Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jean Gabin (†72): Hercem proti své vůli
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Jean Gabin (†72): Hercem proti své vůli

datum: 13. 1. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Zatímco v životopise mnoha herců se setkáváme s tím, že si svou cestu k divadlu a filmu prošlapali navzdory nepřející rodině, u Jeana Gabina, nejslavnějšího filmového komisaře Maigreta, tomu bylo přesně naopak. Raději pracoval jako dělník na železnici, než by následoval předurčenou dráhu, do které ho nutili jeho rodiče – kabaretní umělci.

Syn kabaretních umělců

Byl tichý a rezervovaný jako jeho postavy, vyhýbal se rozhovorům a nechtěl za svého života vydat paměti. Jako správný Francouz miloval dobré jídlo, rád trávil volný čas v přírodě a uměl se radovat z maličkostí.

Jeho otec Ferdinand Joseph Moncordé utekl z domova k divadlu. Pod pseudonymem Gabin vystupoval v kabaretu, kde si našel manželku Madeleine Hélène Petit. Pár měl celkem sedm dětí, jako poslední se 17. května 1904 v Paříži narodil Jean. Prvních deset let svého života strávil na venkově, kde se o něj starala nejstarší sestra Madeleine. Když mu bylo 14 let, zemřela matka.


Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Otec poznal, že nejmladší syn má herecký talent, a snažil se ho získat pro divadelní kariéru. Možná byl moc urputný, protože Jean se zalekl a prohlásil, že je lepší tahat pytle s uhlím, než se pitvořit na jevišti! Škole se mladík také moc nevěnoval, tak skončil jako pomocný dělník na dráze, pak ve slévárně. Pracoval jako skladník i prodejce novin, byl také kurýrem pařížské energetické společnosti

Osudu neutekl

V 18 letech si mladý muž uvědomil, že fyzická práce je sice ušlechtilá, ale trochu únavná. Nakonec ne sice radostně, ale přece jen dal na doporučení otce a ucházel se o místo v souboru pařížského divadla Folies-Bergère. Tady začal jako komparzista, postupně přicházely větší role a vystupoval také v nejznámějším pařížském kabaretu Mouline Rouge.

Film ho objevil v roce 1928, kdy si zahrál ve dvou krátkých němých groteskách. Skutečným filmovým debutem byl pak film Chancun sa Chance v roce 1930, ale věhlas mu přinesla role gangstera ve snímku Pépé le Moko, který roku 1937 natočil Juliene Duvivier.

Miloval film

Mladý herec zjistil, že filmová kamera je mu příjemnější než divadelní prkna, protože se nemusí učit dlouhé texty. A před kamerou netrpí trémou jako na jevišti.

„Skutečný muž, který je skoupý na slovo, spolehlivý ve své mlčenlivosti. Nedává najevo žádné slabosti. Vedle něj se každá žena cítí chráněna před celým světem,“ tak dodnes charakterizují Francouzky Jeana Gabina.

Zrodila se filmová hvězda, o kterou začali mít zájem i hollywoodští producenti. Nakonec do Ameriky prchl před postupujícím fašismem. Sice tam natáčel, ale nerad poslouchal a měl problémy s autoritami. V roce 1943 se přidal jako dobrovolník k francouzským osvobozeneckým silám pod vedením Charlese de Gaulla a bojoval v severní Africe, účastnil se i invaze v Normandii a podílel se na osvobození Paříže.

Ženy jeho života

Charismatický muž neměl o ženy nouzi. Jeho milostný život byl často spojen s prací, mezi jeho přítelkyně patřily například herečky Mireille Balin nebo Michele Morgan. Poprvé se oženil v roce 1925 a jeho vyvolenou se stala o dva roky starší herečka Gaby Basset. Jejich vztah vydržel necelých pět let. Druhá manželka, tanečnice Jeanne Mauchain, byla také starší, dokonce o čtyři roky, vzali se v roce 1933 a rozvedli se po deseti letech. To už herec nějakou dobu žil s Marlene Dietrich.


