Nedostatečná konzumace nealkoholických nápojů může být způsobena několika rozdílnými faktory, jako je zapomínání, nevnímání signálů těla nebo záměrné omezování příjmu tekutin, které však mají jedno společné – podceňování pitného režimu.
„Znám spoustu lidí, kteří dlouhodobě ignorovali pitný režim, protože netušili, že jejich zdravotní potíže souvisí právě s nedostatkem tekutin. Na bolest hlavy si vzali analgetikum, únavu a nesoustředěnost zaháněli kofeinem, problémy se suchou kůži řešili hydratačními krémy, oteklé nohy přičítali horku. Až když se dostavily vážnější komplikace v podobě ledvinových onemocnění, začali více pít a jako zázrakem zmizely všechny potíže. Je v lidské povaze neřešit to, co nás nepálí, a mírná dehydratace nás dlouho nebolí natolik, abychom ji řešili,“ dělí se o své zkušenosti psycholožka a nutriční poradkyně Mgr. Douchová.
Pokud nejsme zvyklí přes den pravidelně pít, snadno se stane, že pít zapomeneme a až večer si uvědomíme, v klidu po práci, že jsme za celý den vypili sotva půl litru vody.
Pomůže, když u sebe vždy budeme mít lahev s minerálkou nebo velký hrnek s čajem. S tekutinami po ruce nebo ještě lépe na očích je větší šance, že si vzpomeneme, napijeme se v průběhu dne častěji a vypijeme toho více.
Můžeme si i zapnout upomínku na mobilu nebo si vytvořit návyk, že se napijeme pokaždé, když se do mobilu podíváme apod. První měsíc si nejspíš budeme muset nové návyky více aktivně připomínat, ale později už budou zautomatizované a nebude potřeba věnovat jim tolik pozornosti.
Neobvyklé není ani záměrné omezování pitného režimu, když se obáváme potřeby jít na toaletu, například při cestě autobusem, důležitých jednáních nebo pochůzkách, v zaměstnání, kde je kladen tlak na výkon aj.
Jednou za čas mírnou dehydrataci zvládneme, ale pokud se jde o náš pravidelný režim, koledujeme si o velké zdravotní potíže. Pak je otázkou, co pro nás má prioritu a jestli neexistuje způsob, jak si na toaletu přece jen odskočit. Někdy to vyžaduje více asertivity, připravenosti a plánování, ale rozhodně bychom neměli omezovat naše základní biologické potřeby.
„Když vypijeme doporučované 2 až 3 litry tekutin, je normálních až 10 močení za den (8 během dne, 2 v noci). Odpovídá tomu kapacita zdravého močového měchýře, která se pohybuje od 150 do maximálně 450 ml. Ve větším měchýři se dá jednorázově udržet až 900 ml moči, ale to už stojíme se zkříženýma nohama. U malého měchýře přichází nucení na močení už při naplnění 100 ml, tedy poměrně často,“ vysvětluje MUDr. Michaela Matoušková z Urocentra Praha.
A upřesňuje: „Od napití po vymočení vypitého nápoje uplyne poměrně dlouhá doba, záleží na objemu přijatých tekutin, klimatických podmínkách, pocení a mnoha dalších faktorech. Určitě ale nikdo nevymočí vypitý nápoj hned. Lékaři pacientům doporučují vypít zhruba litr tekutin hodinu až dvě před vyšetřením. Takže když si vyprázdníme měchýř před schůzkou, během ní se klidně můžeme napít.“
Zdroje informací: studie Dehydratace organizmu a AquaLife Institute
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…
Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…
Březen označovaný měsícem knih, je skvělou příležitostí podívat se na to, jak se mění český trh a…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…
Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…
Restaurace Hliněná bašta pod vedením restauratéra a šéfkuchaře Hynka Vávry už dlouho figuruje ve…
Valentýn je skvělou příležitostí k oslavě lásky, ale nemusí se nutně točit jen kolem klasických…