Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jean Gabin (†72): Hercem proti své vůli
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Jean Gabin (†72): Hercem proti své vůli

datum: 13. 1. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Zatímco v životopise mnoha herců se setkáváme s tím, že si svou cestu k divadlu a filmu prošlapali navzdory nepřející rodině, u Jeana Gabina, nejslavnějšího filmového komisaře Maigreta, tomu bylo přesně naopak. Raději pracoval jako dělník na železnici, než by následoval předurčenou dráhu, do které ho nutili jeho rodiče – kabaretní umělci.

Syn kabaretních umělců

Byl tichý a rezervovaný jako jeho postavy, vyhýbal se rozhovorům a nechtěl za svého života vydat paměti. Jako správný Francouz miloval dobré jídlo, rád trávil volný čas v přírodě a uměl se radovat z maličkostí.

Jeho otec Ferdinand Joseph Moncordé utekl z domova k divadlu. Pod pseudonymem Gabin vystupoval v kabaretu, kde si našel manželku Madeleine Hélène Petit. Pár měl celkem sedm dětí, jako poslední se 17. května 1904 v Paříži narodil Jean. Prvních deset let svého života strávil na venkově, kde se o něj starala nejstarší sestra Madeleine. Když mu bylo 14 let, zemřela matka.


Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Otec poznal, že nejmladší syn má herecký talent, a snažil se ho získat pro divadelní kariéru. Možná byl moc urputný, protože Jean se zalekl a prohlásil, že je lepší tahat pytle s uhlím, než se pitvořit na jevišti! Škole se mladík také moc nevěnoval, tak skončil jako pomocný dělník na dráze, pak ve slévárně. Pracoval jako skladník i prodejce novin, byl také kurýrem pařížské energetické společnosti

Osudu neutekl

V 18 letech si mladý muž uvědomil, že fyzická práce je sice ušlechtilá, ale trochu únavná. Nakonec ne sice radostně, ale přece jen dal na doporučení otce a ucházel se o místo v souboru pařížského divadla Folies-Bergère. Tady začal jako komparzista, postupně přicházely větší role a vystupoval také v nejznámějším pařížském kabaretu Mouline Rouge.

Film ho objevil v roce 1928, kdy si zahrál ve dvou krátkých němých groteskách. Skutečným filmovým debutem byl pak film Chancun sa Chance v roce 1930, ale věhlas mu přinesla role gangstera ve snímku Pépé le Moko, který roku 1937 natočil Juliene Duvivier.

Miloval film

Mladý herec zjistil, že filmová kamera je mu příjemnější než divadelní prkna, protože se nemusí učit dlouhé texty. A před kamerou netrpí trémou jako na jevišti.

„Skutečný muž, který je skoupý na slovo, spolehlivý ve své mlčenlivosti. Nedává najevo žádné slabosti. Vedle něj se každá žena cítí chráněna před celým světem,“ tak dodnes charakterizují Francouzky Jeana Gabina.

Zrodila se filmová hvězda, o kterou začali mít zájem i hollywoodští producenti. Nakonec do Ameriky prchl před postupujícím fašismem. Sice tam natáčel, ale nerad poslouchal a měl problémy s autoritami. V roce 1943 se přidal jako dobrovolník k francouzským osvobozeneckým silám pod vedením Charlese de Gaulla a bojoval v severní Africe, účastnil se i invaze v Normandii a podílel se na osvobození Paříže.

Ženy jeho života

Charismatický muž neměl o ženy nouzi. Jeho milostný život byl často spojen s prací, mezi jeho přítelkyně patřily například herečky Mireille Balin nebo Michele Morgan. Poprvé se oženil v roce 1925 a jeho vyvolenou se stala o dva roky starší herečka Gaby Basset. Jejich vztah vydržel necelých pět let. Druhá manželka, tanečnice Jeanne Mauchain, byla také starší, dokonce o čtyři roky, vzali se v roce 1933 a rozvedli se po deseti letech. To už herec nějakou dobu žil s Marlene Dietrich.


 

Marlene Dietrich (†90): Modrý anděl, který pletl hlavy mužům i ženám

Potkali se v hollywoodské kavárně v roce 1941. Její svobodomyslnost ho překvapila a zarazila. „Jak můžete žít s několika muži najednou?“ zeptal se jí prý krátce po seznámení. Vydrželi spolu dlouhých šest let, Marlene se za ním dokonce přestěhovala do Paříže. V Americe mu pomáhala se prosadit, trávila s ním hodiny učením se replik a pilováním výslovnosti.

„Láska stvořená válkou nemohla vydržet mír,“ říkali o nich později jejich společní známí.

O rozchodu pak jako pravý gentleman nikdy nemluvil. Když se však o několik let později náhodně setkali v jedné kavárně v Paříži, kam přišel se svou třetí manželkou, předstíral, že Marlene nevidí.

Pro Marlene byl Gabin tím nejvýznamnějším mužem jejího života. „Gabin byl skutečný muž, superman, opravdový životní partner,“ nechala se slyšet po jeho smrti. „Byl to ideál, o který se snaží všechny ženy. Na něm nebylo nic falešného. Všechno bylo jasné a upřímné. Byl to jen dobrý člověk a vynikal ve všem. Vyznačoval se však tvrdohlavostí, instinktem majitele a žárlivostí. Ale líbilo se mi na něm všechno, a proto jsme se nikdy nehádali.“

„Po pohřbu Gabina jsem se stala podruhé vdovou," řekla Marlene. Přežila ho o patnáct a půl roku.

Štěstí na třetí pokus

Potřetí se Gabin oženil v roce 1949 s o 14 let mladší bývalou modelkou Catherinou Dominique Founier. Byl to šťastný svazek, ve kterém se Gabin dočkal dětí, po kterých tak toužil. Manželé měli dvě dcery Florence a Valérii a syna Mathiase.

Jeho největší a nejznámější filmové role přišly v letech jeho osobního štěstí – ztvárnění postavy komisaře Maigreta, filmy Tetovaný, Sicilský klan nebo Dva muži ve městě .

„Nehrál, ale na plátně žil normální život. Ale kolik práce bylo třeba udělat, aby si divák této ‚přirozenosti‘ nevšiml! Jeho herecký projev byl jednoduchý a přitom inovativně velkolepý,“ řekl o něm režisér Jacques Gremillon.

Zemřel 15. listopadu 1976 na leukémii. Rodina mu splnila poslední prání – byl zpopelněn a jeho popel rozptýlen do moře poblíž Brestu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 5. 2024 0:05

Jediný „opravdový muž“ v izraelské vládě, rozporuplná nekompromisní a tvrdá žena, která bojovala za…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2024 0:05

Od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus (†54) ve službách španělské koruny místo do Indie doplul…

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 5. 2024 0:05

Tento anglický lékař a vědec je někdy nazývám „otcem“ imunologie. V dobách, kdy onemocnění pravých…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-