Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili
Freepik, freepik
O čem se mluví

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

datum: 28. 9. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo myčku, abyste z ročního rozpočtu skutečně skrouhli tisíce za energie?

Jak správně číst energerický štítek?

Energetickými štítky musí výrobci domácích spotřebičů a elektroniky označovat své výrobky, aby zákazníci mohli snadno rozpoznat jejich spotřebu a mohli se i dle tohoto faktoru rozhodnout o koupi.

Vzhledem k vývoji a tlaku na snižování spotřeby se začali hromadit produkty s označením A+, A++ i A+++ , což začalo to být matoucí a došlo k aktualizaci hodnot. Navíc různé spotřebiče mají na štítku uvedené rozdílné informace. Poradíme vám, jak energetický štítek správně číst a co na něm nově všechno najdete.

Jak se změnil energetický štítek: Vyznejte se v novém značení

Hlavní změnou u nového energetického štítku bylo především odstranění plusových znamének. Kromě třídy A totiž existovaly ještě třídy A+, A++, A+++. Na první pohled pak všechny vypadaly jako úsporné. Jenže ve skutečnosti byla třída A+ až třetí nejúspornější.

Výrobci tak mohly prodávat neúsporné spotřebiče jako zdánlivě energeticky méně náročné. Návrat k původnímu značení na škále písmen A–G je proto pro spotřebitele mnohem výhodnější. Změna značení ale není to jediné, co s sebou nový energetický štítek nese. Nově na něm najdete i další doplňující informace, podle kterých se snáze rozhodnete pro koupi konkrétního spotřebiče.

Podívejme se teď blíž na štítky u nejčastěji nakupovaných spotřebičů.


Vyměňte staré za nové a uspořte!

Energetický štítek lednice

Lednice patří k nejvytíženějším domácím spotřebičům, proto se vyplatí ji včas vyměnit za úspornější. Ledničku máte doma zapnutou denně, a tak schroupe zhruba třetinu celkové spotřeby elektrické energie domácnosti za rok. Nový energetický štítek vám výrazně pomůže s výběrem úspornějšího spotřebiče. Rozdíl ve spotřebě mezi jednotlivými třídami je poměrně razantní. Náklady na provoz lednice v energetické třídě A vychází za deset let zhruba na 10 000 Kč. Oproti tomu lednice jen o třídu horší, tedy z kategorie B, pak za deset let spolyká téměř 15 000 Kč z rodinného rozpočtu.

 Jaké informace najdete na energetickém štítku lednice
  • Třídu energetické účinnosti – pro výběr volně stojící lednice se jako minimum udává třída B. Pro vestavné a americké lednice se pak jako minimum doporučuje třída D.
  • Roční spotřebu elektrické energie – lednice v kategorii A spotřebují kolem 100–200 kWh za rok. Oproti tomu méně úsporná lednice spolkne klidně 300–400 kWh za rok. Úspornější lednička představuje vyšší jednorázovou investici. Vrátí vám to ale až dvakrát úspornějším provozem.
  • Hlučnost a třídu emisí šířeného hluku – nově na štítku u ledničky jako povinný údaj najdete také hlučnost ledničky, a dokonce i její hlukovou emisní třídu. Zdá se to jako maličkost, ale hlučná lednice je poměrně nepříjemná. Hlučný provoz lednice vás může rušit například ve spánku a tím jeho kvalitu výrazně snižovat.
Užitečné tipy při výběru a provozu ledničky
  • Snažte se v ní držet stálou teplotu – ideální teplota v lednici je 5°C. Pokaždé, když teplotu snížíte o jeden stupeň, vzroste spotřeba ledničky až o 5 %.
  • Skladujte potraviny správně podle teploty – při organizaci lednice myslete na to, že nejnižší teplota je ve spodku a vzadu v lednici. Naopak vyšší teplota je v přihrádkách dveří a vepředu. Některé ledničky mají také prostor na čerstvé ovoce a zeleninu. V takovém místě pak může být teplota až 8 °C.
  • Vybírejte lednici s digitálním termostatem – údaje na něm jsou přesnější, takže získáte lepší přehled o teplotě a spotřebě ledničky.

9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

Energetický štítek pračky

Zatímco lednice vám doma běží neustále, pračku zapínáte pouze na praní. Právě proto už na energetickém štítku pračky nenajdete roční spotřebu elektřiny. Za to na něm najdete nově plno užitečných informací, které vám při výběru pračky pomohou odhadnout její celkové provozní náklady.

