Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 osvědčených rad, jak neplýtvat jídlem
freepik.com
Domácnost

5 osvědčených rad, jak neplýtvat jídlem

datum: 11. 7. 2021 11:00 autor: -an-
Plýtvání je jeden z největších problémů dnešní doby, nespotřebované potraviny v domácnostech často končí v odpadkových koších. Napadlo vás, že Česku podle odhadů skončí v odpadu téměř 830 tisíc tun potravin za rok? Správné nakládání s jídlem přitom nešetří pouze přírodu, ale ve velké míře také finance.

Tři nejčastější položky, kterými se v domácnostech plýtvá, jsou pečivo, ovoce a zelenina, a také mléčné výrobky. Jak je na tom domácnost s plýtváním, se dá zjistit jednoduchým testem: Stačí po dobu jednoho týdne zapisovat na seznam každou potravinu, která se nespotřebuje. Existuje hned několik způsobů, jak předejít vzniku potravinového odpadu, případně jak vzniklé přebytky využít:

  1. Skladujte jako v obchodě Aby potraviny vydržely co nejdéle čerstvé, je zásadní je správně uskladnit. Často pomůže vzít si inspiraci z uskladnění v obchodě. „To platí například pro ovoce a zeleninu, které často s dobrým úmyslem, nicméně nesprávně umisťujeme do ledničky. Příkladem mohou být rajčata nebo banány, pro které je příznivější skladování při pokojové teplotě,“ vysvětluje Markéta Beránková z obchodů Albert.
  2. Zeleninu osvěte vodou Zapomenutá zelenina na dně lednice ještě nemusí být nutně k zahození. Zeleninu, která je povadlá, stačí namočit do sklenice s vodou a dát ji do ledničky, kde se rychle vzpamatuje. Její další skladování však vhodné není, následně by měla být ihned spotřebována. Tento trik, který často využívají šéfkuchaři, funguje například pro ředkvičky, mrkev, rukolu či jinou zeleň.
  3. Připravte polévku či smoothie Nejsnadnější způsob, jak zpracovat unavené ovoce nebo zeleninu je za pomoci mixéru. Ovoce se skvěle hodí pro přípravu ranního smoothie nebo domácí zmrzliny. Přezrálé ovoce je navíc sladší, takže už nemusíte smoothie ničím doslazovat a potěšíte i své chuťové pohárky. Ze zeleniny se dá vytvořit lahodný krém nebo pomazánka.
  4. Kompostujte Odřezky, skrojky, ale i skořápky od vajec, kávovou sedlinu či rozložitelný pytlík od čaje, lze ekologicky zlikvidovat na kompostu. V dnešní době není nutností tvořit velký kompost na zahrádkách domácností, v obchodech je k dostání designový kompostér v malé velikosti, který se hodí do bytu nebo na balkon. Hnojivo, které z kompostu po čase vznikne, nalezne využití například při hnojení pokojových rostlin.
  5. Čtěte obaly Jaký je rozdíl mezi označením „Spotřebujte do“ a „Minimální trvanlivost do“? U čerstvých potravin s relativně krátkou trvanlivostí, jako jsou mléčné výrobky, chlazené maso, ryby nebo třeba výrobky studené kuchyně, najdeme označení „Spotřebujte do“. Po uplynutí této doby se již produkt samozřejmě nesmí běžně prodávat v obchodech a s konzumací takového produktu je důležité dát si velký pozor na senzorický vjem (zápach, vzhled). Někteří obchodníci potraviny, které se blíží tomuto datu zlevňují. Naproti tomu označení „Minimální trvanlivost do“ označuje produkty, které mají životnost delší a nezkazí se tak rychle. Tyto potraviny mají dobu spotřeby doporučenou a při správném skladování a neporušení obalu vydrží i déle. Jde například o těstoviny, sušenky, zavařeniny, čaje nebo konzervy. Při správném skladování v chladu a temnu je možné konzumovat potraviny, které voní a chutnají tak jak mají, i po minimální době trvanlivosti.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Trhané (vepřové i hovězí) maso krok za krokem

Trhané (vepřové i hovězí) maso krok za krokem

Autor: -ket-, Datum: 31. 7. 2021 11:00

Ozvláštněte svou grilovací párty pochoutkou v podobě trhaného masa. Vybírat lze z kousků hovězích i…

9 rad pro lepší spánek

9 rad pro lepší spánek

Autor: -gul-, Datum: 26. 7. 2021 10:00

V horkých letních nocích, kdy se rtuť teploměru šplhá přes dvacet stupňů, může být těžké oddávat se…

Krůtí maso v kuchyni

Krůtí maso v kuchyni

Autor: -ava-, Datum: 25. 7. 2021 11:00

Málokterý druh masa navíc nabízí tak široké možnosti využití. Proč byste měli krůtí zařazovat do…

Víte, co je to granola?

Víte, co je to granola?

Autor: -ava-, Datum: 24. 7. 2021 11:00

Základem zdraví bývá vyvážená a na živiny bohatá strava. Co ale pořád jíst? A jaké jídlo hned z…

Léto ve skleničce

Léto ve skleničce

Autor: -mia-, Datum: 20. 7. 2021 15:00

Zavařování rozhodně není zapomenutou záležitostí. Je to lehčí, než si možná myslíte. Můžete si u…

Vyhrajte léto na grilu!

Vyhrajte léto na grilu!

Autor: -red-, Datum: 15. 7. 2021 15:00

Dlouhé letní večery přímo vybízejí k pořádné „grilovačce“. Proč si o nějaký gril nezasoutěžit?…

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Autor: -vls-, Datum: 12. 7. 2021 10:00

Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není…

Test nanuků. Které jsou pro děti nejlepší?

Test nanuků. Které jsou pro děti nejlepší?

Autor: -red-, Datum: 1. 7. 2021 10:00

Doba nanuků je tady! Zmrzlina se těší oblibě u dospělých i u dětí. Zvláště v jejich případě se…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová