Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

datum: 27. 9. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu držitelka dvou Oscarů, Whoopi Goldberg, čelila. Jak se jí to dařilo?

Narodila se jako Caryn Elaine Johnson 13. listopadu 1955 v New York City. Otec Robert, který byl baptistickým kazatelem, rodinu opustil. Budoucí herečku a její dva sourozence vychovávala pouze matka Emma, která se živila jako učitelka. Jelikož měli poměrně hluboko do kapsy, byli nuceni žít v sociálních bytech pro nižší vrstvy. Navzdory chudobě ale vzpomíná Whoopi na své dětství jako na příjemné období ve svém životě. Inspirovalo ji i k napsání pohádkové knížky o malé černošské holčičce toužící po štěstí.

Drogy? A proč ne?

Whoopi byla studentkou katolické školy. Odmala toužila hrát a to se jí splnilo už jako malé holčičce v Hudson Guild Theatre, kde účinkovala v dětských představeních. Když však zanechala studia střední školy a začala brát tvrdé drogy, na svůj sen o herectví zapomněla.

„Užívala jsem drogy, protože v té době byly pro všechny,“ řekla Goldberg o temném období ve svém životě.

Coby abstinující od heroinu se zamilovala do svého bývalého drogového poradce Alvina Martina. V roce 1973 se za něj provdala a porodila mu dceru Alexandreu. V té době bylo Whoopi pouhých 18 let. Rozvod přišel, když bylo jejich dceři šest let.

Manželství není nic pro ni

Podruhé se vdala v roce 1986 za kameramana Davida Claessena. Manželství tentokrát vydrželo pouhé dva roky. „Byli jsme prostě takový zebra-pár. V barvě i ve všem všudy úplně odlišní,“ okomentovala rozpad vztahu herečka, která se svatební uličkou prošla naposledy v roce 1994. Jejím třetím manželem se na pouhý rok stal odborový předák Lyle Trachtenberg.

Jak to, že všechna její manželství ztroskotala? V rozhovoru s Piersem Morganem v roce 2011 Whoopi prozradila šokující věc. Prý nikdy nemilovala muže, za kterého se provdala: „Musíte jim být naprosto věrní, a to já nebyla. Oddaná jsem pouze své rodině.“

Nyní je herečka sama, a nikoho, s kým by strávila zbytek života, nehledá.

„Domů už nikoho nechci,“ dodává.

Tajemství pseudonymu

Budoucí filmová hvězda měla časté potíže s nadýmáním. Jelikož se s tím před svými kolegy nijak zásadně netajila, dali jí přezdívku Whoopi Cushion, což by se dalo velmi volně přeložit jako žertovný polštářek.

„Když hraješ na pódiu, nikdy nemáš čas zajít si na toaletu a zavřít dveře. Takže, pokud se cítíš nadmutý, musíš ten plyn nechat jít,“ okomentovala příčinu vzniku přezdívky, která se později stala jejím uměleckým jménem.

Příjmení Goldberg vymyslela herečce její matka, jež se původní příjmení Johnson nelíbilo – prý znělo málo židovsky a nehodilo se proto na vstup do Hollywoodu.

Holka pro všechno i aktivistka

Stejně jako pro mnoho jiných začínajících hereček nebyla Whoopina cesta ke slávě procházka růžovou zahradou. Aby uživila sebe a dceru, chodila na nejrůznější brigády a brala s povděkem všemožné práce.

Dělala maskérku v márnici, skládala cihly, pracovala jako pokladní v bance, kadeřnice nebo na hot lince. Co to znamená? Populární herečka prostě poskytovala sex po telefonu!

Je velkou aktivistkou v oblasti lidských práv. V letech 1979 až 1981 hostovala Whoopi v bývalém východním Německu. V době svého působení tam pašovala přes hranice pro své herecké kolegy a jiné umělce časopisy, filmy, rádia nebo léky.

Spielberg jí nastartoval kariéru

Po svém prvním rozvodu s Alvinem Martinem to byla právě jejich dcera Alexandrea, kdo Whoopi dodal sílu a chuť do dalšího života. Začala novou etapu... Se svojí show pro jednoho umělce se začínající herečka vydala do San Diega. Během šesti let, co tam strávila, odehrála v místním divadle desítky rolí. Vystupovala také se třemi komediálními monology, které si tamní publikum absolutně zamilovalo.

S one-woman show vystupovala po Spojených státech i po Evropě. Jejího talentu si v roce 1984 všiml režisér Mike Nichols, který jí dopomohl dostat se na Broadway. Rok nato ji zaregistroval Steven Spielberg a nabíl jí roli Celie ve filmu Purpurová barva. Goldberg zazářila. Vyhrála Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara.

Babičkou ve 34 letech

Značný divácký úspěch měla později i s hudebními komediemi Sestra v akci a Sestra v akci 2 nebo s dramatem Narušení.

Whoopi se stala slavnou právě v letech, kdy byla její dcera Alexandrea v pubertě. Kvůli natáčení nebyla často doma, a Alexandrea si připadala osamělá. Samotu se na svůj věk rozhodla vyřešit velmi netradičním způsobem – pořídila si dítě. Holčička Amarah Skye přišla na svět, když bylo Whoopině dceři 16 let. Herečka se tak ve stejný rok, kdy získala Oscara, stala i babičkou.

Jak dostala a ztratila Oscara

S Patrickem Swayzem a Demi Moore hrála v dnes již kultovním Duchovi, romantickém filmu z roku 1990, který jí přinesl jak Zlatý glóbus za nejlepší vedlejší roli, tak Oscara. Toho však málem ztratila, když si ho poslala nechat vyčistit. Nalezen byl na letišti v koši s odpadky.

Do letadla? Nikdy!

Od roku 1978, kdy byla Goldberg očitým svědkem srážky dvou letadel, trpí aviofobií – strachem z létání. Než aby nastoupila do letadla, bude hodiny a hodiny sedět ve svém super moderním turistickém autobuse, s nímž do cíle dojede velkou oklikou a ještě za mnohonásobně delší dobu.

Přes oceán se obvykle plaví v luxusní lodi Queen Elizabeth II. Před více než deseti lety se herečka zúčastnila speciálního kurzu „Létání beze strachu“, díky němuž už se několikrát osmělila přiletět do Evropy. Vyhráno nad svou fóbií ale stále nemá. 

Co o Whoopi možná nevíte

⇒ Je spolumajitelkou restaurace Eclipse v Hollywoodu.

⇒ Ráda hřeší smetanovou zmrzlinou.

⇒ Má tři vnoučata a jedno pravnouče.

⇒ Trpí dyslexií.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 2. 2024 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 2. 2024 0:05

Ještě na počátku 20. století se biologové domnívali, že pohlaví dítěte se určuje teprve podle toho,…

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 1. 2024 0:05

Jackson je zvláštní postava, která po své smrti v roce 2009 zanechala mnoho otázek nezodpovězených.…

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 1. 2024 0:05

Steve Jobs byl symbolem Apple Computer, značky, která ovládla svět, od počítačů MacBooků po iPody…

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2024 0:05

Škola ho moc nebavila, studium strojního inženýrští nedokončil. Odvážný mladík v pouhých…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2024 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-