Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Liz Trussová (47): S věrností lidem ani ideálům si hlavu neláme
Wikimedia Commons, Simon Dawson / No 10 Downing Street , OGL 3
Inspirace / Osudy

Liz Trussová (47): S věrností lidem ani ideálům si hlavu neláme

datum: 8. 11. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Zapsala se do historie jako nejkratší dobu úřadující britská premiérka. Známá je také tím, že často mění své názory. Původně prosazovala legalizaci konopí, zrušení monarchie a odsuzovala brexit, později už jako členka Konzervativní strany hlásala pravý opak. Ostatně věrnost nezachovala ani manželovi.

Nechtěla monarchii

Kdo je žena, která na proslulé londýnské adrese Downing Street 10 bydlela pouhých 49 dnů? Mary Elizabeth Trussová se narodila 26. července 1975 v Oxfordu jako nejstarší ze čtyř sourozenců – má tři mladší bratry. Otec John byl profesorem matematiky na univerzitě v Leedsu, matka Priscilla zdravotní sestra. Když bylo Liz dvanáct let, rodina strávila rok v Kanadě, kde otec učil. Trussovi se v roce 2003 rozvedli. To už ale Liz měla dávno vlastní život.


10 věcí, které možná nevíte o britské královně

S učením nikdy problémy neměla, v Oxfordu studovala filozofii, politiku a ekonomii. V době studií se aktivně angažovala ve straně Liberálních demokratů a byla členkou i národního výboru liberálně demokratické mládeže. Tehdy intenzivně podporovala legalizaci konopí a zrušení monarchie.

„Nevěříme, že lidé jsou zrozeni k tomu, aby vládli,“ řekla ve svých 19 letech na stranické konferenci.

Rok 1996 byl pro Liz ve znamení velkých změn. Nastoupila jako obchodní manažerka do firmy Shell a od liberálů přešla ke konzervativcům. Okamžitě za Konzervativní stranu kandidovala do Dolní sněmovny. Neúspěšně.

To ale ambiciózní dívku neodradilo. Když se totiž do něčeho pustila, bylo to naplno. Nakonec byla v roce 2006 zvolena do zastupitelstva londýnské části Greenwich.

Po kariérním žebříčku stoupala i v zaměstnání. Z Shell přešla k telefonnímu operátorovi Cable&Wireless, kde to dotáhla na finanční ředitelku, následovala pozice zástupkyně ředitele finanční společnosti Reform.


Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný

Manžel jí odpustil nevěru

Politika jí přinesla manžela. S Hughem O´Learym se seznámila na konferenci Konzervativní strany v roce 1997. Na prvním rande šli bruslit a Hugh si vymkl kotník.

Hugh je o rok starší než Liz a pochází z Liverpoolu. S Liz mají mnoho společného. Otec John je právník, ale také učil na vysoké škole jako ten Lizin. A matka Suzan je zdravotní sestra, ta Lizina také. Hugh má dva mladší bratry, Liz tři.

V roce 2000 se Liz za Hugha provdala. Zatěžkávací zkouškou prošel jejich vztah už o čtyři roky později, kdy se Liz zamilovala do stranického kolegy a poslance Marka Fielda. Jejich románek trval rok a půl. O devět let starší Field se dokonce rozvedl. To Liz se v polovině roku 2005 vrátila k manželovi, který jí odpustil. V březnu 2006 přivítali na svět dceru Frances a v listopadu 2008 druhou Liberty.

Rodina žije v Greenwichi, mají ale další nemovitosti na různých místech Spojeného království.


Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

První vstup do vlády

Do další kapitoly politického života Liz vstoupila roku 2016, kdy se stala ministryní spravedlnosti a první ženou v čele tohoto úřadu v historii. Pak působila na ministerstvu financí a premiér Boris Johnson ji jmenoval předsedkyní Rady pro obchod. Stala se terčem kritiky, protože podporovala vývoz britských zbraní do Saudské Arábie.

Zajímavé je, že v době hlasování o setrvání či odchodu Británie z Evropské unie, Liz nepodporovala brexit. O pár let později opět změnila názor. Když v roce 2021 nastoupila do křesla ministryně zahraničí, stala se hlavní vyjednávačkou britské vlády s Evropskou unií o odchodu Spojeného království z unie.


Charlesova cesta ke Karlu III.

Ambice větší než schopnosti

Po rezignaci Borise Johnsona ve vnitrostranických volbách porazila Rishiho Sunaka a stala se předsedkyní Konzervativní strany a premiérkou. Byla posledním britským premiérem, kterého jmenovala královna Alžběta II., ta zemřela dva dny po nástupu Trussové do funkce. V pořadí třetí žena (po Margaret Thatcherové a Therese Mayové) vedla britskou vládu pouze od 6. září 2022 do 25. října 2022.

Během této doby uskutečnila dvě zahraniční cesty, a to do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, a do Prahy na setkání Evropského politického společenství.

Ačkoli se snažila napodobit především Margaret Thatcherovou, o její způsobilosti vést britský kabinet pochybovali političtí souputníci i kolegové. Bývalá poslankyně Anna Soubryová, která s Liz spolupracovala, uvedla:

„Byla tou nejambicióznější osobou, s jakou jsem se setkala… Její ambice jsou nepochybně podstatně větší než její schopnosti,“ řekla podle deníku The Guardian Soubryová.


Ursula von Layenová (64): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí

Vynucená rezignace

Liz Trussová proslula zmatečnou vládní politikou. Oznámila snížení daní, aniž vysvětlila, jak bude tento výpadek veřejných financí nahrazen. Důsledkem byla ztráta důvěry investorů a masivní prodej britských státních dluhopisů a oslabení libry. Odpor proti Trussové narůstal i v její straně.

Trussová oznámila svou rezignaci 20. října 2022, 44 dnů po uvedení do funkce. Její vláda ukončila činnost o pět dnů později, tedy po 49 dnech.

Od svého odchodu se drží mimo pozornost veřejnosti. Údajně podle její kamarádky a kolegyně Theresy Coffeyové tráví čas s rodinou a odpočívá. Zůstává až do příštích parlamentních voleb poslankyní Dolní sněmovny.

Na pozici poslankyně pobírá roční plat 84 144 liber a jako každý expremiér má nárok na doživotní roční příspěvek ve výši 115 000 liber. Výše jejího majetku se odhaduje na 8,4 milionu liber.

Vzhledem k tomu, že ma ambiciózní teprve sedmačtyřicetiletá politička do důchodu daleko, je možné, že o ní ještě uslyšíme. I když kvůli penězům to asi nebude.


Zdroje informací: biography.com, tatler.com, theguardian.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 11. 2022 0:05

Zbožnost mu byla cizí a od katolické církve zběhl k protestantům. Pořádal hostiny, kde se stoly…

9 zajímavostí o filmu Sám doma

9 zajímavostí o filmu Sám doma

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 11. 2022 0:05

Vynalézavý Kevin, který si umí poradit v každé situaci, baví děti i jejich rodiče už více než tři…

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 11. 2022 0:05

Nikdy nedokončil univerzitní vzdělání a z přírodopisu propadl. Johann Gregor Mendel, který popsal…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 11. 2022 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 11. 2022 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2022 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 11. 2022 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Móric Beňovský: Slovenský dobrodruh, který se stal králem Madagaskaru

Móric Beňovský: Slovenský dobrodruh, který se stal králem Madagaskaru

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 11. 2022 0:05

Byl první Evropanem, který se plavil v severním Pacifiku, a to sedm let před Jamesem Cookem. Hrabě…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-