Vše, co o Franklinově pokusu s drakem a klíčem víme, pochází ze dvou zdrojů. Prvním je dopis, který Franklin napsal v říjnu 1752 svému příteli Peteru Collinsonovi a který byl zveřejněn v Pennsylvánských novinách.
Druhým je část knihy Josepha Priestleyho Historie a současný stav elektřiny z roku 1767, v níž Priestley líčí, co mu Franklin o experimentu pravděpodobně řekl.
V dopise Franklin napsal, že „experiment se podařil ve Filadelfii“ s použitím draka a klíče, a podrobně popsal, jak by bylo možné experiment zopakovat. Neupřesnil, kdy se pokus uskutečnil.
Někteří vědci později spekulovali, že k experimentu došlo kolem 10. června, ačkoli nikdo ve skutečnosti datum nezná. Jiní se přikláněli k názoru, že k němu došlo později v roce 1752, zatímco jiní zpochybňovali, zda k němu vůbec došlo.
„Epizoda s drakem, tak pevná a zafixovaná v legendě, se ve skutečnosti ukazuje jako nejasná a záhadná,“ napsal Carl Van Doren ve svém životopisu Benjamin Franklin, oceněném Pulitzerovou cenou v roce 1939. Legendární aspekt draka a experimentu s klíčem vedl mnoho lidí k mylnému přesvědčení, že znamenal objev elektřiny.
Elektřina byla známým jevem již v polovině 18. století. Vedly se však debaty o povaze tohoto jevu a Franklin byl jedním ze skupiny filozofů a vědců, kteří teoreticky tvrdili, že blesk je jednou z forem elektřiny.
V březnu 1750 napsal Franklin dopis svému příteli Collinsonovi o svém nápadu na hromosvod. V červenci téhož roku zveřejnil nápad na experiment, při němž se pomocí hromosvodu pokusil zachytit elektrický náboj v Leydenské lahvi, a prokázal tak, že blesk je formou elektřiny.
Franklinovy myšlenky se rozšířily v Evropě a v květnu 1752 dva francouzští vědci – Thomas Dalibard a M. Delor – provedli úspěšnou verzi Franklinova pokusu. Podle Priestleyho Franklin o těchto úspěších v červnu 1752 ještě nevěděl a připravoval se na svůj vlastní pokus s bleskosvodem.
„Dobře věděl, že neúspěšné pokusy ve vědě často provází posměch, proto o zamýšleném experimentu řekl pouze synovi syna, který mu pomáhal draka vztyčit,“ napsal Priestley.
Jak by tedy tento experiment ve skutečnosti vypadal? Ačkoli se jej snažilo zobrazit mnoho umělců, „…většina obrázků a kreseb, které můžete vidět při zobrazování Franklina při tomto experimentu, je nepřesná,“ říká Harold D. Wallace Jr., kurátor oddělení práce a průmyslu ve Smithsonově národním muzeu americké historie.
„Ukazují Franklina stojícího uprostřed pole,“ vysvětluje, „zatímco s největší pravděpodobností byli s Williamem uvnitř nějakého přístřešku, aby na ně nepršelo, kdyby začalo pršet.“
Klíč byl zřejmě zasažen okolním elektrickým nábojem z bouřky. Franklin se klíče dotkl a ucítil náboj, čímž potvrdil, že zachytil nějakou elektřinu z blesku.
Ve stejné době na druhém konci planety, moravský farář Prokop Diviš na faře blízko Znojma také postavil hromosvod – a to zřejmě dříve než Franklin. Proto se také Prokop Diviš považuje za jeho vynálezce.
Benjamin Franklin (17. ledna 1706–17.dubna 1790) byl významný americký státník, diplomat, spisovatel a přírodovědec. ● Pocházel z chudých poměrů a vyučil se knihařem. V Pensylvánii si otevřel tiskárnu. ● Po vynálezu bleskosvodu (nezávisle na něm ho představil i český kněz Prokop Diviš) byl jmenován čestným doktorem mnoha univerzit. ● Podílel se na návrhu americké ústavy a byl uznávaným diplomatem.
Zdroj informací: biography.com, Wikipedia
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…