Jaké informace najdete na energetickém štítku pračky
  • Třídu energetické účinnosti – předem plněnou pračku s kapacitou bubnu více než 8 kg byste měli vybírat v kategorii A. Pokud vám stačí menší kapacita bubnu, pak se jako minimum doporučuje třída D.
  • Spotřebu energie na 100 cyklů – nově na štítku u pračky najdete právě spotřebu na 100 cyklů. Získáte tak lepší přehled než u původního odhadu roční spotřeby energie. Ty nejúspornější pračky spotřebují na 100 cyklů kolem 30–50 kWh. Naopak pračky z kategorií D–F „sežerou“ až 100 kWh za sto praní.
  • Spotřebu vody za jeden cyklus – nově na štítku najdete také spotřebu vody za jeden prací cyklus. Spotřeba vody u praček z kategorie A se pohybuje kolem 40–50 litrů.
  • Dobu praní EKO programu – jako další povinný údaj přibyla na štítku informace, kolik času zabere jeden prací cyklus v EKO režimu. Délka praní je totiž další výrazný faktor, který ovlivní spotřebu pračky.
  • Kapacitu bubnu – na první pohled zjistíte, kolik kilogramů prádla pračka zvládne vyprat, aniž byste to museli složitě hledat v technických parametrech.
  • Třídu účinnosti odstřeďování – nově se udává nejen třída energetické účinnosti praní, ale také odstředění.
Užitečné tipy při výběru a provozu pračky
  • Promyslete si, jak velkou pračku potřebujete – kapacita pračky ovlivňuje spotřebu energie i vody. Proto vybírejte pračku podle počtu členů v domácnosti.
  • Neperte zbytečně na vysoké teploty – spotřeba energie se výrazně zvyšuje při praní na vysoké teploty. Méně znečištěné prádlo perte klidně na 20-30 °C. Pro běžné znečištění pak většinou stačí teplota 40°C.
  • Neládujte pračku k prasknutí – jak pračku naplníte také ovlivní spotřebu energie. Zkuste před praním do bubnu vložit pěst ruky. Pokud se tam bez problému vejde, máte ideálně naplněnou pračku.

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

Energetický štítek myčky

Stejně jako pračky, i myčky nádobí se dočkaly nového štítku a doplňujících informací. Zmizela roční spotřeba energie i vody.

Údaje o spotřebě, které na energetickém štítku najdete, se pak vztahují na EKO program. Pokud myjete v jiném programu, mohou se údaje lišit.

Jaké informace najdete na energetickém štítku myčky
  • Třídu energetické účinnosti – myčky o šířce 60 cm vybírejte minimálně z kategorie B. Pro užší myčky 45 cm se jako minimální třída doporučuje D.
  • Spotřeba energie na 100 cyklů – rozdíl ve spotřebě myčky z nejúspornější a nejméně úsporné kategorie je až dvojnásobný. Zatímco myčky z kategorií A nebo B spotřebují kolem 50–70 kWh, spotřeba myček v kategorii E šplhá až ke 100 kWh.
  • Spotřebu vody na jeden mycí cyklus – dříve jste na štítku našli roční spotřebu vody. Na novém energetickém štítku myčky pak najdete údaj o spotřebované vodě na jeden mycí cyklus v EKO programu. Ty nejúspornější spotřebují 6–9 litrů na jedno mytí.
  • Dobu trvání EKO mycího cyklu – stejně jako u pračky, najdete i na štítku myčky údaj o tom, jak dlouho trvá mycí cyklus.
  • Kapacitu myčky – ikonka s talíři a skleničkou ukazuje, kolik standardních sad nádobí dokáže myčka pojmout a umýt v jednom cyklu.
Užitečné tipy při výběru a provozu myčky
  • Krátký program s nižší teplotou je nejúspornější – mytí v krátkém programu na teplotu 50-55 °C spotřebuje až od 10–20 % energie méně oproti mytí na 65 °C.
  • Myčka spotřebuje vždy méně vody než ruční mytí – ať už si vyberete jakýkoli program, mytí nádobí v myčce spotřebuje méně vody než ruční mytí. Před vložením do myčky nádobí ani zbytečně neoplachujte.

Zdroje informací: electroworld.cz a testmagazin.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 7. 2024 0:05

Lékaři při pitvě těla Elvise Presleyho objevili šestnáct druhů léků! Oficiální příčinou smrti byl…

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Autor: -red-, Datum: 12. 7. 2024 14:57

Máte doma kočičího mazlíčka? Můžete se přihlásit do naší soutěže a vyhrát jeden ze tří balíčků…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Autor: -mav-, Datum: 4. 7. 2024 16:10

Naše soutěž tenktokrát určitě potěší všechny zahrádkáře, mohou vyhrát dárkové balení biostimulantů…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Jiřím Jemelkou, JPF Czech, Datum: 29. 6. 2024 11:00

Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z businessu potřebují…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-