Rok 1936 byl pro šestnáctiletou dívku důležitým mezníkem v životě i proto, že ji režisér Oldřich Kmínek obsadil do role Emy ve filmu Manželství na úvěr. Tehdy také vznikl Evin pseudonym – dlouhé příjmení Branbergerová zkrátila na lépe pamatovatelné Gerová.
Postava mladé naivní Emy v tomto romantickém „červeno-knihovním“ melodramatu Evu okamžitě katapultovala mezi vyhledávané herečky a producenti a režiséři ji hned „zaškatulkovali“ pro role poslušných, hodných a neproblematických dívek, které se na filmovém plátně souží pro lásku. Na závěr jsou samozřejmě city opětovány a diváci mohou z kina odejít spokojeni.
Už názvy filmů – Svatební cesta, Venoušek a Stázička, Slečna matinka či Jarka a Věra – o obsahu filmů vypovídají.
Výjimkou byl Otec Kondelík a ženich Vejvara, kde sice Eva ztvárnila naivní dceru malíře pokojů Václava Kondelíka Pepičku, ale snímek podle knihy Ignáta Herrmanna patří mezi podařené komedie z prostředí pražské měšťanské rodiny.
Nabídky se jen hrnuly a Eva se rozhodla přerušit studium na konzervatoři. To se rodičům rozhodně nelíbilo a tatínek nakonec dceru přinutil školu dokončit.
Eva točila jeden film za druhým, za tři roky jich bylo dvanáct. Jak rychle kariéru začala, tak rychle ji však ukončila. Důvodem byla láska! Eva se zamilovala do Jaroslava Šanovce, který pracoval jako policejní lékař. V roce 1939 se vzali a brzy po sobě se jim narodili syn a dcera. A Eva se k herecké profesi nikdy nevrátila.
„To, že jsem s hraním skončila, bylo mé největší štěstí,“ uvedla rok před smrtí v ojedinělém rozhovoru pro Aha. „Aspoň jsem se nezapletla s Němci, netočila pro ně a nikdo mi nemohl nic vyčítat.“
Je pravda, že Eva perfektně mluvila německy a německá filmová společnost UFA měla o spolupráci zájem. Mladá maminka se rozhodla věnovat rodině a podle svých slov toho nikdy nelitovala.
Po válce pak začala studovat knihovnictví na Univerzitě Karlově. To sice nedokončila, zato si dodělala nástavbu na střední knihovnické škole, nastoupila do Městské knihovny v Praze a jako knihovnice pracovala až do roku 1993, kdy odešla do důchodu.
Na konci šedesátých let se po třiceti letech rozvedla s Jaroslavem Šanovcem a provdala se za jazykovědce Jiřího Páva. S ním prožila dalších čtyřicet let. S jeho smrtí v roce 2009 se těžce vyrovnávala.
Noblesní prvorepubliková dáma byla do konce života mimořádně aktivní. Ráda chodila do divadla a na výstavy a těšila se z vnuků a pravnuků.
Eva Gerová Pávová se dožila třiadevadesáti let. Zemřela v Praze 5. června 2013. Dlouhý věk jí předpověděl francouzský přítel jejího otce, když jí bylo sedmnáct. V horoskopu, který sestavil, „vyvěštil“ i její dvě manželství.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
S neuvěřitelnou přesností popsal mnoho vědeckých objevů a vynálezů, které se uskutečnily až po jeho…
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
Jen málo seriálových postav udělalo na diváky takový dojem jako Chandler Bing z kultovního seriálu…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…