Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tvůrce Simpsonových Matt Groening se inspiroval vlastní rodinou
Wikimedia Commnons
Inspirace / Retro

Tvůrce Simpsonových Matt Groening se inspiroval vlastní rodinou

datum: 5. 5. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Karikaturista Matt Groening, který je mj. tvůrcem úspěšného animovaného seriálu Simpsonovi, pojmenoval kreslenou rodinu po svých vlastních sourozencích a rodičích. Jen on sám se neobjevuje jako Matt, ale Bart.

Výtvarník Matt Groening se narodil v roce 1954 v Portlandu ve státě Oregon a jeho dětství bylo v mnoha ohledech idylické. Vyrůstal vedle staré portlandské zoologické zahrady, která se po svém znovuotevření na novém místě v roce 1959 stala pro Groeninga a jeho přátele zázračnou zemí s opuštěnými výběhy zvířat.

Táta Homer ho podporoval

Také si užíval šťastného domácího života, s tátou Homerem, mámou Margaret a čtyřmi sourozenci včetně mladších sester Lisy a Maggie. Byl to právě Homer, kreslíř a filmař, který svého nadaného syna všestranně podporoval.

Chapcovy výtvarné ambice však nechápali jeho učitelé, kteří jeho „čmáranice“ trhali a nutili za trest psát: „Ve třídě musím být zticha“.


9 zajímavostí o filmu Sám doma

Jako třeťák se přihlásil do soutěže krátkých povídek, které měly dále rozvinout myšlenku, že dítě přijde na půdu, udeří se do hlavy a pak ví, čím se chce stát, až vyroste. V Groeningově verzi chlapec na následky úrazu hlavy zemře a každý Halloween se vrací jako duch. Tento Mattův kapku morbidní příběh se překvapivě stal vítěznou prací.

Chtěl být spisovatelem

Na liberální Evergreen State College v Olympii ve státě Washingtononu se stal redaktorem školních novin a s chutí si utahoval z kampusu.

Po ukončení studia v roce 1977 se Groening vydal do Los Angeles s myšlenkou na spisovatelskou kariéru. Vymýšlel slogany pro horory, ale aby si vydělal na živobytí, vystřídal řadu zaměstnání, byl řidič, myč nádobí a prodavač v obchodě s hudebními nosiči.

Drsné začátky mu poskytly nekonečné množství podnětů pro komiks s názvem Life in Hell (Život v pekle), v němž vystupuje antropomorfní králík Binky.

Vymýšlel si falešné koncerty

První komiks publikoval v roce 1978 v časopise Wet. V tomtéž roce Matt začal pracovat pro alternativní týdeník L.A. Reader, kde zastával různé funkce od reportéra přes vedoucího distribuce, po hudebního kritika. Když se na jaře 1980 v novinách poprvé objevil Life in Hell, jeho činnost v redakci se rozšířila o práci karikaturisty.

Groeningova kariéra dostala nový impuls na začátku 80. let, kdy L.A. Reader najal obchodní ředitelku Deborah Caplan, která si všimla, že komiksy Life in Hell jsou „hlavním prodejním artiklem“ novin. Poté, co spolu začali chodit, založila firmu na propagaci díla svého budoucího manžela, vyjednala smlouvy s vydavateli a zařídila vydání knihy v nakladatelství Pantheon.

Když vedení redakce přišlo na to, že Groening píše recenze kapel na základě jejich reklamních fotografií a že si dokonce vymýšlel falešné koncerty, o kterých psal, byl v roce 1986 byl propuštěn.

Nabídka snů

Naštěstí už se v té době pomalu rozjížděla jeho kariéra karikaturisty – a to především díky obchodně zdatné Deborah, se kterou se oženil. Navíc dostal nabídku, která navždy změnila jeho život.

V roce 1987 se na Groeninga obrátili producenti komediálního pořadu The Tracey Ullman Show, aby vytvořil krátké animované komiksy, které by se vysílaly mezi skeči. Groening rychle vytvořil novou kreslenou rodinku pojmenovanou po svých sourozencích a rodičích, i když s „Bartem“ místo postavičky pojmenované po něm samém.

Přicházejí Simpsonovi

První verze Simpsonových byla primitivní, neandrtálskou verzí rodiny, která se později stala v popkultuře všudypřítomnou; Bart i Líza byli potížisté a Homer byl jen stěží ovladatelný kotel vzteku. Krátké klipy se však staly hitem mezi fanoušky a producenti začali zkoumat možnost samostatného seriálu, protože show Tracy Ullman ztrácela sledovanost.

První díl Simpsonových byl odvysílán 17. prosince 1989. Scénář napsal Sam Simon, producentem byl James Brooks. Groeningovy nápady se prolínají nejen do vizuální podoby postav, podle jeho rodného města Portlandu jsou pojmenované i ulice.

Od jeho debutu 17. prosince 1989 bylo odvysíláno více než 700 dílů pořadu. Jde o nejdéle vysílaný americký animovaný seriál, nejdéle vysílaný americký sitcom a nejdéle vysílaný americký televizní seriál v hlavním vysílacím čase. Celovečerní film The Simpsons Movie byl uveden do kin po celém světě 27. července 2007 a vydělal více než 527 milionů dolarů. Série také zplodila řadu komiksových sérií, videoher a knih.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2024 0:05

Škola ho moc nebavila, studium strojního inženýrští nedokončil. Odvážný mladík v pouhých…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2024 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Bohuslava Kecková (†57): První Češka s lékařským titulem

Bohuslava Kecková (†57): První Češka s lékařským titulem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 1. 2024 0:05

První ženou, která na Univerzitě Karlově obdržela titul doktorky medicíny, byla v roce 1902 Anna…

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 1. 2024 7:00

Nejprve si vybudoval pověst vynikajícího malíře-portrétisty. Ve čtyřiceti letech se Samuel Morse…

Al Capone: Život a odkaz mafiánského bosse 20. let

Al Capone: Život a odkaz mafiánského bosse 20. let

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 1. 2024 0:05

Byl jedním z nejznámějších amerických gangsterů, který se proslavil tím, že ve dvacátých letech 20.…

Elizabeth Cady Stanton: Ze svatebního slibu bojovnice za ženská práva muselo být vypuštěno, že má poslouchat svého muže

Elizabeth Cady Stanton: Ze svatebního slibu bojovnice za ženská práva muselo být vypuštěno, že má poslouchat svého muže

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 1. 2024 0:05

Její jméno je pro většinu lidí u nás neznámé. Elizabeth Cady Stanton celý život bojovala za…

Guccio Gucci (†71): Světově proslulý módní návrhář začínal jako umývač nádobí

Guccio Gucci (†71): Světově proslulý módní návrhář začínal jako umývač nádobí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 1. 2024 0:05

Zakladatel jedné z dnes nejžádanějších módních značek Guccio Gucci dokázal skvěle propojit…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-