Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit
Freepik, kaboompics
Domácnost

9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

datum: 22. 6. 2022 15:00 autor: -ava-
Náklady na energie stoupají, vytápění a teplá voda představují nejvyšší odběry energie v domácnostech. Lidé by proto měli věnovat pozornost energetické náročnosti topidel a klimatizací při jejich výběru.

Spotřebitelům pomáhají v orientaci při koupi nových spotřebičů štítky, které udávají energetickou náročnost. Ušetřit se dá ale i se stávajícími zařízeními.

  1. Přiškrťte kohouty radiátorů Pokud snížíte teplotu v domácnosti o jeden až dva stupně, snížíte spotřebu energie o pět až deset procent. Šetřit tak můžete okamžitě, a to až o tisíce korun ročně. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí obejít v domácnosti všechny radiátory a ztlumit ty, které nepotřebujete. Vytápět celý dům není nutné. V místnostech, které nevyužíváte, například pokoje pro hosty, můžete radiátory vypnout úplně.
  2. Sledujte energetické třídy Zateplení nebo výměna zdroje tepla sice představuje nemalou investici, úspory jdou ale do desítek tisíců za rok. Evropský projekt šetrného a efektivního vytápění HACKS (Heating and Cooling Knowhow and Solutions) vydal sérii doporučení, který výrobek je v dané kategorii úsporný. U kotlů na pevná paliva je to nejméně třída A+, stejně jako u krbových kamen. U tepelných čerpadel a klimatizací doporučuje HACKS třídu A++ a vyšší, u bojlerů pak nejméně A+. Ohřívače vody s touto energetickou třídou mají zabudované tepelné čerpadlo a nejsou vhodné do vytápěných prostor. Všechny rady přehledně shrnuje infografika podle toho, zda je potřeba úspory naplánovat, nebo zda můžete šetřit okamžitě, a to každý den.
  3. Sprcha je úspornější než vana Sprcha je třikrát až čtyřikrát úspornější než vana. Vynecháním koupelí tak můžete ušetřit řádově stokoruny ročně. A další snížení spotřeb se přidá, pokud nastavíte vodu v bojleru na 50-60 stupňů. Ještě výraznější částky ročně uspoříte, pokud budete používat pákové baterie a neumývat nádobí pod tekoucí vodou.
  4. Vypínejte nepotřebné spotřebiče Každá koruna je dobrá. Vypnutím nepotřebných spotřebičů ušetříte desítky až stovky korun ročně. Stovky na úsporách se přidají, pokud odmrazíte chladničku a mrazák nebo nastavíte teploty na dostačujících šest stupňů u ledniček a mínus 18 °C u mrazniček. Pokud některý ze spotřebičů dosloužil, nebo má své nejlepší časy za sebou, popřemýšlejte nad jejich výměnou za nové, hospodárnější. Energetické štítky vám pomohou při rozhodování a účty na konci roku mohou ovlivnit až o tisíce korun. Přehledně informují o energetické náročnosti prostřednictvím barevné škály a písmen abecedy. Výrobky označené písmenem A, případně ještě znaménky + jsou nejúspornější, naopak ty s písmeny D nebo dokonce G nejméně hospodárné.
  5. Zhasínejte a vyměňte klasické žárovky Až o stovky korun ročně můžete stlačit účty za osvětlení, pokud budete zhasínat v místnostech, kde zrovna netrávíte čas. Další stokoruny se nasčítají, když vyměníte klasické a halogenové žárovky za ledkové, nejlépe třídy C a lepší.
  6. Choďte pěšky a jezděte častěji na kole Jednotky tisíců korun ročně vám zůstanou v peněžence, pokud budete využívat veřejnou dopravu nebo kolo namísto osobních aut. Menší ztrátu komfortu určitě vyrovná dobrý pocit, že jste něco udělali pro životní prostředí. A co teprve když vytáhnete na cestu do práce kolo nebo koloběžku. Nejen peněženka, ale i zdraví vám poděkují. Pokud už je jízda automobilem nevyhnutelná, řiďte se principy úsporné jízdy (www.uspornajizda.cz). Na váš rozpočet to bude mít pozitivní vliv v podobě několika tisíců ročně.
  7. Vařte s pokličkami a na indukční desce Používejte pokličky a zbytečně nepředehřívejte troubu. V rychlovarné konvici si ohřívejte jen tolik vody, kolik nezbytně potřebujete. Pokud vyměníte starý vařič za indukční desku, může se vám investice vrátit v podobě jednotek tisíců ročně.
  8. Perte na 30 a sušičce dopřejte dovolenou Pokud není prádlo silně znečištěné, zkuste nastavit teplotu na 30 stupňů nebo vyprat ve studené vodě. Oblečení vám stejně dobře uschne na věšáku jako v sušičce. Úspora půjde do tisíců za rok.
  9. Proudění vzduchu pomůže s chlazením místností V letních měsících je nejúspornější a nejlevnější způsob chlazení zvýšení proudění vzduchu pomocí ventilátoru. Můžete také zkusit venkovní žaluzie nebo okenní fólie, které odrážejí infračervené záření. Jednoduše řečeno - světlo projde, teplo se odrazí. Pokud už uvažujete nad klimatizací, podstatně účinnější je split klimatizace oproti mobilní. Split klimatizace má totiž dvě samostatné jednotky. Jedna část je vně budovy, druhá uvnitř a vzájemně jsou propojené potrubím. Více informací najdete na uspornespotebice.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak připravit dům na příchod zimy

5 tipů, jak připravit dům na příchod zimy

Autor: -ava-, Datum: 3. 10. 2022 10:00

Podle nejnovějších průzkumů se 68 % majitelů stresuje s údržbou svého domu. Víme, jak váš domov…

Umíte správně upéct kuře?

Umíte správně upéct kuře?

Autor: -red-, Datum: 22. 9. 2022 10:00

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

Autor: -mav-, Datum: 17. 9. 2022 11:00

Celodenní práce na počítači se projevuje ve spotřebě elektrické energie. Spousta by se jí ale dala…

Odložená platba – skvělé výhody pro neklidnou dobu, které je třeba užívat s mírou

Odložená platba – skvělé výhody pro neklidnou dobu, které je třeba užívat s mírou

Autor: -an-, Datum: 15. 9. 2022 10:00

Odložená platba je poměrně běžný nástroj, který většina z vás bude znát z online nakupování. Vznikl…

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Autor: -ket-, Datum: 14. 9. 2022 15:00

Během světového dne úklidu, který letos připadá na 17. září, se dobrovolníci pouštějí do…

5 rad, jak správně skladovat potraviny

5 rad, jak správně skladovat potraviny

Autor: -ava-, Datum: 4. 9. 2022 11:30

Vyhazujete až příliš často zkažené nebo prošlé potraviny? Může za tím stát jak špatné plánování…

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 26. 8. 2022 10:00

Máte rádi pokojovky, ale zatím vám ukazují jen zelené listy? Pokud chcete dosáhnout kvetení, prvním…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-