Dětství i mládí Louis de Funèse se neslo ve znamení chudoby. Nějakou dobu dokonce strávil v útulku, kam ho matka musela na čas umístit, protože byla zcela bez peněz. Ve škole na sebe Louis rozhodně neupozorňoval skvělými výsledky, ale hrou na klavír a šaškovstvím. Malý, v dospělosti jen 164 cm vysoký muž, tak šaškováním unikl šikaně. Právě tehdy si uvědomil, že smích je jeho triumfem a rozhodl se vydělávat si rozesmíváním lidí.
Ještě ale před ním byla dlouhá cesta. Učil se kožešníkem, fotografem, technickým kreslířem, aranžérem… nic z toho však nedokončil a vydělával si na živobytí jako poslíček. Jenže pak se teprve jako dvaadvacetiletý oženil s o rok mladší Germaine Carroyer, na svět přišel syn Daniel (1937) a bylo třeba se najednou postarat o tři lidi. Louis využil toho, že docela dobře hrál na klavír a vystupoval jako klavírista v různých pařížských barech. Teprve počátkem čtyřicátých let získal stále angažmá v baru Horizont s pravidelným měsíčním platem.
Jednoho dne vešla do baru nenápadná dívka v šatech, které pamatovaly lepší časy. Jeanne-Augustine Barthélemy de Maupassant byla z rodiny slavného spisovatele a z původně zámožné šlechtické rodiny. Peněz však taky moc neměla. Louis byl sice ještě ženatý, ale Germaine si dávno našla jiného muže a rozvod byl na spadnutí. Úředně se rozešli v roce 1942.
Louis hned po rozvodu požádal Jeanne o ruku. Ta měla podmínku: vezme si ho jen v případě, že naprosto přeruší kontakt se synem Danielem! I pozdější Funèsovi fanoušci tak dlouho netušili o jeho existenci.
V baru Horizont si Louis všiml, že lidé reagují na jeho grimasy a že se smějí. Vrátil se k dávnému snu z dětství a rozhodl se zkusit štěstí jako herec. Jeanne ho v tom maximálně podporovala a věřila, že se prosadí. Louisovi už bylo třicet let, když se zapsal do hereckých kurzů Reného Simona, které patřily mezi ty nejznámější a nejnavštěvovanější ve Francii.
Na otázku, jak se stát dobrým komikem, Louis de Funès odpověděl: „Nesnažte se lidi rozesmát!“
Postupně pak začal vystupovat v divadle a pak ho objevil film, to už mu bylo přes 40 let, sláva přišla s filmy o četnících ze Saint-Tropéz. Se slávou přišly i peníze, s Jeanne se přestěhovali do zámku v Clermont, spoustu peněz posílal Louis na charitu. Nikdy totiž nezapomněl na těžké dětství a mládí.
S Jeanne přes prvotní zděšení její rodiny nad rozvedeným klavíristou prožil krásných čtyřicet let! Měli spolu dva syny, lékaře Patricka (1944) a Oliviera (1949). Olivier nejprve zkusil i hereckou kariéru a se svým otcem několikrát stál před filmovou kamerou, pak se stal pilotem dopravních letadel.
Louis de Funès by slavný, měl krásné manželství a spokojenou rodinu, v nitru ale těžce nesl odloučení od prvorozeného syna. I když Jeanne slíbil, že s ním nebude v kontaktu, tajně ho navštěvoval. V důležitých okamžicích jeho života – svatba, narození dětí – byl s ním. Daniel pracoval celý život jako grafik, s manželkou Chantal vychoval dva syny.
„Jsem dobrý manžel, ale mívám deprese. Někdy i za jasného dne vidím, jak se na mě valí mraky.“
Velké pracovní vypětí si vybralo svou daň a v roce 1975 herec prodělal svůj první infarkt. Měl se šetřit, ale už si neuměl představit svůj život bez filmu. Proto roku 1982 kývl na hlavní roli ve filmu Četník a četnice. Když natáčení skončilo, vrátil se na svůj zámek a věnoval se novému koníčku – pěstování růží. Pak onemocněl chřipkou a oslabený organismus musel bojovat s druhým infarktem. Ten se mu stal osudným. Zemřel 27. ledna 1983.
O tom, že jeho otec zemřel, se nejstarší syn Daniel dozvěděl z médií. Jeanne ho na pohřeb nepozvala a on tam na doporučení své matky nešel. Na jeho hrob ale pak chodil často.
Daniel umřel na infart v roce 2017 a jeho pohřeb se konal v den, kdy uplynulo přesně 34 let od otcovy smrti.
Zdroje informací: biography.com, Wikipedia
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Už v dětství se budoucí výrobce dostupných aut pro všechny Henry Ford snažil zjednodušit i obyčejné…
Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…
Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…
Na Staré Bělidlo přijíždí babička. Milá, laskavá a moudrá stařenka přesvědčivě ztvárněná Terezií…
Život šarmantní Francouzky byl jako na houpačce. Zažila úspěch, slávu, ale taky propad až na samé…
Říká se, že Shakespearovy knihy jsou nejcitovanějšími literárními díly hned po bibli. Aby ne, když…
Nikdo nezměnil geografii tohoto světa tolik jako mořeplavec James Cook. V druhé polovině 18.…
Osud této ženy je tak úžasný, že jeho převedení na filmové plátno by působilo nepravděpodobně. Po…