Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Brzy startuje zahrádkářská sezóna
Magnet-3pagen.cz
Domácnost / Zahrada

Brzy startuje zahrádkářská sezóna

datum: 16. 2. 2021 10:00 autor: -ava-
Ač se to tak nemusí na první pohled zdát, právě únor je měsícem, kdy běžně startuje nová sezóna zahradničení. To, že venku mrzne a země je zasypaná sněhem, přitom vůbec nevadí. Je totiž celá řada zahrádkářských činností, které můžete dělat v teple domova.

Únor je ideální doba pro přípravu pěstitelského plánu. Zahradničit či pěstovat rostliny na balkóně lze samozřejmě i bez něj, trocha plánování vám však ušetří spoustu času, obzvláště, pokud se chystáte pěstovat větší množství rostlin, upravovat zahradu nebo sázet nové keře a stromky.

Nakreslete si mapu zahrady

Začněte třeba tím, že si nahrubo nakreslíte mapu svojí zahrady a označíte pěstební plochy – záhony, skalku a podobně – kam letos budete sázet. Pak si sepište seznam rostlin, které chcete zasadit. Ideální je sepsat si zvlášť užitkové rostliny a ty okrasné.

Na mapě jim vymezte patřičné prostory podle nároků i plánované velikosti sadby. Při plánování osazení záhonů přitom pamatujte i na to, kterým rostlinám to vedle sebe nesvědčí, ale i naopak. Šikovné je udělat si také poznámky o tom, které rostliny kdy vysazovat, a jestli je potřeba je předpěstovat, nebo se mohou sít rovnou na záhon.

Semena nakupte na internetu 

Výhodou plánování je i fakt, že budete rychle vědět, která semena si pořídit. Pak je můžete nakoupit na jeden zátah. Letos se vzhledem k pokračující pandemii koronaviru určitě vyplatí využít internetové obchody. Eliminujete tak riziko nákazy při nakupování v kamenné prodejně, navíc možná objevíte i nejrůznější nové odrůdy či druhy.

U některých rostlin byste už nyní neměli s nákupem semen příliš otálet. Do konce února se hodí vysít například papriky, celer, brokolici, raný salát, kedlubny, okurky pro pěstování ve skleníku, bazalku či majoránku. Z okrasných rostlin pak třeba hledíky, lobelky, aksamitníky, hvozdíky či petúnie.

Pořiďte nový substrát

„Na výsev si připravte ideálně nově koupený substrát určený přímo pro výsev, který se postará o nejvhodnější prostředí pro růst mladých sazenic. Půda ze zahrady totiž může obsahovat zárodky škůdců nebo houbových chorob, které by napadly klíčky a sazeničky by zahynuly,“ radí Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN.

Vysévejte do výsevních misek nebo jakýchkoliv vhodných misek s proděravělým dnem, které pak umístíte na nejslunnější parapet. Pravidelně zavlažujte, a to nejlépe rosením pomocí rozprašovače. Proud vody z konévky by mohl křehké mladé rostlinky poškodit

Pokud není půda na vaší zahradě úplně promrzlá, můžete také ještě teď v únoru vysadit i cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy nebo hyacinty, které jste zapomněli zasadit na podzim.

Do konce února proveďte řezy živých plotů

Pokud máte ovocný sad nebo alespoň pár ovocných stromků na zahradě, je únor měsícem, kdy budete pravděpodobně provádět také první prořezávky.

V předjaří je ideální doba na řezy jabloní, hrušní, třešní či višní. Pokud už pominuly nejtužší mrazy a teplota nepadá pod ‒5 °C, můžete se pustit i do řezu rybízových keřů. Ty totiž nejlépe plodí na mladších větvích, jejichž růst podpoří právě pravidelný řez. Ten navíc keře i pěkně prosvětlí.

Za bezmrazých dnů se můžete pustit rovněž do prosvětlovacích a výchovných řezů okrasných dřevin, a to zejména v případě živých plotů, především těch z ptačího zobu, habru a hlohu. Tím si zajistíte, že na jaře vyženou pěkné mladé letorosty a zahustí se. Konec února je také vhodná doba na roubování třešní, višní a meruněk. Chystáte-li se sázet nové stromky či keře, pusťte se po rozmrznutí půdy do hloubení jam. Půda v nich by totiž před sadbou měla dobře zvětrat.

Vysejte bylinky, klidně i na balkon

Ne každému z nás se poštěstí mít vlastní zahrádku, její absence ovšem neznamená, že se musíte vzdát krás „zahradničení“. Řadu užitečných i krásných rostlin si lze vypěstovat jen za oknem či na balkoně.

To je případ i v současné době velmi oblíbených bylinek. Nepotřebují moc místa, navíc je na okně nebo na balkónu budete mít hezky při ruce pro využití ve své kuchyni. Jen je potřeba pamatovat na jejich nároky a vzít v potaz, na jakou světovou stranu je místo, kde se je chystáte pěstovat, orientované.

Například aromatické středomořské bylinky, jako je levandule, bazalka, tymián, šalvěj, majoránka či rozmarýn, budou nejlépe prospívat na jižní straně.

Meduňka, máta nebo stévie zase ocení lehké přistínění na východní či západní straně.

Severně orientované okno či balkon nejsou úplně ideální, ale můžete zde pěstovat třeba pažitku, libeček nebo kerblík. „Pro pěstování na balkoně se vám budou skvěle hodit vyvýšené truhlíky a záhonky. Odpadne tak nutnost pěstební nádoby jakkoliv upevňovat na zdi a ušetříte místo na římse či parapetu lodžie,“ dává tip Daniela Jičínská. S výsevem už můžete klidně rovnou začít, ať máte brzy k dispozici čerstvé, voňavé bylinky.


Tip redakce

Knihu Můj bylinkový svět napsal známý bylinář Vláďa Vitásek s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.

Bohatě ilustrovanou publikaci vydává Eminent.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

Autor: -ver-, Datum: 27. 5. 2024 14:48

Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…

Pohodové jaro na zahradě

Pohodové jaro na zahradě

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57

Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55

Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19

Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05

Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-