Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit
Freepik, kaboompics
Domácnost

9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

datum: 22. 6. 2022 15:00 autor: -ava-
Náklady na energie stoupají, vytápění a teplá voda představují nejvyšší odběry energie v domácnostech. Lidé by proto měli věnovat pozornost energetické náročnosti topidel a klimatizací při jejich výběru.

Spotřebitelům pomáhají v orientaci při koupi nových spotřebičů štítky, které udávají energetickou náročnost. Ušetřit se dá ale i se stávajícími zařízeními.

  1. Přiškrťte kohouty radiátorů Pokud snížíte teplotu v domácnosti o jeden až dva stupně, snížíte spotřebu energie o pět až deset procent. Šetřit tak můžete okamžitě, a to až o tisíce korun ročně. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí obejít v domácnosti všechny radiátory a ztlumit ty, které nepotřebujete. Vytápět celý dům není nutné. V místnostech, které nevyužíváte, například pokoje pro hosty, můžete radiátory vypnout úplně.
  2. Sledujte energetické třídy Zateplení nebo výměna zdroje tepla sice představuje nemalou investici, úspory jdou ale do desítek tisíců za rok. Evropský projekt šetrného a efektivního vytápění HACKS (Heating and Cooling Knowhow and Solutions) vydal sérii doporučení, který výrobek je v dané kategorii úsporný. U kotlů na pevná paliva je to nejméně třída A+, stejně jako u krbových kamen. U tepelných čerpadel a klimatizací doporučuje HACKS třídu A++ a vyšší, u bojlerů pak nejméně A+. Ohřívače vody s touto energetickou třídou mají zabudované tepelné čerpadlo a nejsou vhodné do vytápěných prostor. Všechny rady přehledně shrnuje infografika podle toho, zda je potřeba úspory naplánovat, nebo zda můžete šetřit okamžitě, a to každý den.
  3. Sprcha je úspornější než vana Sprcha je třikrát až čtyřikrát úspornější než vana. Vynecháním koupelí tak můžete ušetřit řádově stokoruny ročně. A další snížení spotřeb se přidá, pokud nastavíte vodu v bojleru na 50-60 stupňů. Ještě výraznější částky ročně uspoříte, pokud budete používat pákové baterie a neumývat nádobí pod tekoucí vodou.
  4. Vypínejte nepotřebné spotřebiče Každá koruna je dobrá. Vypnutím nepotřebných spotřebičů ušetříte desítky až stovky korun ročně. Stovky na úsporách se přidají, pokud odmrazíte chladničku a mrazák nebo nastavíte teploty na dostačujících šest stupňů u ledniček a mínus 18 °C u mrazniček. Pokud některý ze spotřebičů dosloužil, nebo má své nejlepší časy za sebou, popřemýšlejte nad jejich výměnou za nové, hospodárnější. Energetické štítky vám pomohou při rozhodování a účty na konci roku mohou ovlivnit až o tisíce korun. Přehledně informují o energetické náročnosti prostřednictvím barevné škály a písmen abecedy. Výrobky označené písmenem A, případně ještě znaménky + jsou nejúspornější, naopak ty s písmeny D nebo dokonce G nejméně hospodárné.
  5. Zhasínejte a vyměňte klasické žárovky Až o stovky korun ročně můžete stlačit účty za osvětlení, pokud budete zhasínat v místnostech, kde zrovna netrávíte čas. Další stokoruny se nasčítají, když vyměníte klasické a halogenové žárovky za ledkové, nejlépe třídy C a lepší.
  6. Choďte pěšky a jezděte častěji na kole Jednotky tisíců korun ročně vám zůstanou v peněžence, pokud budete využívat veřejnou dopravu nebo kolo namísto osobních aut. Menší ztrátu komfortu určitě vyrovná dobrý pocit, že jste něco udělali pro životní prostředí. A co teprve když vytáhnete na cestu do práce kolo nebo koloběžku. Nejen peněženka, ale i zdraví vám poděkují. Pokud už je jízda automobilem nevyhnutelná, řiďte se principy úsporné jízdy (www.uspornajizda.cz). Na váš rozpočet to bude mít pozitivní vliv v podobě několika tisíců ročně.
  7. Vařte s pokličkami a na indukční desce Používejte pokličky a zbytečně nepředehřívejte troubu. V rychlovarné konvici si ohřívejte jen tolik vody, kolik nezbytně potřebujete. Pokud vyměníte starý vařič za indukční desku, může se vám investice vrátit v podobě jednotek tisíců ročně.
  8. Perte na 30 a sušičce dopřejte dovolenou Pokud není prádlo silně znečištěné, zkuste nastavit teplotu na 30 stupňů nebo vyprat ve studené vodě. Oblečení vám stejně dobře uschne na věšáku jako v sušičce. Úspora půjde do tisíců za rok.
  9. Proudění vzduchu pomůže s chlazením místností V letních měsících je nejúspornější a nejlevnější způsob chlazení zvýšení proudění vzduchu pomocí ventilátoru. Můžete také zkusit venkovní žaluzie nebo okenní fólie, které odrážejí infračervené záření. Jednoduše řečeno - světlo projde, teplo se odrazí. Pokud už uvažujete nad klimatizací, podstatně účinnější je split klimatizace oproti mobilní. Split klimatizace má totiž dvě samostatné jednotky. Jedna část je vně budovy, druhá uvnitř a vzájemně jsou propojené potrubím. Více informací najdete na uspornespotebice.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

Autor: -lym-, Datum: 6. 5. 2023 10:00

Jaro je období znovuzrození a rozpuku, kdy příroda opět ožívá po dlouhém zimním spánku. A co by…

Uklízíme místnost po místnosti

Uklízíme místnost po místnosti

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 4. 2023 0:05

Pouštíte se do velkého úklidu a nevíte, kde začít? Jděte na to systematicky! Postupujte pěkně…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 4. 2023 0:05

Ekonomická krize se neptá a člověk se musí zařídit tak, aby se mu žilo co nejpohodlněji, i když se…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

Autor: -an-, Datum: 7. 4. 2023 13:00

Ať už patříte k vyznavačům tradičních Velikonoc nebo máte radši modernější pojetí spojené s…

Je tu jarní úklid

Je tu jarní úklid

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 4. 2023 8:00

Ať už je před vámi běžný úklid nebo se chystáte pustit do toho velkého jarního, česká značka…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-