Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky
Wikimedia Commons
Inspirace / Retro

Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky

datum: 25. 3. 2024 0:05 autor: Anna Vágnerová
Proslavila ji především výrazná rudá rtěnka, kterou během druhé světové války uvedla na trh, aby ladila s uniformami žen americké armády. Elizabeth Arden podporovala práva žen na sebeurčení a v roce 1912 se dokonce účastnila jednoho z pochodů sufražetek. 15 000 žen se ve jménu solidarity nalíčilo červenou rtěnkou, kterou jim rozdala Elizabeth Arden.

Ošetřovatelkou být nechtěla

Ve svých salónech učila ženy, jak používat make-up a jak sladit líčení. Podařilo se jí dostat dekorativní kosmetiku i mezi ženy střední třídy. Značku Elizabeth Arden měly v oblibě Marilyn Monroe, nebo Jacqueline Kennedy a ve svém kosmetickém kufříku ji údajně má i britská královna Alžběta II.

Farmářská rodina Grahamových v kanadském Ontariu se měla co ohánět. Nejmladší z pěti dětí Florence Nightingale Graham se narodila 31. prosince 1884. Stejně jako spousta jejích vrstevnic dostala jméno po tehdy populární britské průkopnici a zakladatelce ošetřovatelství Florence Nightingale.


 

Marilyn Monroe (†36): 13 obrazů ze života hollywoodské femme fatale

Dívka musela od dětství pomáhat na farmě a na přání rodičů začala studovat ošetřovatelství. Studium financovala bohatá teta ze strany matky.

Ve škole ji zajímala různá pleťová mléka, která se používala k léčbě popálenin, ale rozhodně neviděla v práci zdravotní sestry své životní poslání. Školu nedokončila a vydala se za starším bratrem do New Yorku, kde krátce pracovala ve farmaceutické firmě. Celé hodiny tam trávila v laboratoři a zajímala se o vědecké poznatky péče o pleť.


Florence Nightingale (†90): „Dáma s lampou“, která položila základy moderního ošetřovatelství

Učarovala jí kosmetika

V roce 1908 se jí podařilo získat práci asistentky v kosmetickém salónu Eleanor. O dva roky později už s přítelkyní a obchodní partnerkou Elizabeth Hubbard otevřely kosmetický salón na Páté Avenue. Neshody mezi ženami vedly v roce 1914 k rozpadu firmy.

Tehdy si Florence změnila jméno na Elizabeth – to jí pomohlo ke kontinuitě podnikání, příjmení zvolila Arden podle názvu básně lorda Tennysona Enoch Arden. Salón nazvala Red Door.

Vypravila se ihned na studijní pobyt do Mekky kosmetiky, do Francie. Mladá žena se v kosmetickém podnikání opírala o vědecké poznatky a začala využívat marketing a reklamu. Přinesla tak make-up normálním ženám, protože líčení tváře bylo do té doby spojováno především s prostitutkami.


Carolina Herrera: Módní návrhářka bez vzdělání

Úspěch za úspěchem

Kontakty, které navázala ve Francii, využila k otevření svého prvního evropského salónu právě v Paříži roku 1922. Později její jméno nesly salóny i v jiných zemích Evropy, v Jižní Americe a v Austrálii.

V roce 1934 přeměnila svůj luxusní prázdninový dům v Maine na Beauty Spa, tedy lázeňské a wellness pobyty s cíleným pleťovým a tělovým ošetřením.

Měla nápady, měla obchodní talent a její podnikání jen vzkvétalo a nepřerušila ho ani hospodářská krize přelomu 20. a 30. let.

Dvě manželství, žádné děti

V podnikání se Elizabeth dařilo, ale osobní život šel stranou. Vztah s Thomasem Jenkinsem Lewisem byl podle všeho především obchodní.

Elizabeth se za tohoto bankéře provdala v roce 1918 mimo jiné proto, aby získala americké občanství. Manžela okamžitě zaměstnala jako obchodního manažera firmy, ovšem nedovolila mu vlastnit žádné akcie své společnosti!

Když se v roce 1935 rozvedli, Thomas okamžitě nastoupil u konkurence. Helena Rubinstein mu nabídla pozici generálního ředitele jedné z divizí své firmy.

Ruský šlechtic Michail Jevlonov se stal v roce 1942 Elizabethiným druhým manželem. Vztah vydržel pouze dva roky. Elizabeth se už znovu nevdala. Děti neměla.

Věk do poslední chvíle tajila

Žila jen svým podnikáním. Otevřela více než 100 salónů po celém světě, uvedla na trh před 300 kosmetických výrobků, které udržovaly a podporovaly pověst exkluzivní značky. Svůj byznys rozšířila i do světa módy a spolupracovala s mnoha slavnými návrháři.

Měla jen jednoho koníčka – dostihové koně, kteří byli do té doby doménou mužů. Její plnokrevník Jet dokonce roku 1947 vyhrál Kentucky Derby.

Noblesní dáma, která se vždy oblékala do růžové barvy,  zemřela 18. října 1966 v New Yorku. Teprve tehdy se veřejnost dozvěděla, že jí bylo 84 let. Svůj věk totiž tajila, aby působila dojmem nadčasové krásy…


Zdroj informací: biography.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 3. 2025 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 3. 2025 0:05

Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…

Josef Zwierzina, Salomon Mayer von Rothschild a Ignác Karel Machanek: Tři muži, kteří položili základy slavné české značky

Josef Zwierzina, Salomon Mayer von Rothschild a Ignác Karel Machanek: Tři muži, kteří položili základy slavné české značky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 2. 2025 0:05

Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 2. 2025 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Alžběta Pomořanská: Čtvrtá (a poslední) žena Karla IV. žárlila na svou předchůdkyni

Alžběta Pomořanská: Čtvrtá (a poslední) žena Karla IV. žárlila na svou předchůdkyni

Autor: Hana Whitton, Datum: 19. 2. 2025 0:05

„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…

Mata Hari: Byla slavná špionka opravdu špionkou?

Mata Hari: Byla slavná špionka opravdu špionkou?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 2. 2025 0:05

Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…

Helmut (†87) a Hannelore (†68) Kohlovi: Manželství ukončila sebevražda

Helmut (†87) a Hannelore (†68) Kohlovi: Manželství ukončila sebevražda

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 2. 2025 0:05

Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…

Ellen Wilsonová (†54): Za každým úspěšným mužem hledej ženu

Ellen Wilsonová (†54): Za každým úspěšným mužem hledej ženu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2025 0:05

Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…