Národní institut byl první školou svého druhu, kterou založil Valentin Haüy za účelem vzdělávání nevidomých studentů. Ve škole se Louis naučil akademické i odborné dovednosti.
Setkal se také s Charlesem Barbierem, který, když sloužil ve francouzské armádě, vynalezl kód, který používal různé kombinace 12 vyvýšených bodů k reprezentaci různých zvuků. Barbier nazval systém sonografie. Ti, kteří neviděli, by tečky dekódovali dotykem. Jeho účelem bylo, aby vojáci v noci tiše komunikovali, ale protože jako vojenský nástroj neuspěl, Barbier si myslel, že systém by mohl být užitečný pro nevidomé jedince.
Braille ve svých patnácti letech, v roce 1824, zmíněné písmo upravil a zdokonalil. Publikoval Metodu psaní slov, hudby a prostých písní pomocí teček pro použití nevidomými a upravených pro ně.
V 19 letech se stal učitelem v Národním ústavu pro nevidomou mládež. V roce 1829 Louis Braille vydal svou první knihu pro nevidomé a v roce 1837 zdokonalil psaní přidáním znamének pro zápis matematických symbolů, tedy Nemeth Braille, a hudby, s názvem Braille music code. Braillovo písmo se začalo celosvětově využívat v roce 1932.
V roce 1837 vydal první knihu v Braillově písmu. Braillův systém se však v ústavu ukázal jako kontroverzní. Ředitel školy Alexandre François-René Pignier podporoval používání Braillova písma, ale Pierre-Armand Dufau to zakázal, když se stal ředitelem školy v roce 1840.
Nicméně v roce 1850 tuberkulóza přinutila Louise Brailla odejít ze školy.
Existují však různé normy i určité způsoby psaní Braillova písma. Například v každé zemi je trochu jiný jeho princip i forma. Braillovo písmo se od sebe totiž v jednotlivých jazykových verzích liší. Slovenská sada se od té české odlišuje v sedmi znacích.
Dříve byli nevidomí lidé izolovaní, schovávali se doma a kvůli svému handicapu trpěli. Ale díky vyučování tohoto speciálního druhu písma se často začleňují do běžného způsobu života, studují na středních i vysokých školách. Často se věnují běžnému zaměstnání.
Louis Braille zemřel na tuberkulózu 6. ledna 1852 v Paříži ve Francii ve věku 43 let.
Zdroje informací: biography.com a idobryden.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…