Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jean Gabin (†72): Hercem proti své vůli
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Jean Gabin (†72): Hercem proti své vůli

datum: 16. 3. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Zatímco v životopise mnoha herců se setkáváme s tím, že si svou cestu k divadlu a filmu prošlapali navzdory nepřející rodině, u Jeana Gabina, nejslavnějšího filmového komisaře Maigreta, tomu bylo přesně naopak. Raději pracoval jako dělník na železnici, než by následoval předurčenou dráhu, do které ho nutili jeho rodiče – kabaretní umělci.

Byl tichý a rezervovaný jako jeho postavy, vyhýbal se rozhovorům a nechtěl za svého života vydat paměti. Jako správný Francouz miloval dobré jídlo, rád trávil volný čas v přírodě a uměl se radovat z maličkostí.

Syn kabaretních umělců

Jeho otec Ferdinand Joseph Moncordé utekl z domova k divadlu. Pod pseudonymem Gabin vystupoval v kabaretu, kde si našel manželku Madeleine Hélène Petit. Pár měl celkem sedm dětí, jako poslední se 17. května 1904 v Paříži narodil Jean. Prvních deset let svého života strávil na venkově, kde se o něj starala nejstarší sestra Madeleine. Když mu bylo 14 let, zemřela matka.

Otec poznal, že nejmladší syn má herecký talent, a snažil se ho získat pro divadelní kariéru. Možná byl moc urputný, protože Jean se zalekl a prohlásil, že je lepší tahat pytle s uhlím, než se pitvořit na jevišti! Škole se mladík také moc nevěnoval, tak skončil jako pomocný dělník na dráze, pak ve slévárně. Pracoval jako skladník i prodejce novin, byl také kurýrem pařížské energetické společnosti

Osudu neutekl

V 18 letech si mladý muž uvědomil, že fyzická práce je sice ušlechtilá, ale trochu únavná. Nakonec ne sice radostně, ale přece jen dal na doporučení otce a ucházel se o místo v souboru pařížského divadla Folies-Bergère. Tady začal jako komparzista, postupně přicházely větší role a vystupoval také v nejznámějším pařížském kabaretu Mouline Rouge.

Film ho objevil v roce 1928, kdy si zahrál ve dvou krátkých němých groteskách. Skutečným filmovým debutem byl pak film Chancun sa Chance v roce 1930, ale věhlas mu přinesla role gangstera ve snímku Pépé le Moko, který roku 1937 natočil Juliene Duvivier.

Miloval film

Mladý herec zjistil, že filmová kamera je mu příjemnější než divadelní prkna, protože se nemusí učit dlouhé texty. A před kamerou netrpí trémou jako na jevišti.

„Skutečný muž, který je skoupý na slovo, spolehlivý ve své mlčenlivosti. Nedává najevo žádné slabosti. Vedle něj se každá žena cítí chráněna před celým světem,“ tak dodnes charakterizují Francouzky Jeana Gabina.

Zrodila se filmová hvězda, o kterou začali mít zájem i hollywoodští producenti. Nakonec do Ameriky prchl před postupujícím fašismem. Sice tam natáčel, ale nerad poslouchal a měl problémy s autoritami. V roce 1943 se přidal jako dobrovolník k francouzským osvobozeneckým silám pod vedením Charlese de Gaulla a bojoval v severní Africe, účastnil se i invaze v Normandii a podílel se na osvobození Paříže.

Ženy jeho života

Charismatický muž neměl o ženy nouzi. Jeho milostný život byl často spojen s prací, mezi jeho přítelkyně patřily například herečky Mireille Balin nebo Michele Morgan. Poprvé se oženil v roce 1925 a jeho vyvolenou se stala o dva roky starší herečka Gaby Basset. Jejich vztah vydržel necelých pět let. Druhá manželka, tanečnice Jeanne Mauchain, byla také starší, dokonce o čtyři roky, vzali se v roce 1933 a rozvedli se po deseti letech. To už herec nějakou dobu žil s Marlene Dietrich.

Potkali se v hollywoodské kavárně v roce 1941. Její svobodomyslnost ho překvapila a zarazila. „Jak můžete žít s několika muži najednou?“ zeptal se jí prý krátce po seznámení. Vydrželi spolu dlouhých šest let, Marlene se za ním dokonce přestěhovala do Paříže. V Americe mu pomáhala se prosadit, trávila s ním hodiny učením se replik a pilováním výslovnosti.

Nejslavnější milenka

„Láska stvořená válkou nemohla vydržet mír,“ říkali o nich později jejich společní známí.

O rozchodu pak jako pravý gentleman nikdy nemluvil. Když se však o několik let později náhodně setkali v jedné kavárně v Paříži, kam přišel se svou třetí manželkou, předstíral, že Marlene nevidí.

Pro Marlene byl Gabin tím nejvýznamnějším mužem jejího života. „Gabin byl skutečný muž, superman, opravdový životní partner,“ nechala se slyšet po jeho smrti. „Byl to ideál, o který se snaží všechny ženy. Na něm nebylo nic falešného. Všechno bylo jasné a upřímné. Byl to jen dobrý člověk a vynikal ve všem. Vyznačoval se však tvrdohlavostí, instinktem majitele a žárlivostí. Ale líbilo se mi na něm všechno, a proto jsme se nikdy nehádali.“

„Po pohřbu Gabina jsem se stala podruhé vdovou," řekla Marlene. Přežila ho o patnáct a půl roku.

Štěstí na třetí pokus

Potřetí se Gabin oženil v roce 1949 s o 14 let mladší bývalou modelkou Catherinou Dominique Founier. Byl to šťastný svazek, ve kterém se Gabin dočkal dětí, po kterých tak toužil. Manželé měli dvě dcery Florence a Valérii a syna Mathiase.

Jeho největší a nejznámější filmové role přišly v letech jeho osobního štěstí – ztvárnění postavy komisaře Maigreta, filmy Tetovaný, Sicilský klan nebo Dva muži ve městě .

„Nehrál, ale na plátně žil normální život. Ale kolik práce bylo třeba udělat, aby si divák této ‚přirozenosti‘ nevšiml! Jeho herecký projev byl jednoduchý a přitom inovativně velkolepý,“ řekl o něm režisér Jacques Gremillon.

Zemřel 15. listopadu 1976 na leukémii. Rodina mu splnila poslední prání – byl zpopelněn a jeho popel rozptýlen do moře poblíž Brestu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 4. 2021 0:05

Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii,…

Peg Entwistle (†24): Dívka od nápisu Hollywood

Peg Entwistle (†24): Dívka od nápisu Hollywood

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 4. 2021 0:05

Příběh talentované herečky Peg Enswistle nemusel skončit ve dvaceti čtyřech letech, kdyby se v…

Patrick Duffy (72): Ve stínu nemilosrdného osudu

Patrick Duffy (72): Ve stínu nemilosrdného osudu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 4. 2021 0:05

Za sympatickou tváří s širokým úsměvem se skrývá bolest ze dvou obrovských tragédií. Násilná smrt…

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2021 0:05

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2021 0:05

Důvody, proč do Vostoku 1 nastoupil zrovna Jurij Gagarin, byly nejen profesionální, ale možná i…

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 4. 2021 0:05

I když slavný režisér krásy moc nepobral a oproti jiným mužům je menšího vzrůstu, svým charismatem…

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 1. 4. 2021 0:05

Je hlučný, ambiciózní, odvážný a nebojí se být kontroverzní. I přes všechny své velmi nekorektní…

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 3. 2021 0:05

Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…