Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vyměňte staré za nové a uspořte!
Shutterstock_303510236
Domácnost

Vyměňte staré za nové a uspořte!

datum: 22. 11. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další velkou příležitost – díky akcím typu Black Friday a vánočním slevám si mohou za výhodnější ceny pořídit modernější a energeticky efektivnější spotřebiče. K největším „žroutům“ energie patří kupříkladu chladnička. Kolik lze její výměnou ušetřit?

5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)

Zásadní investice

Ceny energií v letošním roce přidávají starosti většině českých domácností. Mnoha z nich navíc s koncem roku končí i cenové fixace a musejí se připravit na skokový nárůst nákladů za elektřinu. S vyššími zálohami je potřeba počítat i přesto, že od ledna 2023 začne platit cenový strop na elektřinu ve výši 6 050 korun za MWh, tedy 6,05 korun za kWh.

Ačkoliv řada domácností s opatřeními na snížení své spotřeby elektřiny už v uplynulých měsících začala, nabízí konec jednoho roku a začátek nového výhodnou příležitost k razantnějšímu zásahu – výměny starých spotřebičů. Proč je zrovna teď vhodná doba na poměrně zásadní investici? S blížícími se Vánocemi totiž prodejci startují kolotoč výhodných akcí a v lednu tradičně nastávají povánoční výprodeje.


5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

Výměna ledničky se vyplatí

Jmenujme alespoň jeden důležitý spotřebič, u něhož se výměna za novější a úspornější model rozhodně vyplatí: je jím chladnička.

„Ačkoliv je její příkon, a tím pádem i hodinová spotřeba velmi nízká, celková spotřeba za rok se s ohledem na provoz 24 hodin denně na účtu za elektřinu významně podílí. Sice záleží i na umístění chladničky v domě či bytě, jejím naplnění, nastavení, údržbě a používání, přesto jsou moderní modely s těmi staršími z hlediska energetické efektivity mnohem dále. Velice výhodné jsou například chladničky s beznámrazovou No Frost technologií. Už půlcentimetrová námraza totiž snadno navýší spotřebu chladničky až o polovinu,“ uvádí Petr Kubernát z REMA Systém.


9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

Pozor, energetické štítky se změnily!

O energetické efektivitě spotřebiče mnoho napoví energetický štítek. Nenechejte se zmást tím, že vaše stará chladnička nese štítek s energetickou třídou A+ a na trhu dnes potkáváte většinou modely třídy B, C i nižší.

Od roku 2021 totiž platí nové energetické štítky, které se vrátily k původní stupnici A až G a zbavily se tak tříd A+ až A+++, přičemž v té době nejúspornější modely se posunuly až do tříd B či C, aby zůstal prostor pro technologický pokrok.


Jak vybrat nejúspornější domácí spotřebič?

Rozdíl v úspoře energií u nových modelů ilustruje názorný příklad na dvou modelech obdobných velikostních a objemových parametrů:

  • Chladnička s mrazákem vyrobená mezi lety 2010 až 2012, tehdejší třída A+; spotřeba 266 kWh ročně; náklady při cenovém stropu od začátku roku 2023 = 1 609 Kč/rok
  • Chladnička s mrazákem vyrobená v roce 2019, nynější třída C; spotřeba 163 kWh ročně; náklady při cenovém stropu od začátku roku 2023 = 986 Kč/rok
  • Úspora = 623 Kč/rok

U ještě starších modelů pak úspora dál narůstá. Například modely z 90. let 20. století mohou dosahovat roční spotřeby i přes 300 až kolem 400 kWh.

zdroj: uspornespotrebice.cz

Co se starým kouskem?

Při výměně spotřebiče za nový je samozřejmě potřeba řešit i to, jak se starým kouskem naložit. Ale nemusíte si zoufat, že vás čeká nepraktická cesta do sběrného dvora.

U velké bílé elektroniky je situace obvykle jednoduchá, protože pro prodejce platí povinnost zpětného odběru, tudíž by si při dodání nového spotřebiče měl automaticky odebrat ten starý. Existuje ale ještě jednodušší cesta, jak se můžete najednou zbavit nejen chladničky, ale i dalších vysloužilých spotřebičů. Můžete si totiž objednat svoz elektroniky přímo od domu.

Pro spotřebiče s celkovou váhou nad deset kilogramů si mohou lidé online objednat svoz, který je za splnění hmotnostních a rozměrových podmínek bezplatný, a to díky naší službě Buď líný. Doslova na několik kliknutí se můžete jednoduše zbavit vysloužilých přístrojů.


Zdroj informací: REMA Systém a uspornespotrebice.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Autor: -ket-, Datum: 30. 11. 2022 16:30

Více než 9 kilogramů. Tolik ovoce a zeleniny každý z nás ročně „zahodí“ do koše. Důvodů může být…

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

Autor: -gul-, Datum: 29. 11. 2022 10:30

Už naše babičky říkaly, že jídlo se nikdy nesmí vyhodit, a snažily se zužitkovat všechno, co měly…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Jak poznat podvodný e-shop?

Jak poznat podvodný e-shop?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Vodičkou, ředitelem Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), Datum: 24. 11. 2022 10:00

Nakupování na internetu vyznává pět milionů Čechů. Za služby a zboží platí nejčastěji kartou on…

Originální a motivační dárek pro sportovce

Originální a motivační dárek pro sportovce

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2022 15:00

Naplánujte si rok 2023 s pomocí olympijského vítěze Lukáše Krpálka!

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…

Naše zlatá šedesátá

Naše zlatá šedesátá

Autor: -mav-, Datum: 13. 11. 2022 15:00

Malý průvodce velkou dekádou 1960–1970.

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-