 

Marlene Dietrich (†90): Modrý anděl, který pletl hlavy mužům i ženám

Potkali se v hollywoodské kavárně v roce 1941. Její svobodomyslnost ho překvapila a zarazila. „Jak můžete žít s několika muži najednou?“ zeptal se jí prý krátce po seznámení. Vydrželi spolu dlouhých šest let, Marlene se za ním dokonce přestěhovala do Paříže. V Americe mu pomáhala se prosadit, trávila s ním hodiny učením se replik a pilováním výslovnosti.

„Láska stvořená válkou nemohla vydržet mír,“ říkali o nich později jejich společní známí.

O rozchodu pak jako pravý gentleman nikdy nemluvil. Když se však o několik let později náhodně setkali v jedné kavárně v Paříži, kam přišel se svou třetí manželkou, předstíral, že Marlene nevidí.

Pro Marlene byl Gabin tím nejvýznamnějším mužem jejího života. „Gabin byl skutečný muž, superman, opravdový životní partner,“ nechala se slyšet po jeho smrti. „Byl to ideál, o který se snaží všechny ženy. Na něm nebylo nic falešného. Všechno bylo jasné a upřímné. Byl to jen dobrý člověk a vynikal ve všem. Vyznačoval se však tvrdohlavostí, instinktem majitele a žárlivostí. Ale líbilo se mi na něm všechno, a proto jsme se nikdy nehádali.“

„Po pohřbu Gabina jsem se stala podruhé vdovou," řekla Marlene. Přežila ho o patnáct a půl roku.

Štěstí na třetí pokus

Potřetí se Gabin oženil v roce 1949 s o 14 let mladší bývalou modelkou Catherinou Dominique Founier. Byl to šťastný svazek, ve kterém se Gabin dočkal dětí, po kterých tak toužil. Manželé měli dvě dcery Florence a Valérii a syna Mathiase.

Jeho největší a nejznámější filmové role přišly v letech jeho osobního štěstí – ztvárnění postavy komisaře Maigreta, filmy Tetovaný, Sicilský klan nebo Dva muži ve městě .

„Nehrál, ale na plátně žil normální život. Ale kolik práce bylo třeba udělat, aby si divák této ‚přirozenosti‘ nevšiml! Jeho herecký projev byl jednoduchý a přitom inovativně velkolepý,“ řekl o něm režisér Jacques Gremillon.

Zemřel 15. listopadu 1976 na leukémii. Rodina mu splnila poslední prání – byl zpopelněn a jeho popel rozptýlen do moře poblíž Brestu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ursula von Layenová (66): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí

Ursula von Layenová (66): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 10. 2024 0:05

Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 10. 2024 0:05

Se svou první a poslední manželkou z padesáti let trvání jejich svazku strávil jen prvních dvacet.…

Christine Jorgensen (†62): Uvězněna v cizím těle

Christine Jorgensen (†62): Uvězněna v cizím těle

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 10. 2024 0:05

V prosinci 1952 všechna světová média ovládla neuvěřitelná zpráva – domů do Spojených států se z…

Betty MacDonaldová (†50): Co jí život dal a vzal?

Betty MacDonaldová (†50): Co jí život dal a vzal?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 10. 2024 0:05

Vejce a já, nejprodávanější kniha v USA roku 1945, se u nás na knihkupecké pulty poprvé dostala už…

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 10. 2024 0:05

Už v dětství se budoucí výrobce dostupných aut pro všechny Henry Ford snažil zjednodušit i obyčejné…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 9. 2024 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2024 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

Terezie Brzková (†91): Babička, která nesnášela děti

Terezie Brzková (†91): Babička, která nesnášela děti

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 9. 2024 0:05

Na Staré Bělidlo přijíždí babička. Milá, laskavá a moudrá stařenka přesvědčivě ztvárněná Terezií…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte poukázku na nákup prádla

10. 10. 2024 19:55 autor -lym-