Joe DiMaggio, který spatřil světlo světa o dvanáct let dřív (25. listopadu 1914), vyrůstal ve dvoupokojovém domku s početnou rodinou kalifornského rybáře se sicilskými kořeny.
K otcově nelibosti rybářem být nechtěl. Dařilo se mu ale na poli sportovním a newyorský klub Yankees dovedl v třinácti sezónách k devíti vítězným titulům.
V roce 1951 ukončil kariéru – trápila ho různá bolestivá zranění. V té době byl několik let rozvedený a s bývalou manželkou herečkou Dorothy Arnold měl syna Josepha.
V roce 1952 požádal Joe, čerstvě vysloužilá sportovní legenda, svého známého, aby mu domluvil rande s právě začínající herečkou Marilyn Monroe. Před jejich první schůzkou byla Marilyn Monroe skeptická.
„Očekávala jsem okázalého newyorského sportovce a místo toho jsem potkala rezervovaného muže, který se o mě hned nepokoušel,“ uvedla později. „Choval se ke mně jako k někomu výjimečnému.“
Vzájemná přitažlivost byla silná a začali spolu chodit. Ačkoli skeptici zdůrazňovali jejich odlišnosti, Monroe vzpomínala na podobnosti, včetně společné touhy po stabilním domově a dětech.
„Pravdou je, že jsme si byli velmi podobní,“ řekla Marilyn svému životopisci Benu Hechtovi v pamětech My Story. „Moje publicita, stejně jako Joeova velikost, to je něco navenek. To nemá nic společného s tím, jací jsme ve skutečnosti."
„Když jsme se sešli v ložnici, bylo to, jako by se hádali bohové; nad námi hřměly mraky a blýskalo se,“ vzpomínal DiMaggio v knize Dinner With DiMaggio. Silná fyzická přitažlivost však byla vyvážena i DiMaggiovým respektem k její inteligenci a zranitelnosti. Už tehdy se mluvilo o svatbě.
„Joe a já jsme o svatbě mluvili už několik měsíců,“ řekla Monroe Hechtovi. „Věděli jsme, že to nebude snadné manželství. Na druhou stranu jsme nemohli do nekonečna fungovat jako milenecký pár. Mohlo by to začít škodit kariéře nás obou.“
Manželé se vzali 14. ledna 1954 na radnici v DiMaggiově rodném San Francisku během klidného obřadu a pózovali fotografům na schodech kostela svatého Petra a Pavla. Svatba v kostele tehdy nepřipadala v úvahu, protože oba snoubenci byli již dříve rozvedeni: DiMaggio se v roce 1944 rozvedl se svou první ženou Dorothy Arnoldovou a Monroeová se sousedem z dětství Jamesem Doughertym v roce 1946.
Podle Marilyn vymyslel DiMaggio na poslední chvíli scénář sňatku, který vyhovoval časovým možnostem obou. „Proč se nevzít hned? Stejně musím jet do Japonska kvůli baseballu a mohli bychom si z té cesty udělat líbánky,“ vzpomíná Monroe na DiMaggiova slova. „A tak jsme se vzali a odletěli do Japonska na líbánky.“
Jejich manželství bylo od samého počátku náročné. Během líbánek byla Marilyn Monroe požádána, aby odcestovala do Koreje a vystoupil tam pro americké vojáky. DiMaggio zůstal v Japonsku. Po návratu domů se manželé snažili o normální život, ale nestálost její kariéry a jeho údajná žárlivost a snaha zapojit se do vyjednávání o jejích profesionálních smlouvách a výběru rolí začaly drhnout.
DiMaggio údajně chtěl, aby se jeho žena věnovala víc domácnosti než kariéře. Dost bojoval s image své ženy. Při natáčení filmu The Seven Year Itch v New Yorku byl DiMaggio znechucen dnes již proslulou scénou s mřížemi v metru. Podle Marilyn řekl: „... odhalení tvých nohou a stehen, dokonce i rozkroku – to byla poslední kapka.“
Viditelně uplakaná a rozrušená Marilyn devět měsíců po svatbě veřejně oznámila jejich rozvod s odvoláním na psychické týrání. V dopise napsaném své ženě v době oznámení DiMaggio uvedl: „Miluji tě a chci být s tebou. ... Nic si nepřeji víc než obnovit tvou důvěru ve mne. ... Moje srdce se rozskočilo ještě víc, když jsem tě viděl plakat před všemi těmi lidmi.“
Trvalo ještě několik let, než se usmířili, a mezitím se Monroe v roce 1956 provdala za dramatika Arthura Millera. Tento svazek trval pět let a na jeho konci byla citově křehká Monroe přijata na psychiatrickou kliniku v New Yorku. Byl to DiMaggio, kdo zajistil propuštění své bývalé manželky a odvezl ji do tréninkového kempu Yankeeů na Floridě, kde působil jako trenér, aby si odpočinula.
Ačkoli další jejich manželství nebylo na pořadu dne, zůstali dobrými přáteli, i když Monroe bojovala se závislostí, depresemi a úzkostmi. Zemřela 4. srpna 1962 na předávkování barbituráty ve svém domě v Los Angeles.
Zdrcený DiMaggio si vyžádal její tělo a uspořádal pohřeb, na který se nedostavila hollywoodská smetánka ani členové rodiny Kennedyů včetně tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, s nímž měla Monroe údajně poměr. DiMaggio nikdy neodpustil příteli Franku Sinatrovi, že ji seznámil s Kennedyovými.
Stále oddaný DiMaggio se nikdy znovu neoženil a během svého života o Monroe mluvil jen zřídka. Po dvacet let organizoval třikrát týdně doručování růží na její hrob.
„Půjdu do hrobu s lítostí a obviňováním sebe sama za to, co se jí stalo,“ vyznává se DiMaggio v knize Dinner With DiMaggio. „Sinatra mi později řekl, že Marilyn mě stejně milovala až do konce.“
Svou osudovou lásku přežil o víc než šestatřicet let. Zemřel po krátkém boji s rakovinou plic 8. března 1999.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…
Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…
Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…
Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
V říjnu 2019 se Jimmy Carter a jeho manželka Rosalynn stali manželským prezidentským párem s…
Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…
Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…