Během Viktoriiny vlády Británie rozšířila svou imperiální působnost, zdvojnásobila svou rozlohu a zahrnula Kanadu, Austrálii, Indii a různá panství v Africe a jižním Pacifiku. Královna byla symbolem doby: nadšeně podporovala britské impérium, které se rozprostíralo po celé zeměkouli, a symbolizovalo ho pořekadlo: „Nad britským impériem slunce nikdy nezapadá“.
V roce 1840 se Viktorie provdala za svého bratrance, prince Alberta Sasko-Koburského a Gothajského, syna bratra své matky. Pár se seznámil, když bylo Viktorii pouhých 16 let; sňatek jim navrhl jejich strýc Leopold.
Jelikož byla Viktorie královnou, nemohl ji Albert požádat o ruku. Proto ho 15. října 1839 požádala o ruku ona.
Britská veřejnost si německého prince zpočátku příliš neoblíbila a byl vyloučen ze zastávání jakékoli oficiální politické funkce. Jejich manželství bylo občas bouřlivé, střetem vůlí dvou mimořádně silných osobností.
Manželé si však byli intenzivně oddáni. Princ Albert se stal Viktoriiným nejsilnějším spojencem, měli devět dětí a on jí pomáhal proplouvat obtížnými politickými vodami.
Milovaný Albert zemřel v roce 1861 ve věku 42 let na tyfus. Viktorie byla zdrcená, spala se sádrovým odlitkem jeho ruky vedle sebe a na 25 let se stáhla do ústraní. Po zbytek své vlády nosila černou barvu.
John Brown byl Viktoriin skotský sluha a jeden z jejích nejbližších přátel, přičemž se objevily náznaky, že mohli být milenci. O sedm let mladší a o královna o Brownovi prohlásila, že je jejím nejdražším přítelem – což byl v té době nemyslitelný vztah. V královské domácnosti se stal známým jako „královnin hřebec“ a slíbil jí celoživotní věrnost.
Kolovaly zvěsti, že Brown a Viktorie byli milenci, zejména po Albertově smrti. Historikové od té doby rozebírají její deníky, nikdy ale nenašli důkazy o milostném poměru. Jedno je však jisté: milovala ho. Když Brown v březnu 1883 náhle zemřel, řekla Viktorie jeho švagrové, že byl „nejlepší, nejvěrnější srdce, jaké kdy bilo“.
Po Brownově smrti v roce 1883 se Viktoriin sluha Abdul Karim vyšvihl do královnina úzkého okruhu a stal se jejím nejbližším důvěrníkem. Karim pocházel z Indie a byl přivezen do Anglie, aby sloužil při královnině zlatém jubileu v roce 1887.
Na královnu rychle zapůsobil svým kuchařským uměním a ona ho požádala, aby ji učil urdštinu. Viktorie Karima zahrnula dary včetně soukromého kočáru, titulů a poct. Objednala také několik portrétů.
V dopisech Karimovi se královna označovala za „Vaši milující matku“ a „Vaši nejbližší přítelkyni“. Historici se však nedomnívají, že by mezi nimi existoval fyzický vztah.
Viktoriin a Karimův blízký vztah byl pro královskou rodinu skandální. Po královnině smrti v roce 1901 nechali spálit všechny dopisy tohoto páru a Viktoriina dcera Beatrice odstranila z královniných deníků všechny zmínky o Karimovi.
Rodina sice splnila královnino přání, aby Karim byl mezi malou skupinou smutečních hostů na jejím pohřbu, ale později Karima vystěhovala z domu, který mu Viktorie darovala, a poslala ho zpět do Indie.
Viktorie pokračovala ve svých povinnostech až do své smrti. V souladu s tradicí strávila Vánoce roku 1900 v Osborne House na ostrově Wight, kde se její zdravotní stav rychle zhoršil natolik, že se nemohla vrátit do Londýna.
Viktorie zemřela po dlouhém období špatného zdravotního stavu 22. ledna 1901 ve věku 81 let. U jejího lůžka byl její syn, budoucí král Eduard VII. a její nejstarší vnuk, německý císař Vilém II.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…
Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…
Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…
Každá byla úplně jiná. Zatímco Alžběta se od dětství připravovala na panovnickou roli, její sestra…
Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…