Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza
Flickr
Inspirace / Slavné páry

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

datum: 16. 6. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho manželky Galy toto tvrzení jen potvrzuje.

Manželská trojka

Jejich milostný příběh začal v roce 1929. Hvězda talentovaného a extravagantního umělce zazářila po celém světě poté, co spojil svůj život s Galou. Trochu vypočítavá žena dokázala správně nasměrovat energii svého muže. Jen díky ní se z něj stal jeden z nejslavnějších umělců 20. století.

Než se potkali, inteligentní rodačka z ruské Kazaně měla za sebou docela bouřlivý život. Jelena Ivanovna Djakonová se narodila 7. září 1894 do intelektuálně zaměřené rodiny. Když ji v roce 1912 rodiče poslali do švýcarského sanatoria, kde se léčila tuberkulóza, setkala se tam se stejně starým Paulem Éluardem. Budoucí slavný básník se do dívky okamžitě zamiloval. Právě on pro ni vymyslel jméno, které používala do konce svého života – Gala.

Během první světové války Gala odjela za Paulem do Paříže. V roce 1917 se vzali a o rok později se narodila jejich dcera Cécilie. Gala neměla k dceři žádný vztah, naprosto ji ignorovala a údajně i týrala. Vůbec jí nevadilo, že si ji k sobě vzali Paulovi rodiče a že ji viděla tak jednou či dvakrát do roka.


Frida Kahlo (†47): Mexická čarodějka

Paul svou ženu přivedl mezi své umělecké přátele. Mezi Galou a německým malířem a sochařem Maxem Ernstem to brzy začalo jiskřit. Konvencemi nespoutaní mladí lidé spolu začali žít dohromady i s Paulem. Několik let tato trojice sdílela společnou ložnici a nijak toto netradiční soužití neskrývali.

Zlom v životě Galy nastal, když spolu s Paulem navštívili vycházející malířskou hvězdu Salvadora Dalího v jeho vile v Cadaqués. Když mladý Španěl uviděl manželku svého přítele, uvědomil si, že potkal ženu svých snů. Předtím totiž často vyprávěl, jak k němu ve snu příchází tajemná Ruska a sděluje mu své umělecké nápady!

Od malička chce být malířem

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904 v katalánském městě Figueres. Přesně devět měsíců předtím zemřel jeho starší bratr – také Salvador. Myšlenka na mrtvého bratra budoucího malíře stále pronásledovala a často maloval jeho portréty.

Velkou ranou pro mladého chlapce byla smrt matky, to mu bylo teprve 16 let. Felipa totiž měla pochopení pro synovo umělecké úsilí. Otec Salvador byl trochu svérázný místní notář, který nenáviděl církev, podporoval snahy Katalánska na samostatnost a pro syna si představoval „normální“ povolání. Přesto mu však umožnil studovat výtvarnou akademii v Madridu. Už tehdy na sebe mladík kromě nesporného talentu upozornil výstředním oblékáním.  

V dubnu 1926 podnikl první cestu do Paříže, kde se setkal Pablem Picassem.


5 obrazů ze života Pabla Picassa (†91), milovníka umění a žen

Ovlivněný četbou Freuda vnášel do své práce stále sugestivní sexuální obrazy a symboliku. Paradoxně přitom v tomto věku ještě neměl žádnou sexuální zkušenost – tu získal až s Galou!

Přestože byla Gala o deset let starší, pro mladého Španěla to nebyla žádná překážka. Okamžitě se zamiloval. Nebyla přitom žádná zvláštní krasavice, ale měla velké charisma a vyzařovala z ní smyslnost.

Jí se však mladík nejdřív vůbec nelíbil. Malíř s ní konečně přišel o panictví a Gala se pár měsíců nedokázala rozhodnout, jestli zůstane s manželem, nebo s mladým milencem. Dalí zvítězil. Galu si vzal během civilního obřadu roku 1932, o šestadvacet let později si to zopakovali i v kostele. Ze synovy partnerky rozhodně nebyl nadšený otec Dalí. Dokonce ho vydědil. To už ale malíř začínal docela dobře vydělávat.

Smyslná a živočišná Gala

Gala byla víc než jen jeho múzou a modelkou. Byla jeho inspirací i spolupracovnicí. S ní probíral své náměty a ona mu poskytovala rady, nápady a povzbuzení. Bez své Galy by Dalí rozhodně nebyl slavnou surrealistickou ikonou.

Manželství tohoto kreativního tandemu bylo poznamenáno různými skandály. Gala proslula milostnými avantýrami. Stále udržovala poměr s bývalým manželem. Měla mnoho výrazně mladších milenců, dokonce prý si jejich lásku ve starším věku kupovala. Známý je případ drogově závislého Williama Rotkeina, kterého doslova sebrala z newyorské ulice. Jí bylo tehdy osmašedestát, jemu dvaadvacet. Několik měsíců si ho vydržovala. Když ji přestal zajímat, koupila mu letenku zpátky do New Yorku a tím to pro ni skončilo.


Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Posledních deset let žili manželé prakticky odděleně, Gala dala přednost zámku Púbol v Gironě. Byl to sice dárek od manžela, ale ten ji směl navštěvovat jen po předchozím písemném souhlasu!

Ke konci života byla Gala dost nemocná a trpěla stařeckou demencí. Zemřela 10. června 1982 a je pochována v kryptě svého zámku Púbol.

Salvador Dalí ji přežil o sedm let. Sužovaly ho silné deprese, byl závislý na opiátech a projevovaly se u něj příznaky Parkinsonovy choroby. Zemřel na srdeční selhání 23. ledna 1989. Pohřben je v rodném Figueres, v kryptě Teatro Museo.

Zřejmě se tito svérázní a excentričtí manželé za života užili tolik, že spolu po smrti už nechtěli mít nic společného.


Náš tip

Španělsko, 1929. Gala doprovází svého manžela, básníka Paula Éluarda, do rybářské vesnice Cadaqués, kde se náhodně seznámí s o deset let mladším malířem Salvadorem Dalím. Fascinuje ji jeho osobnost a dvorné chování. Postupně ji otevírá pohled do svého zcela odlišného světa - a má oči jen pro ni. Rodící se láska mezi nimi však nezůstane bez povšimnutí a Paul postaví Galu před rozhodnutí. S těžkým srdcem se rozhodne vrátit se s ním a jejich dcerou do Paříže, na Salvadora však nemůže zapomenout. Knihu nakladatelství vydává Ikar, koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zdroj informací: Biography.com.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 7. 2024 0:05

Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 12. 2023 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2023 0:05

V říjnu 2019 se Jimmy Carter a jeho manželka Rosalynn stali manželským prezidentským párem s…

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 11. 2023 0:05

Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2023 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-