V závodech pro dospělé se Nadia poprvé objevila na mistrovství Evropy v roce 1975 v norském Skienu a okamžitě zasáhla celý svět gymnastiky. Absolutně soustředěná třináctiletá dívka s obrovským náskokem zvítězila hned ve třech disciplínách! Všichni odborníci, kteří viděli dívku cvičit, jednohlasně tvrdili, že se jde o budoucí superstar světové gymnastiky. Zvláštní bylo, že se dívenka na většině fotografií tvářila zasmušile a neusmívala se.
Čtrnáctiletá Nadia byla v roce 1976 hvězdou olympijských her Montrealu. „Karpatská víla“, jak ji nazvali novináři, posbírala tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a jednu bronzovou. Byla první gymnastkou na olympiádě, která v hodnocení získala nejvyšší možnou známku, tedy 10.
Nadia Comăneci se okamžitě stala idolem nejen v Rumunsku, ale po celém světě. Dokonce i ti, kteří o gymnastice nic neslyšeli, ji znali. A tak začala hvězdná kariéra mladičké Nadi. Neznala nic jiného, než tvrdé tréninky a závody. Není divu, že sice se zpožděním, ale přece jen se projevila puberta.
Rumunská gymnastická federace se navíc rozhodla dát gymnastce více svobody. V rámci pubertální revolty se ve zlém rozešla i s trenérem Károlyim. Výsledek se bohužel dostavil brzy. Začala si užívat věci, které dřív nesměla. Jak sama Comăneci později řekla:
„Jedla jsem jídlo, které jsem nikdy předtím nedovolila. Velmi jsem přibrala na váze.“
Život Nadi se vymkl kontrole. Prominentní sportovkyni obdivovala i rodina diktátora Ceaușesca. Hlavně syn Nicu, o kterém bylo známo, že holduje hazardním hrám, pořádá divoké večírky a střídá dívky. Naivní Nadia se stala jeho milenkou.
„Všichni sportovci, kteří vyhrají, se stávají politickými symboly.“
Její sportovní výkony začaly klesat. S pokorou se vrátila k trenérovi, hubla a začala na sobě opět pracovat. V prosinci 1978 musela být náhle odvezena do nemocnice s údajnou otravou krve z řezu na zápěstí… Kolovaly fámy, že se pokusila o sebevraždu a že za tím stojí Nicu.
Sice se jí podařilo vrátit se na sportovní Olymp, ale už jen na krátkou dobu. Když v lednu 1981 cestovala výprava rumunských gymnastů po Americe, trenér Károlyi spolu s rodinou požádali o azyl. Nabídli tehdy Nadě, aby s nimi zůstala, ta však odmítla. Cítila, že nemůže opustit svou rodinu.
Po návratu byla pod neustálou kontrolou rumunské tajné služby.
„Můj život se dramaticky změnil poté, co Károlyi emigroval. Měla jsem zákaz cestovat mimo Rumunsko. Chyběly mi příjmy ze závodění, a to ovlivnilo i život mé rodiny. Začala jsem se cítit jako vězeň,“ uvedla později.
Nadia zmizela z veřejného života, a to byla příležitost pro fámy: podle nich žila s Nikem a pokusila se o další sebevraždu.
Jedinou výjimkou ze zákazu cestování byla Nadina účast na olympijských hrách v Los Angeles roku 1984, kterých se neúčastila jako členka týmu gymnastek, ale pouze jako čestný host. S bývalým trenérem, který tam byl také, se nesměla ani pozdravit. Poté oficiálně ukočila sportovní dráhu.
Po útěku z Rumunska pokračovala Nadia do Kanady, později do Spojených států. Začátky nebyly zrovna nejšťastnější. Živila se prodejem sportovního oblečení. Zamilovala se do Constantina Panaita, ženatého Američana s rumunskými kořeny. Ten chtěl, aby Nadia žila společně s ním i jeho ženou a dětmi.
Štěstí se na ni usmálo v podobě amerického gymnasty Barta Connera. V roce 1994 se zasnoubili, o dva roky později v Rumunsku vzali. Mimochodem to byla po útěku první Nadina cesta do vlasti.
Ve čtyřiačtyřiceti letech se stala matkou chlapečka, kterému šťastní rodiče dali jméno Dylan Paul.
„V našem sportovním životě, když jsme něco dosáhli, jsme prožili mnoho vzrušujících okamžiků,“ přiznala Comăneci, „ale narození dítěte je něco naprosto výjimečného.“
Dnes už sedmapadesátiletá Nadia žije s rodinou v Oklahomě. S Bartem provozují gymnastikou akademii a vlastní síť obchodů se sportovním oblečením.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…