Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

datum: 4. 8. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou přes překážky za svým snem. A o tom je i příběh Heinricha Schliemanna. Miloval staré řecké báje a nejvíc ho fascinoval příběh o trojské válce. Rozhodl se dokázat, že bájná Trója opravdu existovala.

V dubnu 1873 byl Heinrich Schliemann přesvědčen, že konečně dosáhl svého cíle. Na úpatí pahorku Hissarlik v turecké Malé Asii dělníci pracující na archeologických vykopávkách odkryli širokou ulici dlážděnou kamennými deskami. Vedla k pozůstatkům brány – podle něho Sakajské. Budovu za bránou označil jako Priamův palác.

Vizionář z chudé rodiny

Kdo byl onen vizionářský nadšenec? Narodil se 6. ledna 1822 do rodiny chudého evangelického kněze v severoněmeckém městě Neubukow. Když mu bylo devět, zemřela matka Luise a sedm sourozenců zůstalo jen s otcem. Pastor Ernst Schliemann začal ze žalu pít. K nelibosti svých nadřízených měl románek se svou služebnou. Aby toho nebylo málo, byl obviněn ze zpronevěry církevních fondů. Peníze, které spořil na vzdělání svých dětí, padly na úhradu škody.

Heinricha poslal otec ke svému bohatšímu bratrovi Friedrichovi. V Neusterlitzu získal chlapec základní vzdělání. Ve čtrnácti se začal učit knihkupcem. Tak se poprvé seznámil s díly starořeckého spisovatele Homéra Illias a Odysea, která popisují trojskou válku a strastiplný návrat hlavního hrdiny do Řecka.

Dobrodružná povaha

Klidný knihkupecký život se ale mladému muži s dobrodružnou povahou moc nezamlouval. Vydal se do Hamburku, kde nejprve pracoval na rybím trhu, pak se nechal najmout jako pomocník na loď plující do Venezuely. Daleko se ale nedostal. Loď v polovině prosince 1841 ztroskotala v blízkosti nizozemského pobřeží a Heinrich byl mezi těmi, kterým se podařilo přežít.

Devatenáctiletý mladík si dobře uvědomoval nutnost vzdělání. Přestože byl nepochybně velice inteligentní a později se kromě rodné němčiny domluvil dalšími minimálně třinácti jazyky, které se naučil jako samouk, formální vzdělání mu chybělo. Proto při práci prodavače navštěvoval různé kurzy a přednášky.

Zdatný obchodník

Schliemann byl také velice schopný obchodník a práce ho v roce 1846 zavála do Ruska. Tam v průběhu krymské války vydělal slušné jmění a v době zlaté horečky zase chytře investoval ve Spojených státech. V Kalifornii si otevřel banku. A začal se věnovat naplňování svého snu – objevit Tróju.

Zatímco v podnikání se mu nesmírně dařilo, osobní život nebyl ideální. Roku 1852 se jeho ženou stala dcera úspěšného petrohradského právníka Jekatěrina Lyžina. Postupně se jim narodily tři děti – Sergej, Natálie a Naděžda. Díky tchánovi se dostal mezi petrohradskou smetánku. Volný čas věnoval studiu novořečtiny a historii starověkého Řecka. U manželky ale pochopení nenašel.  

Nepovedené ruské manželství

Oba brzy zjistili, že jejich manželství byl omyl. Jekatěrina žila v Petrohradě a Heinrich cestoval po světě. Zkoumal ruiny starověkých měst a chrámů. Snažil se Jekatěrinu přemluvit k přestěhování na jih Evropy, ona ale odmítla. Chtěla, aby jejich děti žily a vzdělávaly se v Rusku.

Do Ruska se vracel tak jednou za dva roky. Pak se nechal jako mimořádný student zapsat na pařížskou Sorbonnu, kde navštěvoval přednášky mj. řecké filozofie a literatury.

Po rozvodu s Jekatěrinou se rozhodl splnit si svůj velký sen – přestal pracovat a dal nemalé peníze do archeologického výzkumu.

