A jak tahle superpotravina, které ajurvéda přezdívá „elixír zdraví“, vlastně vzniká? „Přepuštěné máslo se získává z klasického kravského másla, které se musí velmi dlouho vařit. Během vaření se postupně odpařuje voda, až zcela zmizí. V průběhu ohřívání se také vysrážejí bílkoviny a všechny tuhé částice a zkaramelizováním se mu dodá chuť. Následně se vše odfiltruje, přecedí a vznikne čistý máselný tuk. My navíc používáme dvojité filtry, proto je výsledný produkt opravdu velmi čistý,“ vysvětluje Andrea Zpěváková Dostálová, zakladatelka společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, kde se ghí vyrábí ručně a podle tradiční receptury.
Naše babičky neměly lednice, a tak si máslo přepouštěly, aby jim déle vydrželo. „Právě odstraněním mléčné bílkoviny a odpařením vody v procesu výroby získá ghí velmi dlouhou trvanlivost bez nutnosti chlazení.
Proto ho následně můžete uchovávat jen ve spíži či kdekoliv jinde. Při běžné pokojové teplotě vám vydrží v perfektním stavu minimálně 12 měsíců. Tuto vlastnost ghí určitě oceníte i při letním cestování. Skleničku můžete přidat jen tak do tašky či kufru a nemusíte mít přitom obavy, že by se vám při delší cestě zkazilo.
Jednou z nejdůležitějších vlastností ghí je jeho vysoký kouřový bod (250 °C). Právě díky němu se na rozdíl od klasického másla, jehož kouřový bod je 120 °C, a jiných tuků nepřepaluje a nevznikají tedy ani obtížně stravitelné látky. Proto vám po pokrmu připraveném na ghí nebude těžko od žaludku.
Ghí také představuje ideální řešení pro ty, kdo ze zdravotních důvodů běžné máslo nemohou. Díky tomu, že ghíčko neobsahuje bílkoviny, mohou si ho dovolit konzumovat i lidé, kteří klasické máslo nesmějí, protože jsou alergičtí na kasein (mléčnou bílkovinu). A protože ghí neobsahuje ani laktózu (mléčný cukr), nebude dělat problémy ani lidem, kteří mají potíže s jejím trávením.
Ghí má v kuchyni široké uplatnění – můžete si ho ráno přimíchat do ovesné kaše nebo na něm osmažit palačinku či umíchat vajíčka, v poledne se hodí pod rýži nebo k omaštění brambor. Úplně jinou chuť a křehkou konzistenci získá i zelenina připravená na ghí. Na přepuštěném másle si usmažíte pravý vídeňský řízek a využijete ho také při grilování.
„Kromě klasického ghí můžete vyzkoušet různě ochucená ghíčka – třeba na štrúdl nebo lívance doporučuji ghí se skořicí, na brambory ghí s česnekem, na přípravu orientálních jídel ghí s kurkumou a těm, kdo mají rádi pikantnější pokrmy, bude jistě chutnat ghí s chilli,“ říká Andrea Zpěváková Dostálová.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ceny potravin letí vzhůru a „v akci“ dnes nakupuje i ten, kdo ještě nedávno na ceny potravin příliš…
Začátkem roku se na vlně novoročních předsevzetí většina z nás snaží o zavedení zdravých návyků –…
Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…
Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam…
Zima už je dlouhá a vám se stýská po čerstvých bylinkách? Hlavu vzhůru, mnohé z nich lze pěstovat…
Hledáte přístroj, který dokáže eliminovat nečistoty v ovzduší a zaručit, že v interiéru dýcháte…
Kdo nejen rád jí, ale také jídlo připravuje, neměl by si nechat ujít nabídku kurzů ve Škole vaření…
Místo klasické velkozrnné čočky s vejcem vyzkoušejte zdravější variantu – horskou čočku berlingsen…
Komentáře