Jak na to?
Do mísy robotu nalijte podmáslí pokojové teploty, poté přidejte ostatní suroviny. Mícháme nástavcem „hák“ cca 10 minut. Dohladka vypracované těsto vyklopíme na pomoučený vál, lehce ho poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou, aby neoschlo, a necháme cca 45 minut zrát (těsto by nemělo zrát v průvanu).
Do trouby vložte 2 plechy – na jednom budete péct, druhý dejte na dno trouby – ten použijeme pro vytvoření páry. Rozehřejte troubu i s plechy na 230 °C (pokud vaše trouba dovolí, předehřejte na 250 °C).
Vyložte si ošatku utěrkou, kterou jste předtím důkladně pomoučili žitnou moukou.
Z vyzrálého těsta vypracujte na lehce pomoučeném válu bochánek, který přemístěte hladkou stranou dolů do ošatky vyložené utěrkou a nechte dalších cca 50 minut kynout (těsto zdvojnásobí objem).
Vyndejte z trouby plech, na kterém budete péct, a vyklopte na něj chléb. Chléb nařízněte a ihned vložte zpět do rozpálené trouby. Na druhý plech, který máte na dně trouby, nalijte cca 100 ml studené vody. Okamžitě se vytvoří pára. Pozor, pára bude horká. (Páru lijeme na plech proto, abychom ochránili domácí troubu před teplotním šokem, při nalití vody přímo na rozpálené dno či stěny by mohlo dojít k poškození trouby). Ihned po nalití vody dvířka trouby zavřete a nechte páru udělat svou práci.
Pracujte rychle, abyste si troubu nevyvětrali, ale opatrně, abyste se nespálili.
Po 3 minutách pečení s párou troubu otevřete, zbylou páru odvětrejte a vyjměte horký plech, který jste měli na dně trouby. Ten již potřebovat nebudete, nechte ho na bezpečném místě vychladnout.
Teplotu trouby stáhněte na 190 °C a pečte chleba dalších cca 35–40 minut, doba pečení záleží na vaší troubě. Hotový chléb na poklep zvoní.
Chléb nechte vychladnout na mřížce.
Udělejte podmáslový chléb netradičně a využijte při jeho tvorbě speciální hladkou žitnou mouku, jež je ideální na pečení chleba. Žitná mouka navíc obsahuje pestrou škálu minerálních látek a dodává chlebu typickou chuť a aroma. Součástí receptu je také mouka na kynutá těsta, která zajišťuje lepší kynutí, dodává těstu objem, a to je potom tažné, pružné a dobře drží tvar.
Navíc díky této mouce je pečivo nadýchané, kypré a vláčné. Mouka lépe váže vodu, proto při míchání těsta doporučujeme přidat o něco více tekutiny, než dáváte do běžné mouky. Pokud chcete upéct chutný chleba, vybírejte kvalitní mouky.
Pro inspiraci nabízíme také videorecept.
...je starý desetitisíce let a lidé si tajemství jeho výroby předávají z generace na generaci?
...od starověku až po současnost měl nespočet podob a tvarů?
...dnes patří tento pekařský zázrak mezi ty nejtradičnější potraviny vůbec?
...obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek? Mohlo by se zdát, že se v něm mnoho neskrývá, ale ve skutečnosti je dobrým zdrojem sacharidů a dalších živin jako je hořčík, železo, vláknina nebo také vitamin B. V křupavé kůrce se navíc skrývá velké množství antioxidantů.
...u nás v Česku se denně vyrobí až 1 milion chlebů?
Zdroj informací: Babiččina volba
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Švestkový mřížkový koláč jako od babičky je krásným příkladem, jak ze švestek vykouzlit tradiční…
Období nadcházejících Vánoc je časem tradic a společně strávených chvil, kdy se naše domovy promění…
Krkovička patří mezi nejoblíbenější části vepřového a není se čemu divit. Jemně prorostlé maso je…
Spojení šťavnatých švestek, jemného tvarohu a voňavého máku vytváří dokonalou harmonii chutí, která…
Trávit čas s přípravou domácího pečiva za to navíc opravdu stojí. Máte dokonalý přehled o tom, jaké…
Borůvková sezóna právě skončila. Ale sladké ovocné knedlíky si můžete připravit i nadále. Jen…
Červen je časem dozrávání prvního ovoce. I když letošek zrovna úrodě nepřál, vypadá to, že jahody…
Také patříte mezi fanoušky receptů, které lze snadno obměňovat v závislosti na roční době? Sezóna…