
Florence Nightingale (†90): „Dáma s lampou“, která položila základy moderního ošetřovatelství
Přestože se narodila do velice vážené a bohaté aristokratické rodiny, jako dívka měla v tehdejší době omezené možnosti rozvíjet se. Posláním ženy bylo vdát se a starat se o manžela a děti. Florence měla mnohem vyšší ambice – pomáhat lidem.
Mezi nemocnými
Frances a William Nightingalovi žili několik let po svatbě v Itálii. Tam se jim ve Florencii 12. května 1820 narodila dcera Florence. Když se pak rodina vrátila do rodné Británie, trávila Florence hodně času s otcem, který ji i její sourozence učil základy matematiky, historie, dějepisu a filozofie a také cizí jazyky. Učení Florence moc bavilo stejně jako toulat se v přírodě a číst si.
Ráda se také starala o domácí mazlíčky – kočky a kanáry. Zásadním se pro ni stala péče o zraněného psa pastýře Rogera, který žil v sousedství. Docházela za ním každý den a dokázala ho dostat z těžkých zranění. Tehdy pochopila, že chce zmírňovat utrpení nemocných – a to lidí i zvířat. Už v šestnácti letech navštěvovala nemocné lidi v okolí a snažila se jim pomáhat. Logické se tak zdálo její rozhodnutí stát se ošetřovatelkou.
Nechtěla žít jako ostatní dívky
Rodiče však rozhodně nebyli nadšeni a doufali, že jde jen o mladický nápad, který časem zmizí. Ani otec, který měl „Flo“ ze všech děti nejraději a byli si blízcí, její touhu nesdílel. Vždyť před Florance přece podle nich byly důležitější úkoly – první ples a návštěvy společenských akcí, kde se dozajista potká s budoucím ženichem.
Atraktivní a inteligentní Florence o nápadníky nouzi neměla. V 17 letech se zasnoubila s pro rodinu „vhodným“ mužem, o 11 let starším Richardem Moncktonem Milnesem. Do manželství se jí ale moc nechtělo, chtěla pracovat a být užitečná. K údivu svého snoubence i rodičů získala povolení dělat ošetřovatelku v nemocnici v Salisbury. Pro její okolí to byl šok.
Měla ráda společnost chytrých mužů
V Anglii 19. století to znamenalo strávit celé dny u postele pacientů po úrazech nebo s horečkou. Obvykle to byla práce pro lidi s chudších vrstev, žebračky nebo prostitutky, které ztratily klienty. Základní medicínské znalosti i základy hygieny jim většinou byly cizí.
Obecně odmítala společnost žen a přátelila se s chytrými muži. Protože neměla problém s penězi, mohla si dovolit cestovat. Na jedné ze svých cest do Říma se potkala s manželi Elisabeth a Sidneyem Herbertovými, kteří byli na svatební cestě. To bylo pro její další profesní život velice důležité setkání. Hrabě Sidney Herbert byl už v té době poslancem Dolní sněmovny a později se stal ministrem války.
Herbert se mj. intenzivně zabýval charitou a do svých projektů zapojil i Florence. Zatímco Florence se vrhla do práce, Milnesovi začala pomalu docházet trpělivost. Jejich zasnoubení bylo zrušeno po sedmi letech. Florence to nevadilo a krátce poté odmítla i žádost o ruku od rodinného lékaře Archibalda Snowfielda. Roku 1849 odjela „na zkušenou“ do nemocnice v německém Kaiserswerthu (součást Düsseldorfu).
„Dáma s lampou“ v akci
Herbert už jako ministr války požádal Florence, aby dala dohromady skupinu ošetřovatelek, které odjely na frontu krymské války. Britští vojáci tam umírali v nemocnicích kvůli nedostatečné péči. V roce 1854 dorazilo 38 žen pod vedením Florence do vojenské nemocnice ve Scutari (Üsküdar) blízko Istanbulu.
Její vedení ženám zpočátku dovolilo jen vařit a spravovat oblečení. Až na příkaz samotného ministra Herberta, kterému si Florence písemně stěžovala, se ošetřovatelky mohly konečně starat o pacienty. Florance kontrolovala především hygienu, větrala, přemisťovala částečně vyléčené vojáky na jiné pokoje, aby se zabránilo šíření infekčních nemocí – cholery a tyfu. Tehdy také dostala přezdívku „Dáma s lampou“, to když v noci obcházela pacienty s provizorní lucernou v ruce.
Během roku klesla úmrtnost v nemocnici ze 45 na pouhá 2 procenta!
Její odkaz žije dál
Po návratu do Británie se zotavovala z mrtvice, kterou prodělala a která ji na dlouhý čas upoutala na invalidní vozík. V té době začala psát odborné knihy o výuce ošetřovatelství a stála u zrodu první britské školy pro ošetřovatelky (1860), která nesla její jméno a kterou vedla. Celkem vydala kolem dvou set většinou odborných knih. Ty ještě řadu desítek let zůstávaly hlavními učebními texty pro studentky ošetřovatelství.
„Každý, kdo má to štěstí a smí přinášet pomoc a dobro, měl by pochopit, že se mu tím dostává velké milosti.“
Věřila, že posláním zdravotních sester je starat se o nemocné nejen fyzicky, ale také duchovně: například jim pomáhat v korespondenci s příbuznými. Zdůraznovala odlišnost lékařské profese od ošetřovatelské, která podle ní potřebuje také specifické znalosti. Zabývala se prevencí a díky své lásce k matematice se stala průkopnicí vizuálních prezentací se statistickými grafy.
Tato pozoruhodná žena a nositelka mnoha vysokých britských vyznamenání se dožila úctyhodných 90 let. To už byla částečně hluchá a ztrácela zrak. Do poslední chvíle však neodmítla nikoho, kdo se s ní chtěl setkat. Dožívala s milovanými kočkami, kterými byla obklopena. 1. srpna 1910 vydechla naposledy. 12. květen, den jejího narození, se od roku 1965 slaví jako Mezinárodní den zdravotních sester.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 3. 2023 0:05Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…

Jak „silonky“ změnily svět
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 3. 2023 0:05Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?

Andrew Carnegie (†83): Muž, jehož jméno nese nejslavnější koncertní sál na světě
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 3. 2023 0:05O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2023 0:05Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…

Mezinárodní den žen: Svátek plný kontroverzí
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 3. 2023 0:05Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…

9 málo známých faktů o Kleopatře
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
Komentáře