohrom pro oči

5 silvestrovských pohrom pro oči

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Eva Jerhotovou z Oční kliniky NeoVize Praha, Datum: 28. 12. 2022 15:00

Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Pozor na oči a co dělat v případě nehody.

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová