Vznik pizzy je doprovázen mnoha spekulacemi. Nároky na prvenství si totiž připisují různé kultury. Pizza má dlouhou historii. Placky s oblohou konzumovali již staří Egypťané, Římané a Řekové.
Ale moderním rodištěm pizzy je jihozápadní italský region Kampánie, kde se nachází město Neapol, kde vznik prvních pizzerií sahá až do 18. století.
Popularita pizzy pravděpodobně pramení z její nenáročné přípravy a schopnosti uspokojit hlad, a to zejména v dobách nedostatku.
Historicky významná je například Margherita, která byla pojmenovaná dle stejnojmenné italské královny.
Itálie se sjednotila v roce 1861 a král Umberto I. a královna Margherita navštívili Neapol v roce 1889. Legenda praví, že cestovatelský pár se nudil jejich stálou stravou francouzské haute cuisine a požádali o pizzu z vyhlášené městské pizzerie Pizzeria Brandi.
Typ pizzy, kterou si královna nejvíce užívala, nesla název pizza mozzarella, koláč s měkkým bílým sýrem, červenými rajčaty a zelenou bazalkou. (Možná to nebyla náhoda, že její oblíbený koláč měl barvy italské vlajky.) Od té doby se této konkrétní kombinaci oblohy začalo říkat pizza Margherita.
Pizza je opravdu důležitým symbolem Itálie, již od svého počátku totiž nese italské národní barvy – červenou v podobě rajčat, bílou symbolizuje sýr a zelená je znázorněna bazalkou. Oslava tradic a chuti spojena s touto pochoutkou je tak oslavou italského národního dědictví.
Pizza zůstala v Itálii za hranicemi Neapole málo známá až do 40. let 20. století.
Přistěhovalci do Spojených států z Neapole začali připravovat křupavé pizzy v New Yorku a dalších amerických městech včetně Trentonu, New Havenu, Bostonu, Chicaga a St. Louis. Neapolitané přicházeli za prací v továrnách stejně jako miliony Evropanů koncem 19. a začátkem 20. století. Ale poměrně rychle začaly chutě a vůně pizzy oslovovat i jiné národnosti.
Jednou z prvních pizzerií ve Spojených státech byla G. (pro Gennaro) Lombardi's na Spring Street na Manhattanu v roce 1905.
Pro každého Itala je těsto klíčovým prvkem úspěchu, a to platí jak pro tvoření těstovin, tak pro přípravu dokonalé pizzy. Stejně tak by zdůraznil, že v případě pizzy hraje klíčovou roli správná pec.
Vzhledem k tomu, že pec na pizzu není standardní výbavou každé domácnosti, pojďme se zaměřit na něco, co při přípravě ovlivnit můžeme – a to je volba správné mouky. Důležité je, aby pšeničná mouka obsahovala vysoké množství lepku, což zajišťuje snadné zpracování těsta a umožňuje vytvořit pizzu s chutnými, křupavými okraji tolik nezbytnými pro dokonalý zážitek.
Zdroje informací: history.com a Babiččina volba
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Koberec? Překážka? Chytrá myčka se prostě vyhne se a vytírá dál!
Knihu receptů na nejrůznější slané a sladké knedlíky sestavil Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Vysávat bychom měli minimálně jednou týdně, ale i přesto se do koberce zašlape prach a nečistoty.…
Starat se o bílé ložní prádlo není žádná věda – stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel,…
Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…
Když má sezónu vaše oblíbená zelenina a všude je jí dostatek za dobrou cenu, využijte toho. Ať už…