Hlavní důvod, proč nám v ledničkách zbývá nevyužité jídlo, je skutečnost, že si nákupy dobře neplánujeme. Na nákupy bychom proto měli vždy vyrážet s předem připraveným nákupním seznamem na daný týden nebo dobu, na níž potraviny pořizujeme.
Seznam by se pak měl odvíjet od předem připraveného jídelníčku na ono období a také od toho, jaké suroviny v ledničce už máme. Připomíná vám to scénu z Pelíšků? Možná. Důkladné plánování ale vede k využití čerstvých surovin, které doma máme, zároveň napomáhá tomu, abychom na nákupech neutráceli peníze za zbytečnosti.
Jídla (ale třeba i nápoje) také plánujte tak, abyste postupně využívali všechny načaté či částečně spotřebované ingredience. Když si například otevřete shiitake pesto, naplánujte si s ním jídla na celé dva týdny, abyste ho po jednom otevření skleničky za nějaký čas nevyhazovali. To se týká i různých omáček, bylinek, velkých jogurtů a podobně. Zároveň dbejte na to, abyste vždy všechno nabírali čistou lžící, aby nedošlo ke kontaminaci potravin. V žádném případě pak nepoužívejte lžíci, kterou jste před tím olízli.
Správné uskladnění surovin vede k jejich delší výdrži. Napřed je třeba se ujistit, že máme dobře nastavenou teplotu chladničky, a to na ideální úroveň kolem 4 °C. Tato teplota pomáhá zpomalit růst bakterií a prodlužuje trvanlivost potravin.
Dále je pak vhodné rozdělit ledničku na jednotlivé tepelné sektory: horní část je většinou teplejší, takže je ideální pro připravená jídla a nápoje. Spodní část a zeleninové zásuvky jsou naopak dobré pro skladování syrových potravin. Prostřední poličky vyhovují mléčným výrobkům, jelikož tu panuje stabilní teplota.
Zajímavé je to třeba s kimchi. Pokud chcete, aby více pracovalo, fermentovalo, dejte ho do horní části lednice. Pokud chcete, aby fermentovalo méně, dejte ho níže.
Jeden z důvodů, proč Češi jídlem plýtvají, je, že neví, jak se zbylými surovinami naložit. Co s tím? Snažte se pro zbytky vařených, ale i čerstvých jídel najít využití. Zbylo vám maso? Natrhejte ho a dejte do sendviče. Máte v šuplíku smutnou zeleninu? Šup s ní na pánev a pak do zeleninového kyše. Zbylou zeleninu nebo maso můžete také orestovat například s trvanlivou Pad Thai omáčkou. A starý chleba? Připravte si italskou panzanellu!
„Tento bod bude možná pro spoustu z nás nejtěžší, protože vyžaduje vybočení z našich zajetých zvyků a receptů,“ říká Martin Kudera, zakladatel značky Živina, která se o edukaci v neplýtvání potravinami snaží dlouhodobě. „Jakmile objevíte kouzlo nových receptů, nejenže obohatíte svůj tradiční jídelníček, ale také pomůžete spotřebovat všechny suroviny v lednici,“ dodává.
Pracujte také s časem. Existuje celá řada vynikajících receptů, které budete mít se správným postupem a vhodnými a kvalitními ingrediencemi za chvilku hotové a moc si pochutnáte.
Další krok, který vám pomůže v domácnosti neplýtvat: Předtím, než se vrhnete do vaření, se zamyslete nad tím, kolik porcí jídla vlastně potřebujete během týdne uvařit. Je pravděpodobné, že pokud to s množstvím připraveného jídla přeženete, bude vám dlouho okupovat ledničku, a nakonec stejně skončí v koši.
Pokud tedy nejste v odhadování zběhlí, přizvěte si k vaření na pomoc jednoduchou kuchyňskou váhu. Většina receptů obsahuje přesné informace o gramáži, navážit správné množství by tak neměl být problém.
Pokud víte, že nemáte čas nebo příležitost některé potraviny sníst, dejte je do mrazáku. Může tam putovat nejen nakrájené ovoce a zelenina, které následně můžete později například ve smoothies, naporcovaný chleba, do mrazáku mohou ale přijít i bylinky, třeba když je zmrazíte s kapkou olivového oleje ve formičkách na led.
Při zamrazování dbejte na to, abyste suroviny rozdělili na menší porce. Až je budete v budoucnu potřebovat, nebudete jídla muset rozmrazovat tolik. Používejte také balení, které je vhodné pro zmrazení, abyste zabránili tvorbě mrazu a zadržení vlhkosti. Vhodné jsou mrazicí sáčky nebo speciální kontejnery na mražení.
Zdroje informací: zivina.cz, unilever.cz a avcr.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…
Do péče o onkologické pacientky se vedle onkologů stále častěji zapojují i další specialisté.…
S podzimem častěji pokožka trpí. Je víc dehydratovaná, schází jí ochrana. Pne a svědí. Ale co kdyby…
V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…