Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nadia Comăneci: Slavná gymnastka, která se neusmívala
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Nadia Comăneci: Slavná gymnastka, která se neusmívala

datum: 28. 4. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Bylo to velké překvapení pro maďarského pohraničníka, když jedna z dívek ze skupiny mladých Rumunů, kteří v listopadu 1989 ilegálně překročili hranice do sousedního Maďarska, předložila pas se jménem Nadia Comăneci!

Slavná gymnastka stejně jako ostatní z této party netušila, že socialistický režim v Rumunsku do měsíce padne a jen měsíc života už má před sebou nenáviděný diktátor Nicolae Ceaușescu.

Uzdravila ji matčina víra?

Cena, kterou za svůj úspěch musela mladinká Nadia zaplatit, byla vysoká. Narodila se 12. listopadu v rumunském městě Onești. Na svět přišla s vážnou nemocí a její rodiče pochybovali, zda přežije – dívka měla na hlavě obrovský nádor s tekutinou.

„Lékaři byli zmateni a řekli mé matce, že neexistuje žádná jistota, že budu žít,“ vyprávěla později.

Podstoupila bezpočet punkcí, ale nezabíraly. Lékaři řekli, že jsou bezmocní a léčbu vzdali. Nadina matka se obrátila k víře. Podle Nadi se spolu s babičkou pravidelně modlily za Nadino uzdravení. Nádor se nakonec postupně vstřebal!

Už ve školce si všimli, že malá dívenka je mimořádně pohybově nadaná. Začala tedy docházet do hodin gymnastiky. Když byla v Onești založena gymnastická škola pod vedením Bély Károlyie (mimochodem bývalý boxer a vrhač kladiv) a jeho manželky, gymnastky Márty, vzali manželé tehdy šestiletou Nadiu pod svá křídla.

V roce 1974 byl Béla Károlyi jmenován hlavním trenérem rumunského národního týmu gymnastek a pro neobyčejně nadanou Nadiu se otevřely nové možnosti a příležitosti. Béla upřednostňoval trénink mladých dívek. Byly odvážnější, rychlejší než starší konkurentky, lépe snášely každodenní tvrdé tréninky. Zájmy sportu, země, propagandy byly silnější než přirozené zájmy dítěte. Nikdo neřešil, že se deformovaly kosti těchto dětí a že si odnášely i psychické následky…


Meg Ryan: Kráska, která nemá štěstí v lásce

V závodech pro dospělé se Nadia poprvé objevila na mistrovství Evropy v roce 1975 v norském Skienu a okamžitě zasáhla celý svět gymnastiky. Absolutně soustředěná třináctiletá dívka s obrovským náskokem zvítězila hned ve třech disciplínách! Všichni odborníci, kteří viděli dívku cvičit, jednohlasně tvrdili, že se jde o budoucí superstar světové gymnastiky. Zvláštní bylo, že se dívenka na většině fotografií tvářila zasmušile a neusmívala se.

Divoká puberta „karpatské víly“

Čtrnáctiletá Nadia byla v roce 1976 hvězdou olympijských her Montrealu. „Karpatská víla“, jak ji nazvali novináři, posbírala tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a jednu bronzovou. Byla první gymnastkou na olympiádě, která v hodnocení získala nejvyšší možnou známku, tedy 10.


Whoopi Goldberg: Prababička s drogovou minulostí

Nadia Comăneci se okamžitě stala idolem nejen v Rumunsku, ale po celém světě. Dokonce i ti, kteří o gymnastice nic neslyšeli, ji znali. A tak začala hvězdná kariéra mladičké Nadi. Neznala nic jiného, než tvrdé tréninky a závody. Není divu, že sice se zpožděním, ale přece jen se projevila puberta.

Rumunská gymnastická federace se navíc rozhodla dát gymnastce více svobody. V rámci pubertální revolty se ve zlém rozešla i s trenérem Károlyim. Výsledek se bohužel dostavil brzy. Začala si užívat věci, které dřív nesměla. Jak sama Comăneci později řekla:

„Jedla jsem jídlo, které jsem nikdy předtím nedovolila. Velmi jsem přibrala na váze.“

Život Nadi se vymkl kontrole. Prominentní sportovkyni obdivovala i rodina diktátora Ceaușesca. Hlavně syn Nicu, o kterém bylo známo, že holduje hazardním hrám, pořádá divoké večírky a střídá dívky. Naivní Nadia se stala jeho milenkou.

