Jako třeťák se přihlásil do soutěže krátkých povídek, které měly dále rozvinout myšlenku, že dítě přijde na půdu, udeří se do hlavy a pak ví, čím se chce stát, až vyroste. V Groeningově verzi chlapec na následky úrazu hlavy zemře a každý Halloween se vrací jako duch. Tento Mattův kapku morbidní příběh se překvapivě stal vítěznou prací.
Na liberální Evergreen State College v Olympii ve státě Washingtononu se stal redaktorem školních novin a s chutí si utahoval z kampusu.
Po ukončení studia v roce 1977 se Groening vydal do Los Angeles s myšlenkou na spisovatelskou kariéru. Vymýšlel slogany pro horory, ale aby si vydělal na živobytí, vystřídal řadu zaměstnání, byl řidič, myč nádobí a prodavač v obchodě s hudebními nosiči.
Drsné začátky mu poskytly nekonečné množství podnětů pro komiks s názvem Life in Hell (Život v pekle), v němž vystupuje antropomorfní králík Binky.
První komiks publikoval v roce 1978 v časopise Wet. V tomtéž roce Matt začal pracovat pro alternativní týdeník L.A. Reader, kde zastával různé funkce od reportéra přes vedoucího distribuce, po hudebního kritika. Když se na jaře 1980 v novinách poprvé objevil Life in Hell, jeho činnost v redakci se rozšířila o práci karikaturisty.
Groeningova kariéra dostala nový impuls na začátku 80. let, kdy L.A. Reader najal obchodní ředitelku Deborah Caplan, která si všimla, že komiksy Life in Hell jsou „hlavním prodejním artiklem“ novin. Poté, co spolu začali chodit, založila firmu na propagaci díla svého budoucího manžela, vyjednala smlouvy s vydavateli a zařídila vydání knihy v nakladatelství Pantheon.
Když vedení redakce přišlo na to, že Groening píše recenze kapel na základě jejich reklamních fotografií a že si dokonce vymýšlel falešné koncerty, o kterých psal, byl v roce 1986 byl propuštěn.
Naštěstí už se v té době pomalu rozjížděla jeho kariéra karikaturisty – a to především díky obchodně zdatné Deborah, se kterou se oženil. Navíc dostal nabídku, která navždy změnila jeho život.
V roce 1987 se na Groeninga obrátili producenti komediálního pořadu The Tracey Ullman Show, aby vytvořil krátké animované komiksy, které by se vysílaly mezi skeči. Groening rychle vytvořil novou kreslenou rodinku pojmenovanou po svých sourozencích a rodičích, i když s „Bartem“ místo postavičky pojmenované po něm samém.
První verze Simpsonových byla primitivní, neandrtálskou verzí rodiny, která se později stala v popkultuře všudypřítomnou; Bart i Líza byli potížisté a Homer byl jen stěží ovladatelný kotel vzteku. Krátké klipy se však staly hitem mezi fanoušky a producenti začali zkoumat možnost samostatného seriálu, protože show Tracy Ullman ztrácela sledovanost.
První díl Simpsonových byl odvysílán 17. prosince 1989. Scénář napsal Sam Simon, producentem byl James Brooks. Groeningovy nápady se prolínají nejen do vizuální podoby postav, podle jeho rodného města Portlandu jsou pojmenované i ulice.
Od jeho debutu 17. prosince 1989 bylo odvysíláno více než 700 dílů pořadu. Jde o nejdéle vysílaný americký animovaný seriál, nejdéle vysílaný americký sitcom a nejdéle vysílaný americký televizní seriál v hlavním vysílacím čase. Celovečerní film The Simpsons Movie byl uveden do kin po celém světě 27. července 2007 a vydělal více než 527 milionů dolarů. Série také zplodila řadu komiksových sérií, videoher a knih.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?
O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…
Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…
Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
V roce 1955 dokončil vývoj první úspěšné vakcíny proti dětské obrně. Jonas Salk svůj vynález nikdy…
Komentáře