Řecká svatba

Schliemann usoudil, že nejlepší bude se podruhé oženit, a to s Řekyní. Krásné Sophii Engastromenou bylo teprve sedmnáct a o třicet let staršího ženicha si roku 1869 vzala na přání rodičů, kteří byli zadluženi a pro které sňatek dcery s bohatým mužem znamenal zachování si životního standardu.

V počátcích společného života Sophia často trpěla depresemi a migrénami. Přesto bylo toto manželství šťastné a Sophia Heinricha maximálně podporovala. Měli spolu dvě děti, dceru Andromaché a syna Agamemnona. Schliemann zakoupil dům pro rodinu v Aténách, kam se nastěhovali, ale táhlo ho to ke splnění svého snu. S mladou ženou se v roce 1871 vypravili do turecké malé Asie na místo, kde podle Schliemanna musela stát starověká Trója. V roce 1873 se mu splnil sen – odkryl ruiny města, o kterém se domníval, že je Trója.

Vědci jeho nálezy zpochybňovali

Poslední dekáda jeho života nebyla radostná. Archeologové zpochybňovali jeho nálezy, Schliemann měl velké zdravotní potíže – onemocněl malárií, periodicky se opakovaly silné bolesti uší.

Na začátku roku 1890 byl nucený podstoupit operaci ucha na klinice v Berlíně. Přes doporučení lékařů ale krátce po operaci začal opět organizovat vykopávky. Jeho zdravotní stav se ale prudce zhoršil. Na Vánoce přijel za rodinou do Neapole. Bolesti v uchu ho sužovaly, tak se ráno 26. prosince vydal k lékaři. Cestou ale upadl na ulici do bezvědomí. 

Měl (skoro) pravdu

Protože byl skromně a nenápadně oblečený, v nejbližší nemocnici mu neposkytli pomoc, jen ho položili na tvrdou lavici na chodbě. Teprve přivolaná policie našla v kapse pacienta recept od doktora Cozzolliniho, ten ho pak identifikoval. Už ale bylo pozdě. Heinrich Schliemann zemřel ještě téhož dne v 15.30 na meningitidu.

Pohřben byl 4. ledna 1891 v Aténách. Jeho ostatky jsou umístěny ve speciálně postaveném mauzoleu. I po smrti tak zůstal v blízkosti svých oblíbených starověkých hrdinů.  

Tento amatérský archeolog a historický nadšenec správně vydedukoval místo, kde se Trója rozkládala. Nikdy se ale nedozvěděl, že odkryl vrstvu z konce 3. tisíciletí před naším letopočtem. Ta „pravá“ Troja byla nalezena několik vrstev pod ní. Trvalo to ještě více než sto let. Teprve v srpnu 1993 vědci objevili rozvaliny města z Homérovy doby a připustili, že by mohlo opravdu jít o Tróju.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 9. 2021 0:05

Není třeba zdůrazňovat, že jejich první návrh pochází z hlavy českého vědce a vynálezce Otty…

Jak se senioři mohou bránit virovým onemocněním?

Jak se senioři mohou bránit virovým onemocněním?

Autor: -an-, Datum: 17. 9. 2021 15:00

Nadcházející sezóna bude přát kapénkově přenosným nemocem, tedy nejen covidu, ale i dalším infekcím…

Deník ze života s Alzheimerem

Deník ze života s Alzheimerem

Autor: -mav-, Datum: 14. 9. 2021 15:00

Brzy si připomeneme Mezinárodní den Alheimerovy choroby. Některou z forem demence v současném době…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

5 rad, jak zvládnout návrat dětí do školního režimu

5 rad, jak zvládnout návrat dětí do školního režimu

Autor: redakce ve spolupráci s psycholožkou a koučkou Kamilou Velkovou, Datum: 30. 8. 2021 10:00

Než se nadějeme začne dětem další školní dobrodružství. I když se po dlouhé domácí výuce většina z…

O zraku tentokrát trochu vesele

O zraku tentokrát trochu vesele

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Gemini, Datum: 17. 8. 2021 15:00

Mohou například oči opravdu vypadnout z důlku a skutečně chuť při jídle ovlivňuje náš zrak?…

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 26. 7. 2021 0:05

Spisovatele Jaroslava Haška, který se proslavil svým nesmrtelným Švejkem, známe jako divokého…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková