Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Michael Jordan: 7 faktů o basketbalové legendě
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Michael Jordan: 7 faktů o basketbalové legendě

datum: 14. 2. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Ačkoli už jsou to téměř dvě desítky let, kdy naposledy obul boty Nike na zápase NBA, stále je populární. Jen málo sportovců v historii profesionálního sportu se může rovnat mimořádnému úspěchu Michaela Jordana.

Poté, co v roce 1984 vstoupil do NBA jako urostlý nováček s neuvěřitelnými sportovními schopnostmi, se z Jordana stal nezastavitelný stroj na skórování, několikanásobný šampion a také marketingová ikona, která se kamarádila s králíkem Bugsem a přesvědčila miliony dětí, aby „byly jako Mike“.

  1. Technicky vzato nebyl nikdy vyřazen ze svého středoškolského basketbalového týmu Historka o tom, že byl Jordan vyškrtnut ze svého středoškolského basketbalového týmu, je už dlouho součástí jeho osobního příběhu, ale stejně jako u dospívajícího Jordana visícího na bradlech, aby vyrostl, byla pravda poněkud upravena. Jordan ve skutečnosti nikdy nebyl „vyškrtnut“ z týmu. Jako druhák se snažil dostat do školního týmu Laney High School (stát New York), a místo toho skončil v juniorském týmu. A to hlavně proto, že Laney nutně potřebovala vyšší hráče, takže si místo 170 cm vysokého Jordana vybrala jeho 180 cm vysokého kamaráda Leroye Smithe. Pravdou je, že Jordan tuto domnělou nevýhodu využil jako motivaci k tomu, aby na sobě pracoval a zlepšoval se.
  2. Jeho partnerství se společností Nike se téměř nikdy neuskutečnilo Jordanova dlouholetá profesionální spolupráce se společností Nike se téměř neuskutečnila. Původně chtěl po vstupu do NBA oblékat značku Adidas a dostal také nabídku, aby podpořil mnohem menší značku Spot-Bilt. Společnost Nike se však na nováčka Chicago Bulls vrhla s plnou vervou a nabídla mu tehdy smlouvu na neuvěřitelných 500 tisíc dolarů ročně po dobu pěti let a možnost přizpůsobit si tenisky podle svých představ. Jordan chtěl stále zůstat u své původní volby a vrátil se k Adidasu ještě jednou, ale společnost nebyla v pozici, aby se vyrovnala nabídce Nike. Tak se zrodila spolupráce jako stvořená v marketingovém nebi; Nike uvedla Air Jordans na trh v květnu 1985 a do konce roku tato řada vygenerovala tržby přesahující 100 milionů dolarů.
  3. Získal vysokoškolský titul v oboru kulturní geografie Přestože Jordan opustil univerzitu v Severní Karolíně o rok dříve, aby se mohl věnovat profesionální kariéře, získal v roce 1986 titul z kulturní geografie. Co vlastně člověk v tomto oboru dělá? Jak vysvětlil o mnoho let později, kulturní geografie je úvodem do meteorologie. Což znamená, že pokud by Jordanovi nevyšla jeho oblíbená kariéra smečaře přes dvoumetrové hráče, jeho záložním plánem by bylo stát se meteorologem. To dává značce Air Jordan nový význam, že?
  4. Je vášnivým golfistou Jordanova vášeň pro golf začala v létě 1984, kdy poprvé vešel na golfové hřiště. Snaha o dokonalost vedla k tomu, že se brzy vypracoval na skvělého hráče. 
  5. K rozhodnutí odskočit od basketbalu k baseballu ho inspiroval otec Myšlenka, která stála za Jordanovým překvapivým rozhodnutím opustit v roce 1993 basketbal a věnovat se baseballu, se zrodila už o několik let dříve. Jeho otec James vždy miloval baseball a vzhledem k tomu, že Bo Jackson a Deion Sanders měli jako sportovci dvou sportů úspěchy, napadlo Jamese, že jeho syn by mohl dělat totéž. Když byl James v červenci 1993 zavražděn, Jordan se snažil splnit jeho přání. Jeho manažer Terry Francona tehdy řekl, že Jordan by se mohl dostat do první ligy, kdyby v tom pokračoval.
  6. Miluje hazardní hry Jordan má bohužel sklony k hazardním hrám. Hojně se objevují zprávy o tom, jak skoro pořád naváděl spoluhráče k sázení. Touha neustále zvyšovat sázky ho občas přivedla na vratkou půdu. V roce 1992 byl Jordan předvolán k soudu, aby vypovídal o šeku na 57 000 dolarů, který po víkendu stráveném hraním pokeru a golfu předal podezřelému drogovému dealerovi. Následující rok se stal hrdinou knihy Richarda Esquinase Michael a já: Naše závislost na hazardních hrách... Jordan nikdy nevyfasoval žádný trest spojený s hazardem, ale dlouhá léta se šířila fáma, že jeho roční volno, kdy hrál baseball, bylo důsledkem tajného dočasného vyžazení z NBA.
  7. Díky spolupráci se společností Nike vydělal více než 1 miliardu dolarů V profesionálním basketbalu dosáhl šesti mistrovských titulů, pěti cen pro nejužitečnějšího hráče (MVP) a deseti titulů v bodování. Přesto byl Jordan nejlépe placeným hráčem ligy jen ve dvou z patnácti sezón NBA! Naštěstí díky sponzorským smlouvám se značkami jako Coca-Cola, Gatorade a Hanes nemusel hledat drobné v polštářích. Jako nejvýnosnější se ukázal jeho výše zmíněný kontrakt se společností Nike – v roce 2020 vyšlo najevo, že Jordan vydělal od Nike více než jednu miliardu dolarů. Těžil také ze zhodnocení franšíz NBA poté, co v roce 2010 koupil většinový podíl v týmu NBA Charlotte Bobcats (nyní Hornets). Jordan, který byl dlouho považován za basketbalovou smetánku, nyní nepochybně dostává plat jako král poté, co v roce 2015 pronikl na seznam světových miliardářů časopisu Forbes.

Michael Jordan (* 17. února 1963) je bývalý americký basketbalista, který dovedl tým Chicago Bulls k šesti titulům mistra NBA a pětkrát získal cenu pro nejužitečnějšího hráče. ● Vyrůstal ve Wilmingtonu v Severní Karolíně ve stabilním rodinném prostředí. Jeho matka Delores byla bankovní úřednice, otec James byl pracovník údržby, který se stal manažerem ve společnosti General Electric. ● James byl zavražděn v létě 1993, kdy ho dva mladiství zastřelili v jeho autě při zjevné loupeži, když jel z Charlotte do Wilmingtonu v Severní Karolíně. Jedenáct dní byl pohřešován, než bylo jeho tělo nalezeno v bažině v McCollu v Jižní Karolíně. Mladiství byli později souzeni a odsouzeni za tento zločin a dostali doživotní tresty za vraždu prvního stupně. ● Jordan měl čtyři sourozence: Larryho, Deloris, Roslyn a Jamese Jr. ● V září 1989 se oženil s Juanitou Vanoy, se kterou má dva syny (Jeffrey Michael a Marcus James) a dceru (Jasmine). Pár se rozvedl roku 2006, kdy Juanita získala vyrovnání v hodnotě 168 milionů amerických dolarů. ● Byl blízkým přítelem zpěváka Michaela Jacksona.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 7. 2024 0:05

Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 7. 2024 0:05

Lékaři při pitvě těla Elvise Presleyho objevili šestnáct druhů léků! Oficiální příčinou smrti byl…

Marlene Dietrich (†90): Modrý anděl, který pletl hlavy mužům i ženám

Marlene Dietrich (†90): Modrý anděl, který pletl hlavy mužům i ženám

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 7. 2024 0:05

Měla tisíce šatů, stovky milenců (a milenek) a byl po ní pojmenován jeden asteroid. Hollywoodská…

7 osudových mužů Jennifer Lopez

7 osudových mužů Jennifer Lopez

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 7. 2024 0:05

Jennifer Lopez, tanečnice, zpěvačka a herečka známá například z filmu Krásná pokojská, je ve své…

John Kennedy Jr. (†38): Čtvrt století od tragického úmrtí amerického „korunního prince“

John Kennedy Jr. (†38): Čtvrt století od tragického úmrtí amerického „korunního prince“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 7. 2024 0:05

Smrt Johna Fitzgeralda Kennedyho Jr., John-Johna, jak se mu říkalo, vyvolala u Američanů stejné…

9 faktů o královně Boudice

9 faktů o královně Boudice

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 16. 7. 2024 0:05

V letech 60-61 n. l. vedla nejslavnější keltská královna krvavou vzpouru proti Římu, odhodlaná…

Ivana Trumpová (†73): 11 zajímavostí o chytré a pracovité blondýně ze Zlína, která se nedokázala smířit se stárnutím

Ivana Trumpová (†73): 11 zajímavostí o chytré a pracovité blondýně ze Zlína, která se nedokázala smířit se stárnutím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 7. 2024 0:05

14. července uplynou dva roky od náhlého úmrtí Ivany Trumpové. Novináři si na ní většinou smlsli…

Thomas Alva Edison (†84): Muž, který rozsvítil zeměkouli

Thomas Alva Edison (†84): Muž, který rozsvítil zeměkouli

Autor: Matěj Vavřina, Datum: 10. 7. 2024 0:05

Stál za spoustou technických vynálezů, které změnily svět. Nejvíc se hovoří o žárovce. Thomas Alva…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-