Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Otázky kolem zánětu močových cest
Freepik, user18526052
Životní styl / Zdraví

Otázky kolem zánětu močových cest

datum: 13. 7. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
V létě trápí záněty močových cest mnoho žen. Stačí zůstat v mokrých plavkách a prochladnout, zapomenout na správný pitný režim, nedodržet hygienu, zadržet moč na dlouhé cestě anebo mít nechráněný pohlavní styk – a nepříjemnosti jsou na světě. Onemocnění může postihovat i muže. Protože však mají odlišnou anatomii těla, příčina infekcí bývá složitější.

Jak poznat zánět močových cest?

Záněty močových cest jsou častým zdravotním problémem, zejména v letních měsících. Obvykle jsou způsobeny bakteriemi, které proniknou do močového systému a způsobují nepříjemné příznaky, jako je časté nutkání na močení, pocit pálení nebo bolesti při močení, zakalená moč, přítomnost krve v moči, bolesti v podbřišku, zvýšená teplota...


10 tipů pro zdravé močové cesty

Co způsobuje tento zánět?

Infekce močových cest postihuje častěji ženy než muže. Je to dáno anatomickou stavbou těla, jelikož ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií. Dostanou-li se bakterie z okolí konečníku do močové trubice a následně do močového měchýře, vzniká zánět.

K takovému přenosu může dojít například při nedostatečné hygieně na toaletě, anebo při pohlavním styku. Rizikovým faktorem je ale i prochladnutí – například při sezení na studeném povrchu, nedostatečném krytí zad v oblasti ledvin, anebo následkem nošení mokrých plavek.

 „I u mužů může dojít k zánětu po prochladnutí, nicméně vzhledem k tomu, že mají jinou anatomii než ženy, je příčina infekcí mnohem složitější. Mužská populace netrpí na infekce močových cest tak často, jako ženská. Situace se dorovnává ve vyšším věku mužů, kdy k zánětům dochází z důvodu zvětšené prostaty,“ vysvětluje MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum.

Jaká je prevence?

Zvláště v teplých měsících, kdy dochází ke zvýšenému pocení, je důležité navýšit příjem tekutin. „Každému pacientovi doporučujeme dodržovat pitný režim, a to i v případě, že žádné obtíže nemá,“ radí MUDr. Purmová.

Denně vypijte minimálně dva až tři litry vody. Dále se u žen doporučuje utírat se po vykonání velké potřeby směrem zepředu dozadu a ideálně použít k očistě bidet, anebo se osprchovat.

Po pohlavním styku je vhodné jít se vymočit, aby se případné bakterie vyplavily. Moč je relativně kyselá a obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí. Důležité je také nezadržovat moč. Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. 


Léčit se „na vlastní pěst“ se nevyplácí

Hraje nějakou roli i celková imunita organismu?

Stejně jako u mnohých jiných onemocnění je základem prevence zdravý životní styl. Dbejte také na vyvážený jídelníček. Zařaďte do něj více močopudných (takzvaně diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie.

Dále zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. K prevenci onemocnění přispívá také konzumace brusinek, které brání patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře. Lze je užívat čerstvé, sušené, v čaji anebo formou doplňků stravy.


Borůvky: Na šeroslepost, močové cesty i na diabetes

Jaká je léčba?

Jestliže se objeví infekce, je na místě navštívit urologa, který vyšetří močové cesty ultrazvukem a současně vyšetří moč. Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik trvající obvykle 3 až 5 dní, důležité je ale také hodně pít a zůstat v teple. Pokud se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně i vícekrát do roka, lze hovořit o chronické formě. V takovém případě se obvykle doplňuje i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice.

Pátrání po příčinách zánětu u mužů i doporučení pro jejich prevenci si vyžaduje odlišný přístup než u žen. „Příčina zánětů u mužů je většinou z důvodů zvětšené prostaty, případně jiných obstrukcí, proto nemohou být obecná doporučení jako u žen. V případě mladší generace musíme vyloučit sexuálně přenosné onemocnění, nejčastěji chlamydie, kapavku a další,“ upozorňuje Purmová a dodává:

„Léčba infekce močových cest u mužů patří do rukou lékaře. Volně prodejné preparáty bych nedoporučovala bez toho, aby je nejdříve indikoval lékař.“

Pokud bakterie proniknou i do horních močových cest a způsobí zánět ledvin, takzvanou pyelonefritidu, jedná se o závažný stav. Onemocnění na sebe upozorňuje vysokými horečkami, bolestmi v bederní krajině, únavou a často až schváceností. Potom je někdy zapotřebí hospitalizace a aplikace léků injekční formou.


Zdroje informací: UroKlinikum a Urologyhealth.org


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

6 důležitých věcí, které přibalte do kufru

6 důležitých věcí, které přibalte do kufru

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 4. 6. 2024 11:00

Sluneční brýle jsou považovány za základní výbavu, co si zabalit na letní dovolenou. Na co dalšího…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Nadváha pod lupou

Nadváha pod lupou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 6. 2024 0:05

Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou, příjem ovoce a zeleniny…

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Autor: MUDr. Jana Ježková, vedoucí asistenční služby OZP, a Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu., Datum: 22. 5. 2024 0:05

Zhoršená termoregulace, vyšší riziko vzniku zánětu močových cest či vzniku krevních sraženin, ale i…

Co hrozí vašim očím, když silně fouká vítr?

Co hrozí vašim očím, když silně fouká vítr?

Autor: redakce ve spolupráci s Oční klinikou NeoVize, Datum: 20. 5. 2024 13:38

V poslední době se Česká republika potýká s řadou větrných dnů. Když se zvedne silný vítr, může to…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-