 „Všichni sportovci, kteří vyhrají, se stávají politickými symboly.“

Její sportovní výkony začaly klesat. S pokorou se vrátila k trenérovi, hubla a začala na sobě opět pracovat. V prosinci 1978 musela být náhle odvezena do nemocnice s údajnou otravou krve z řezu na zápěstí… Kolovaly fámy, že se pokusila o sebevraždu a že za tím stojí Nicu.

Pod kontrolou tajných služeb

Sice se jí podařilo vrátit se na sportovní Olymp, ale už jen na krátkou dobu. Když v lednu 1981 cestovala výprava rumunských gymnastů po Americe, trenér Károlyi spolu s rodinou požádali o azyl. Nabídli tehdy Nadě, aby s nimi zůstala, ta však odmítla. Cítila, že nemůže opustit svou rodinu.

Po návratu byla pod neustálou kontrolou rumunské tajné služby.

„Můj život se dramaticky změnil poté, co Károlyi emigroval. Měla jsem zákaz cestovat mimo Rumunsko. Chyběly mi příjmy ze závodění, a to ovlivnilo i život mé rodiny. Začala jsem se cítit jako vězeň,“ uvedla později.

Nadia zmizela z veřejného života, a to byla příležitost pro fámy: podle nich žila s Nikem a pokusila se o další sebevraždu.

Jedinou výjimkou ze zákazu cestování byla Nadina účast na olympijských hrách v Los Angeles roku 1984, kterých se neúčastila jako členka týmu gymnastek, ale pouze jako čestný host. S bývalým trenérem, který tam byl také, se nesměla ani pozdravit. Poté oficiálně ukočila sportovní dráhu.

Druhý (a snad už šťastnější) život

Po útěku z Rumunska pokračovala Nadia do Kanady, později do Spojených států. Začátky nebyly zrovna nejšťastnější. Živila se prodejem sportovního oblečení. Zamilovala se do Constantina Panaita, ženatého Američana s rumunskými kořeny. Ten chtěl, aby Nadia žila společně s ním i jeho ženou a dětmi.


 
Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Štěstí se na ni usmálo v podobě amerického gymnasty Barta Connera. V roce 1994 se zasnoubili, o dva roky později v Rumunsku vzali. Mimochodem to byla po útěku první Nadina cesta do vlasti.

Ve čtyřiačtyřiceti letech se stala matkou chlapečka, kterému šťastní rodiče dali jméno Dylan Paul.

„V našem sportovním životě, když jsme něco dosáhli, jsme prožili mnoho vzrušujících okamžiků,“ přiznala Comăneci, „ale narození dítěte je něco naprosto výjimečného.“

Dnes už sedmapadesátiletá Nadia žije s rodinou v Oklahomě. S Bartem provozují gymnastikou akademii a vlastní síť obchodů se sportovním oblečením. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Autor: -red-, Datum: 20. 3. 2023 15:00

Víte, že barefoot boty, tedy tzv. bosé boty jsou na vzestupu? Lidé dávají často přednost pohodlí…

Dnes je Světový den spánku

Dnes je Světový den spánku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00

Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Autor: -an-, Datum: 7. 3. 2023 15:00

Chystáte se na hory? Máte nachystané lyže, snowboard a veškeré další vybavení, ale nevíte, jak vše…

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 2. 2023 0:05

Kdo je žena s věčným úsměvem na rtech, která před pár dny oznámila, že bude kandidovat na…

Jak zvládnout „finanční rozvod“? Rozchody zasahují naše emoce, ale i peněženky!

Jak zvládnout „finanční rozvod“? Rozchody zasahují naše emoce, ale i peněženky!

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 12. 2. 2023 0:05

Pokud jde o vztahy, v únoru se kromě obligátního Valentýna slaví také Mezinárodní den manželství.…

Dejte najevo, že milujete...

Dejte najevo, že milujete...

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 11. 2. 2023 13:30

Svátek zamilovaných můžete slavit podle svého gusta!

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-